Tragjedia e Qafë Shtamës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tragjedia e Qafë Shtamës ndodhi më 29 prill 1997, në vendin e quajtur Qafë-Shtamë të fshatit Selitë në Burrel. Ngjarja shkaktoi 27 viktima nga 200 banorë që kishte gjithsej fshati. Ngjarja u shkaktua nga tentativa e banorëve të fshatit për të shpërthyer nje depo armatimesh. Viktimat ishin kryesisht nga e njëjta familje. Tragjedia shkaktoi tronditje të thellë tek të gjithë banorët e Matit dhe Shqipërisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Viti ‘97, Prapaskenat e krizës që rrënuan shtetin”, Mero Baze, 2010, Toena
  • Agjencia Telegrafike Shqiptare :30 prill 1997
  • Agjencia Telegrafike Shqiptare :1 Maj 1997