Universiteti i Prishtinës në Veriun e Mitrovicës

Coordinates: 44°49′06″N 20°27′27″E / 44.818441°N 20.457422°E / 44.818441; 20.457422
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Prishtinës
Универзитет у Приштини
Univerzitet u Prištini
LlojiPublik
Themelimi1999; 23 vjet më parë (de facto)
18 nëntor 1969; 52 vite më parë (zyrtarisht)
Buxheti23.31 milion (2020, planifikuar; financimi publik)[1]
RektoriZdravko Vitosheviq
Stafi akademik
690 (2020–21)[2]
Stafi administrativ
357 (2020–21)[2]
Studentë9,314 (2020–21)[2]
Location,
44°49′06″N 20°27′27″E / 44.818441°N 20.457422°E / 44.818441; 20.457422
KampusiUrban
Colours     
AffiliationsEUA, Erasmus, DAAD, AUF, DRC
Faqja zyrtarewww.pr.ac.rs
Ndërtesa e administratës

Universiteti i Prishtinës (serbisht: Универзитет у Приштини, romanizuar: Univerzitet u Prištini) është një universitet publik në Kosovë me seli të përkohshme në Mitrovicën e Veriut.

Është institucioni post-sekondar që u shfaq pas shpërbërjes së Universitetit të Prishtinës të gjuhës serbe si rezultat i Luftës së Kosovës. Pavarësisht nga emri i tij zyrtar, ai përmendet edhe si Universiteti i Mitrovicës së Kosovës pas zhvendosjes së tij të përkohshme në Mitrovicën e Veriut në vitin 2001.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti fillestar (Universiteti i Prishtinës) u themelua në qytetin e Prishtinës, KSA e Kosovës, Republika Socialiste e Serbisë, RSF e Jugosllavisë, për vitin akademik 1969–70[4][5] dhe funksionoi deri në vitin 1999. Në vitin 1999, ai përbëhej nga 14 fakultete me rreth 18,000 studentë dhe mbi 1,300 anëtarë të fakultetit dhe stafit.[6][7] Megjithatë, për shkak të trazirave politike, luftës, dëbimeve të njëpasnjëshme reciproke të fakulteteve të njërës etni ose tjetrës dhe polarizimit të përhapur me bazë etnike, aktualisht ekzistojnë dy institucione të veçanta, të shkëputura, që të dyja përdorin të njëjtin emër, megjithëse secila e shënuar në mënyrë idiosinkratike. për të pasqyruar identitetin e tyre të polarizuar etnik dhe vendndodhjet e ndryshme fizike, entitetet e veçanta shqiptare dhe serbe.

Universiteti i Prishtinës me seli në Mitrovicë është një ent serb i zhvendosur nga qyteti i Prishtinës në vitin 1999, duke kryer arsimin në gjuhën serbe, i mbështetur nga Qeveria e Serbisë[8] (e njohur nga Misioni i Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK) që nga viti 2002, por me emrin Universiteti i Mitrovicës[9][10][11][12])[6][5] pasi kishte banuar fizikisht në Mitrovicën e Veriut, një qytet në rajonin verior etnik serb të Kosovës. Subjekti tjetër që mban emrin e universitetit origjinal është Universiteti i Prishtinës me seli në Prishtinë, i drejtuar nga Qeveria e Kosovës.

Pas përfundimit të Luftës së Kosovës në vitin 1999, Universiteti Serb i Kosovës i Prishtinës u zhvendos në Serbinë Qendrore (nga viti 1999 deri në 2001 selia ishte në Krushevac) dhe rreth 6,000 studentë u transferuan në universitete të tjera në Serbi. Nga viti 1999 deri në vitin 2001, rreth 2,000 studentë u diplomuan në Universitetin e Prishtinës, 50 studentë morën diplomën e magjistraturës dhe 20 morën doktoraturën.[13]

Në vitin 2001, universiteti u zhvendos në vendndodhjen e tij të sotme në veri të Kosovës. Pas kthimit në Kosovë vetëm 6500 studentë vazhduan shkollimin në universitet. Në vitin 2004, universiteti kishte 10 fakultete me rreth 8000 studentë dhe kuotën e regjistrimit prej 1200 studentësh. Në gusht 2007 kishte 9,320 studentë, mbi 700 pedagogë dhe rreth 200 anëtarë të stafit.[14] Kuota e saj e regjistrimit ishte 2726 studentë.[15] Rreth 45% ishin nga Kosova, 30% nga Serbia, 25% nga Mali i Zi. Kishte gjithashtu një numër më të vogël studentësh nga Maqedonia e Veriut dhe Bosnja e Hercegovina.

Universiteti është anëtar i Konferencës së Universiteteve të Serbisë (KONUS)[16] dhe Shoqatës së Universiteteve Evropiane[17][18][19][20][21] dhe ka krijuar bashkëpunime me Rrjetin e Universiteteve Ballkanike dhe institucione të shumta në mbarë botën (Francë, Rusi, Itali, Norvegji, Oman, Irlandë, Mbretëri të Bashkuar).[22]

Që nga viti 2011 kishte 10,264 studentë, 730 fakultet dhe 320 anëtarë të stafit.[23] Për vitin shkollor 2018–19, në vitin e parë të studimeve në universitet janë regjistruar gjithsej 1013 studentë.[24]

Organizata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti akademik zgjat nga 1 tetori deri më 30 shtator, i organizuar në dy semestra, me 30 javë mësimdhënie në vit. Në kuadër të universitetit ka 10 fakultete, nga të cilat gjashtë janë të vendosura në Mitrovicën e Veriut, tre në Leposaviq dhe një në Zveçan.

Fakulteti Vendndodhja Stafi akademik Studentë
Shkenca Teknike Mitrovica e Veriut n/a 1500
Matematikë & Shkenca Natyrore Mitrovica e Veriut n/a n/a
Filozofia Mitrovica e Veriut n/a 1350
Pedagogjia Leposaviq n/a n/a
Juridiku Mitrovica e Veriut n/a n/a
Sport & Edukata Fizike Leposaviq n/a n/a
Ekonomi Mitrovica e Veriut n/a n/a
Mjekësi Mitrovica e Veriut n/a 1030
Artet Zveçan n/a n/a
Agriculture Leshak n/a n/a
Gjithsej 730 9,314

Studentë të shquar dhe anëtarë të fakultetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "ЗАКОН О БУЏЕТУ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ЗА 2020. ГОДИНУ" (PDF). parlament.gov.rs (në serbisht). Народна скупштина Републике Србије. Marrë më 20 shkurt 2020.
 2. ^ a b c "Универзитет данас". pr.ac.rs (në serbisht). Marrë më 19 dhjetor 2021. {{cite web}}: |archive-date= ka nevojë për |archive-url= (Ndihmë!)
 3. ^ Schusch, Klaus (2008). "Science and Technology in Kosovo/UNMIK" (në anglisht). INFORMATION OFFICE OF THE STEERING PLATFORM ON RESEARCH FOR THE WESTERN BALKAN COUNTRIES. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2016. Marrë më 20 mars 2012.
 4. ^ Speech of the Rector of the University of Priština published at the University's website Arkivuar 2007-10-12 tek Wayback Machine, rektorat.ftnkm.info, text from 1967.
 5. ^ a b Đurić, Slađana (2000). "Izmesteni univerzitet". Republika magazine, No. 240-241 (në serbisht).
 6. ^ a b Seobe akademaca (29 prill 2003). "Seobe akademaca" (në serbisht). NIN 2731.
 7. ^ http://prijemni.infostud.com/ecms/viewarticle.php?id=9431&ml Arkivuar 1 tetor 2011 tek Wayback Machine Politika, 28 August 2007
 8. ^ "Official webpage" (në serbisht). University of Priština (University of Priština (Serbian)). Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2010. Marrë më 14 prill 2008.
 9. ^ "European University Association: University of Mitrovica" (në anglisht). Eua.be. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2011. Marrë më 18 tetor 2011.
 10. ^ O. N. (1 prill 2002). "Univerzitet u Prištini postao deo evropskog akademskog prostora". Glas Javnosti (në serbisht). University of Priština (Serbian).
 11. ^ "Archived copy" (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-07-27. Marrë më 2012-03-18.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 12. ^ EUA welcomes new Members, 30 October 2008
 13. ^ An Interview with Professor Jagoš Zelenović, Rector of the University of Priština, Pobeda, 29 June 2001, p. 10
 14. ^ "Speech of the Rector of the University of Priština published at the University's website" (në serbisht). Rektorat.ftnkm.info. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2007. Marrë më 18 tetor 2011.
 15. ^ "ftnkm.info" (në anglisht). Rektorat.ftnkm.info. Arkivuar nga origjinali më 2007-12-22. Marrë më 18 tetor 2011.
 16. ^ TanjaT. "Konferencija" (në serbisht). Uns.ac.rs. Arkivuar nga origjinali më 2011-10-06. Marrë më 18 tetor 2011.
 17. ^ "Speech of the Rector of the University of Priština published at the University's website<[http://prijemni.infostud.com/ecms/viewarticle.php?id=9400&ml Novosti, 2007-08-26" (në serbisht). Rektorat.ftnkm.info. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2007. Marrë më 18 tetor 2011.
 18. ^ EUA members directory Arkivuar 2008-08-04 tek Archive.today, Retrieved on 3 November 2008
 19. ^ International Radio Serbia Arkivuar 2011-10-02 tek Wayback Machine, 14 November 2008
 20. ^ University has become the member of EUA[lidhje e vdekur përfundimisht], retrieved on 24 November 2008
 21. ^ University of Priština in European Association Arkivuar 2011-10-05 tek Wayback Machine, retrieved on 24 November 2008
 22. ^ Report on international cooperation of the University of Priština[lidhje e vdekur përfundimisht], Retrieved on 24 February 2009
 23. ^ "Lična karta Univerziteta u Prištini" (në serbisht). Prijemni.infostud.com. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2011. Marrë më 18 tetor 2011.
 24. ^ "Укупан број уписаних студената у I годину основних и интегрисаних студија за школску 2018/2019. годину" (PDF). pr.ac.rs (në serbisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 janar 2020. Marrë më 1 janar 2020.
 25. ^ "Biographies" (në anglisht). Presidency of Bosnia and Herzegovina. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2007. Marrë më 18 prill 2008.