Jump to content

Abuxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Abuja

Abuja është kryeqytet i Nigerisë. Ai është i vendosur në qendër të Nigeriasë në territorin Capital Federal (FCT). Abuja është një qytet i planifikuar, i cili është ndërtuar kryesisht në vitet 1980 dhe u bë zyrtarisht kryeqytetit i Nigeriasë më 12 dhjetor 1991, duke zëvendësuar rolin e kryeqytetit Lagos. Sipas regjistrimit të 2006, Capital Federal Territorit ka një popullsi prej 778.567 banorë.

Abuja është e përbërë nga Aso Rock, një bllok guri 400-metër i lëmuar nga erozioni dhe ujit. Kompleksi presidencial, Asambleja Kombëtare, Gjykata e Lartë dhe shumë institucione të qytetit shtrihen në jug të shkëmbit. "Aso" që do të thotë "fitimtar" në gjuhën vendase i cili është zëvëndësuar nga Asokoro ("populli i fitores").

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brazil Brasília, Brazil.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës Detroit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]