Jump to content

Tom Starke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tom Starke

Starke playing for MSV Duisburg in 2009
Të dhënat vetjake
Emri i plotëTom Peter Starke[1]
Datëlindja (1981-03-18) 18 mars 1981 (43 vjeç)
VendlindjaFreital, Gjermani Perëndimore
Gjatësia1.94 m (6 ft 4 in)
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Bayern München
Numri22
Karriera me të rinjtë
1988–1989Stahl Freital
1989–1999Dynamo Dresden
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1999–2006Bayer Leverkusen II53(0)
2000–2006Bayer Leverkusen0(0)
2004Hamburger SV (huazim)2(0)
2004Hamburger SV II (huazim)2(0)
2006–2007Paderborn 0747(0)
2007–2010MSV Duisburg86(0)
2010–20121899 Hoffenheim58(0)
2012–Bayern München5(0)
2016–Bayern München II2(0)
Karriera ndërkombëtare
2002–2004Gjermania U2112(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 2016

Tom Peter Starke (lindur më 18 Mars 1981) është një futbollistë gjerman i cili luan me klubin gjerman Bayern MunichBundesligë si portier.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Starke aktualisht luan me Bayern München.[2] Ai zhvilloi paraqitjen e parë me klubin më 31 tetor 2012 gjatë një ndeshje të DFB-Pokal kundër 1. FC Kaiserslautern. Debutimi i Starkes në Bundesligë erdhi më 3 mars 2013 në fitoren 1–0 jashtë fushe kundër ish klubit të tij TSG 1899 Hoffenheim, dhe në paraqitjen e tij të dytë, në një ndeshje kundër 1. FC Nürnberg më 13 prill, ai priti një penallti nga Timmy Simons me fytyrën e tij.[3][4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Starke ka zhvilluar gjithsej 12 paraqitje me Gjermaninë U21.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bayern Munich[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA Club World Cup Morocco 2013: List of Players" (PDF) (në anglisht). FIFA. 7 dhjetor 2013. fq. 5. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 dhjetor 2018. Marrë më 8 dhjetor 2013.
  2. ^ "Three-year deal for back-up keeper Starke". www.fcbayern.telekom.de. Marrë më 17 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Tom Starke: Karriere: Spiele als Spieler 2012/2013". Fussballdaten. Marrë më 2 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Loder, Ben (16 prill 2013). "Bundesliga round-up". ITV. Marrë më 2 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  5. ^ "Tom Starke". Soccerway. Marrë më 18 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Björn Schlicke
Kapiteni i MSV Duisburg
2010
Pasardhësi 
Srđan Baljak