Universiteti i Tuzllës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Tuzllës
University of Tuzla
Univerzitet u Tuzli
Latin: [Uneversitas Studiorum Tuzlaensis] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)
LlojiPublik
Themelimi18 nëntor 1976
RektoriProf. dr. Enver Halilović
Stafi akademik
500
Studentë15,000 themelore
1,500 pasdiplomike
Location,
KampusiUrban
AffiliationsEuropean University Association
Faqja zyrtarehttp://www.untz.ba/

Universiteti i Tuzllës (Boshnjake: Univerzitet u Tuzli) është një universiteti publik i cili ndodhet në qytetin Tuzlla, në Bosnje dhe Hercegovinë. Universiteti u themelua në vitin 1958 ndërsa u kompletua në vitin 1976, dhe sot është një nga institucionet kryesore të arsimit të lartë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kolegj i minierave dhe xehetarisë është themeluar në vitin 1958 dhe Fakulteti i Inxhinierisë Kimike në vitin 1959, si njëri ndër fakultetet e para jashtë Universitetit të Sarajevës. Fillimisht, në këto dy institucione studionin gjithësej 159 studentë. Në vitin 1960, nga Shkolla e Lartë e Xehetarisë u themelua Fakulteti i Xehetarisë. Nga ajo kohë janë themeluar edhe shumë fakultete, është shtuar edhe numri i studentëve, deri sa një institucion i pavarur i arsimit të lartë u krijuar në vitin 1976.

Fakultetet dhe Shkollat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet 2000, Klubi Basketbollistik UKK Studenti nga ky universitet, garonte në A1 League.

Bashkëpunimi ndëruniversitar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Univerzitet u Prizrenu: Sporazum o saradnji sa Univerzitetom u Tuzli". Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2016. Marrë më 10 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Coordinates: 44°31′55″N 18°41′12.7″E / 44.53194°N 18.686861°E / 44.53194; 18.686861