Jump to content

Sylvie Tellier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Miss

Sylvie TellierPage Stampa:Infobox/Pictogramme/humain.css has no content.
[[Fichier:Sylvie_Tellier_Cannes_2018.jpg|alt=Sylvie Tellier au Festival de Cannes 2018.|300x300px|Sylvie Tellier në Festivalin e Filmit në Kanë 2018 .]]

Sylvie Tellier në Festival de Cannes 2018(Festivali i Kanës).
Biografia
Nënshtetësia kufi|class=noviewer|20x20px|Flamuri: Francë Franceze
Lindja (42 ans)

Nantes, France
Formimi Mësuese në drejtësi
Fiziku
Gjatësia 172[1] cm
Flokët Bjonde
Sytë Blu
Konkurset

Catégorie:Article utilisant une Infobox Sylvie Tellier, e lindur me 28 maj në Nantes ( Loire-Atlantique ), është një personalitet dhe biznesmene franceze e medias.

Pas marrjes së titullit të Miss Lyon në Maj 2001,,ajo u zgjodh në dhjetor të të njëjtit vit, Miss France 2002, duke u bërë e 72 Miss France .

Sylvie Tellier ishte atëherë një kolumniste televizive për një kohë para se të bashkohej me Shoqërinë Miss France dhe më pas të merrte drejtimin. Ajo aktualisht është drejtore menaxhuese e ndërmarrjes Miss France dhe organizatës Miss Europe [2] .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja dhe fëmijëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sylvie Tellier, në vitin 2007, gjatë dasmës së saj.

Prindërit e Sylvie Tellier janë nga Normandia .

Sylvie Tellier lindi në Nantes në Loire-Atlantique dhe u rrit në Sables-d'Olonne në Vendée në një mjedis modest [3] .

Konkurset e para të bukurisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1997, nëna e të dashurit të Sylvie, e cila merr pjesë në zgjedhjet e departamentit Miss Vendée çdo vit, inkurajon gruan e re të hyjë në garë. Sylvie Tellier zgjidhet Miss Vendee në moshën 19-vjeçare. Ky titull e kualifikon atë për zgjedhjen e Miss Pays de Loire 1997 ku ajo bëhet nënkampione e parë e Caroll Parfait, fituese e titullit.

Historiku akademik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi mori një DEUG në drejtësi në Universitetin e Drejtësisë të Petit Port në Nantes, Sylvie Tellier u nis për në Lyon dhe vazhdoi studimet në Universitetin e Jean Moulin Lyon 3 . Ajo mori një diplomë master në të drejtën private, e specializuar në të drejtën e biznesit dhe taksat .

Zgjedhjet Miss Lyon 2001[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas marrjes së diplomës master në të drejtën e biznesit, ajo qëndroi për zgjedhjen e Miss Lyon në12 mai 2001 në Salle de la Ficelle, në bashkinë (1er arrondissement) të Lyon, dhe fitoi titullin që e lejoi atë të shkonte në finalen e zgjedhjeve Miss France më 8 décembre 2001 në Mulhouse .

Vitet si Miss France[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Section à sourcer

Zgjedhjet Miss France 2002[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 8 dhjetor 2001 , Sylvie Tellier merr pjesë në zgjedhjet Miss France 2002 që zhvillohen në Salle de la Filature në Mulhouse . 46 zonjusha rajonale janë kandidate për titullin Miss France. Sylvie Tellier, Miss Lyon, u zgjodh Miss France 2002, në sajë të votave të shikuesve dhe zgjedhjes së jurisë të kryesuar nga Yves Coppens . Ajo është e 72 Miss France dhe Miss Lyon e tretë zgjodhën Miss France. Ajo pason Élodie Gossuin, Miss France 2001. E zgjedhur në 23 vjet, 6 muaj dhe 10 ditë, ajo është njëra nga Miss Franca më e vjetër në kurorëzimin e saj.

Konkurse ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 29 mai 2002 , Sylvie Tellier përfaqëson Francën në konkursin Miss Universe që zhvillohet në Roberto Clemente Coliseum në San Juan, Porto Riko . Ajo u klasifikua e 42 nga 75 pjesëmarrës.

Ajo nuk po merr pjesë në konkursin Miss International i cili zhvillohet në 30 shtator 2002 shtator 2002 në Tokio ( Japoni ). Runner-up (shoqëruesja) e saj të tretë Emmanuelle Jagodsinski përfaqëson Francën atje dhe të bëhet e para runner-up (shoqëruese) e Miss International, libaneze Christina Sawaya.

Sylvie Tellier do të përfaqësonte Francën në konkursin Miss World të planifikuar për 30 novembre 2002 në Abuja, Nigeri . Në Shtator 2002 , ajo njofton se po bojkoton zgjedhjet për të protestuar kundër dënimit me vdekje duke gjuajtur me gurë Amina Lawal, një Nigerian 29-vjeçar, i dënuar për tradhti bashkëshortore. Zgjedhjet në Nigeri janë anuluar për shkak të trazirave që tronditin qytetin fqinj Kaduna dhe më në fund zhvillohen7 dhjetor 2002 në Alexandra Palace në Londër ( Mbretëria e Bashkuar ). Sylvie Tellier nuk merr pjesë, Franca përfaqësohet nga Caroline Chamorand, një komitet i konkurrencës Miss. Kjo nuk do të klasifikohet në fund të konkursit. Mis Belgjika, Mis Danimarka dhe Mis Norvegjia gjithashtu do të bojkotojnë zgjedhjet dhe do të zëvendësohen nga nënkampionët e tyre.

Mbretërimi i saj i Miss France mbaron më 14 dhjetor 2002 , kur ajo i kalon kurorën Corinne Coman, Mis Guadeloupe zgjodhi Miss France 2003 . Sylvie Tellier nuk merr pjesë në Konkursin Miss Europe 2002 në Bejrut, Liban, më 28 Dhjetor. Sidoqoftë, nënkampionja e tij e dytë, Louise Prieto përfaqëson Francën dhe renditet në Top 10 të zgjedhjeve.

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazetaria dhe përfaqësimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor 2002 , pas një viti së bashku me Geneviève de Fontenay, Sylvie u bashkua me ekipin e programit J'y étais, në Match TV, prezantuar nga Frédéric Lopez . Ajo zë rolin e kronistit të dhjetor 2002 në Qershor 2004 së bashku me Stéphane Bern dhe Éric Zemmour në veçanti.

Në vitin 2003, ajo organizoi një kolonë në redaksinë e Radio Espace në Lyon.

Me 11 dhjetor 2004 , ajo është anëtare e jurisë për zgjedhjet Miss France 2005 .

Sylvie Tellier në 2009

Punonjësja më pas Drejtore e Përgjithshme e Kompanisë Miss France[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sylvie Tellier, gjatë zgjedhjeve Miss Franche-Comté 2015.

Në Prill 2005 , Sylvie Tellier u bashkua me Société Miss France së bashku me Xavier Couture, president i Société Miss France. Ajo mbajti pozicionin e shefes së marrëdhënieve të jashtme, dhe më pas pasoi Geneviève de Fontenay.

Ajo boton një libër intervistash me titull Pa kompromis : Biseda me Sylvie Tellier, Miss France 2002 .

Pas riorganizimit të Endemol, Sylvie Tellier emërohet menaxhere e përgjithshme e Société Miss France dhe Miss Europe Organization në janar 2007 nga Virginie Calmels, Drejtor Menaxhues i Endemol.

Në mars 2010 , ajo u bashkua me Parisin kur Geneviève de Fontenay njoftoi largimin e saj të nxituar nga Shoqëria Miss France pas pjesëmarrjes së një ish zonje rajonale, Kelly Bochenko, Miss Paris 2009 e pushuar, në shfaqjen e realitetit të famshëm La Ferme 3 në TF1 .

Në nëntor 2013 , Sylvie Tellier dhe Geneviève de Fontenay, president nderi i komitetit Kombëtar Miss Prestigj (krijuar nga ky i fundit në 2010 dhe kryesuar nga Christiane Lillio ), nënshkruajnë një "marrëveshje pajtimi" e cila dekreton, në veçanti, ndërprerjen e procedimeve kundër secilit komiteti, zhvillimi i qetë i dy konkurseve, datat (zgjedhja e Miss France në dhjetor dhe zgjedhja e Miss Prestige National në janar) dhe distanca gjeografike e dy zgjedhjeve.

Shfaqje TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2002-2004 : Unë isha atje në Match TV : kolumnist
 • 2004 : Zgjedhja e Miss France 2005 në TF1 : anëtar i jurisë
 • 2003, 2008, 2012, 2015, 2017, 2019, 2020 : Fort Boyard në France 2 : pjesëmarrës
 • Që nga viti 2008 : Zgjedhja e Miss France në TF1 : bashkë - nikoqir me Jean-Pierre Foucault
 • 2016: Sezoni 7 i Vallëzimit me yjet në TF1 : kandidat
 • 2017 : Të gjithë kanë një fjalë në Francë 2 : pjesëmarrja
 • Që nga viti 2018 : Grand Concours des animateurs në TF1 : kandidat
 • 2020 : Boyard Land on France 2 : pjesëmarrës
 • 2021 : Les Reines du pazar të famshëm të veçantë në M6 : kandidat

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2014 : Fqinjët tanë të dashur (seri televizive) - koha kryesore Një Krishtlindje pothuajse e përsosur : Nadège, një shoqe e Karine Becker
 • 2020 : Miss, film nga Ruben Alves : prezantuesi i Miss France

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sylvie Tellier po martohet më qershor 2007 në Gordes në Luberon me Camille Le Maux .

Me 17 janvier 2010 në San José, Shtetet e Bashkuara, ku burri i saj ishte në një mision profesional, ajo lindi fëmijën e saj të parë, një djalë të quajtur Oscar [2] .

Me 17 janvier 2012, ajo bashkëpunoi në projektin e burrit të saj i cili hapi restorantin e tij të quajtur The Cry of radish, me vendndodhje 22 rue de la Jonquière, në 17 arrondissement (nën bashki) e Parisit .

Pas pesë vjet martese dhe dhjetë vjet si çift, ajo bëri kërkesë për divorc, e cila u shqiptua në 2012 [2] .

Përsëri si çift, ajo lind me 24 Mars 2014 të një vajze me emrin Margaux [2] .14 korrik 2017 , ajo u martua me partnerin e saj Laurent [4] . Disa Miss France ishin të pranishme për këtë rast : Camille Cerf, Iris Mittenaere, Marine Lorphelin, Rachel Legrain-Trapani, Alexandra Rosenfeld, Chloé Mortaud [5] .

14 juillet 2018 , ajo sjell në jetë fëmijën e saj të tretë, një djalë të quajtur Romeo [6] .

Punime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2005 : Pa kompromis : Biseda me Sylvie Tellier, Miss France 2002 nga Geneviève de Fontenay (me Sylvie Tellier), Botimet Michel Lafon
 • 2016 : Voyages of Oscar and Margaux, nga Sylvie Tellier, Éditions Calligram
 • 2020 : Miss France, 1920-2020, nga Sylvie Tellier, Collectionditions Hors Collection

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ « Combien pèse Sylvie Tellier – Physique de rêve » Arkivuar 13 janar 2021 tek Wayback Machine, sur Physique de rêve (consulté le 25 septembre 2020).
 2. ^ a b c d "Sylvie Tellier". gala.fr (në frëngjisht)..
 3. ^ Marie-France Chatrier, « Sylvie Tellier : "Ici, la reine, c'est Margaux" », Paris Match, semaine du 14 au 20 décembre 2017, pages 114-117.
 4. ^ "Sylvie Tellier se marie : Elle épouse son amoureux Laurent !". purepeople.com. korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 5. ^ "Mariage de Sylvie Tellier : les Miss s'éclatent encore à Porquerolles ! - Closer". closermag.fr. 16 korrik 2017. Marrë më 17 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 6. ^ "Sylvie Tellier maman pour la 3e fois : Le prénom de son fils dévoilé !". www.purepeople.com (në frëngjisht). 2018-07-17.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Catégorie:Article de Wikipédia avec notice d'autorité

 •  

Stampa:Palette