Zeta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Zeta sipas autorëve nga oborri mbretëror serb, G.Cambllaku e K. Filozofi, është konsideruar për trevë shqiptare, siç është konsideruar edhe nga car Dushani në një kartë të vitit 1349[1]. Në atë kohë një pjesë e madhe e shqiptarëve kanë qenë të besimit ortodoks, të cilët me dhunë i ka asimiluar e sllavizuar kisha serbe.

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Jahja Drançolli, Kosova dhe shqiptarët në shekullin XV-XVII, revista ‘’Kosova’’, nr. 8, Prishtinë, 2000