Universiteti i Tuzllës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Universiteti i Tuzllës
University of Tuzla
Univerzitet u Tuzli

Latin: Uneversitas Studiorum Tuzlaensis
Themeluar:18 nëntor 1976
Tipi:Publik
Rektor:Prof. dr. Enver Halilović
Fakultet:500
Stafi:200
Studentë:15,000 themelore
1,500 pasdiplomike
Kampusi:Urban
Website:http://www.untz.ba/

Universiteti i Tuzllës (Boshnjake: Univerzitet u Tuzli) është një universiteti publik i cili ndodhet në qytetin Tuzlla, në Bosnje dhe Hercegovinë. Universiteti u themelua në vitin 1958 ndërsa u kompletua në vitin 1976, dhe sot është një nga institucionet kryesore të arsimit të lartë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kolegj i minierave dhe xehetarisë është themeluar në vitin 1958 dhe Fakulteti i Inxhinierisë Kimike në vitin 1959, si njëri ndër fakultetet e para jashtë Universitetit të Sarajevës. Fillimisht, në këto dy institucione studionin gjithësej 159 studentë. Në vitin 1960, nga Shkolla e Lartë e Xehetarisë u themelua Fakulteti i Xehetarisë. Nga ajo kohë janë themeluar edhe shumë fakultete, është shtuar edhe numri i studentëve, deri sa një institucion i pavarur i arsimit të lartë u krijuar në vitin 1976.

Fakultetet dhe Shkollat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet 2000, Klubi Basketbollistik UKK Studenti nga ky universitet, garonte në A1 League.

Bashkëpunimi ndëruniversitar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 44°31′55″V 18°41′12.7″L / 44.53194°V 18.686861°L / 44.53194; 18.686861