Vittorio Gregotti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vittorio Gregotti në Festivalin Ekonomik të Trentos në 2016

Vittorio Gregotti (Novara, 10 gusht 1927Milano, 15 mars 2020) ishte një arkitekt dhe urbanist italian.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vittorio ka diplomuar në arkitekturë nga Politekniku i Milanos, Gregotti ka dhënë mësim arkitekturë në Venecia, Milano dhe Palermo, dhe ka dhënë leksione në universitetet e Tokios, Buenos Aires, São Paulo, Lozane, Harvard, Filadelfia, Princeton dhe Kembrixh, ndër të tjera.

Eksperiencën e parë të punës e pati gjatë një qëndrimi gjashtë mujor në Parisvitin 1947, ku punoi për dy javë në studion e rëndësishme të vëllezërve Gustave, Claude dhe Auguste Perret . [1] U diplomua për Arkitekturë në Politeknikun e Milanos në vitin 1952 . Më pas ai vazhdon të punojë në studion e BBPR, duke e konsideruar Ernesto Nathan Rogers mësuesin e tij. [1] Në vitin 1951, së bashku me Rogers, ai projektoi dhomën e tij të parë në Trienalen e Milanos dhe më pas zbarkoi në CIAM në Londër.

Ashtu si Aldo Rossi, ai filloi karrierën e tij duke bashkëpunuar me revistën historike Casabella, drejtuar nga Ernesto Nathan Rogers dhe së cilës ai u bë drejtor nga viti 1982 deri në 1996 . Në vitet 1950 mori pjesë në një seminar ndërkombëtar në Hoddesdon, ku njohu Le Corbusier, Ove Arup, Cornelis van Eesteren, Gropius, por mbi të gjitha mjeshtrin e art nouveau Henry van de Velde . Nga viti 1953 deri në vitin 1968 ai zhvilloi veprimtarinë e tij në bashkëpunim me Lodovico Meneghetti dhe Giotto Stoppino (Associated Architects).

Puna e tij fillimisht lidhet me ato lëvizje si reagimi i Neoliberty ndaj Lëvizjes Moderne dhe interpretimi i saj italian i përcaktuar si Racionalizmi Italian, shembulli më domethënës i këtij zhanri është ndërtesa e zyrave në Novara nga viti 1960 . Më pas ai do të vijë të projektojë një megastrukturë arkitekturore për universitetet e Palermos ( 1969 ), Firence ( 1972 ) dhe Kalabrisë ( 1974 ).

Çmimi i madh ndërkombëtar në Trienalen e 13-të të Milanos në 1964, Vittorio Gregotti ishte drejtor i arteve pamore në Bienalen e Venecias nga viti 1974 deri në 1976. Në vitin 1974 ai krijoi studion e tij profesionale "Gregotti Associati International", e cila që atëherë ka krijuar vepra në rreth njëzet vende. Në vitin 1999, Gregotti Associati International themeloi kompaninë Global Project Development, e specializuar në dizajnin dhe zhvillimin e qëndrueshëm arkitekturor për vendet në lulëzim turistik, me qëllim respektimin e mjedisit.

Ai ishte krijuesi i projektit të diskutueshëm për rrethin ZEN të Palermos, prishjen e të cilit Massimiliano Fuksas do të propozonte vite më vonë. Gregotti e ka fajësuar gjithmonë dështimin e projektit ZEN për faktin se ai nuk u përfundua kurrë për shkak të infiltrimit mafioz në fazën e prokurimit [2] .

Ai vdiq në moshën 92-vjeçare më 15 mars 2020Milano, [3] pas një pneumonie COVID-19 [4] . Më 2 nëntor 2020, emri i tij u regjistrua në Famedio të Milanos [5] .

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Quando il moderno non era uno stile, Archinto, 2018
 • (presentazione di) Noi sogniamo il silenzio, Roma, Edizioni di Comunità, 2015
 • Contro la fine dell'architettura, G. Einaudi editore 2008
 • Autobiografia del XX secolo, Ginevra-Milano, Skira, 2005;
 • L'architettura del realismo critico, Bari, Laterza, 2004;
 • Sulle orme di Palladio. Ragioni e pratica dell'architettura, Bari, Laterza, 2003;
 • Architettura, tecnica, finalità, Bari, Laterza, 2002;
 • Diciassette lettere sull'architettura, Bari, Laterza, 2001, 2a ed;
 • Sulle orme di Palladio. Ragioni e pratica dell'architettura, Bari, Laterza, 2000;
 • Identità e crisi dell'architettura europea, Torino, Einaudi, 1999;
 • Recinto di fabbrica, Torino, Bollati Boringhieri, 1996;
 • Le scarpe di Van Gogh. Modificazioni nell'architettura, Torino, Einaudi, 1994;
 • Il territorio dell'architettura, Feltrinelli, 1993, 4ª ed.;
 • Città visibile, Einaudi, 1993;
 • Dentro l'architettura, Torino, Bollati Boringhieri, 1991;
 • Cinque dialoghi necessari, Milano, Electa, 1990;
 • Il disegno del prodotto industriale. Italia [1860-1980], Milano, Electa Mondadori, 1986;
 • Questioni di architettura. Editoriali di Casabella, Torino, Einaudi, 1986;
 • Quattordici lettere a proposito della P, Bompiani;
 • con Valerio Castronovo, Rossana Bossaglia, Cento anni di industria, Milano, Electa Mondadori.
 • Il territorio dell'architettura, Feltrinelli, Milano, 1966
 • L'ultimo hutong, lavorare in architettura nella nuova Cina, Skira, Milano, 2009

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Libri, Arte e Cultura: ultime notizie - Corriere della Sera
 2. ^ VITTORIO GREGOTTI  Lo Zen e Gropius, Bicocca ed Eco Un grande progettista si racconta - Repubblica.it
 3. ^ "Gregotti, il progetto illuminista dell'architettura come arte" (në italisht). 2020-03-15.
 4. ^ "Coronavirus: morto Vittorio Gregotti, maestro dell'architettura del Novecento". 2020-03-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Cimitero Monumentale: 18 nuovi nomi incisi al Famedio, da Franca Valeri a Philippe Daverio". 3 novembre 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)