Śląsk Wrocław

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Śląsk Wrocław
Emri i plotëWrocławski Klub Sportowy Śląsk Wrocław Spółka Akcyjna
Pseudonimi(et)WKS, Wojskowi
Themeluar1947
StadiumiStadion Miejski,
Wrocław, Polonia
Kapaciteti42.771
PresidentiFlag of Poland.svg Krzysztof Hołub
TrajneriFlag of Poland.svg Jan Urban
LigaEkstraklasa
2022/2315.
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Śląsk Wrocław është një klub futbollit nga Wrocław, Polonia.

Triumfe dhe Arritje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale (2015/16)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mariusz Pawełek - Kapiteni

Redaktuar më 28 gusht 2015 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Poland.svg Pt Mateusz Abramowicz
2 Flag of Poland.svg Mb Krzysztof Ostrowski
3 Flag of Poland.svg Mb Piotr Celeban
4 Flag of England.svg Mf Tom Hateley
5 Flag of Poland.svg Mf Krzysztof Danielewicz
6 Flag of Poland.svg Mf Tomasz Hołota
8 Flag of Poland.svg Mf Mateusz Machaj
9 Flag of Poland.svg Mf Jacek Kiełb
10 Flag of Slovakia.svg Mf Róbert Pich
12 Flag of Brazil.svg Mb Dudu Paraíba
15 Flag of the Czech Republic.svg Mf Marcel Gecov
17 Flag of Poland.svg Mb Mariusz Pawelec
18 Flag of Poland.svg Sm Konrad Kaczmarek
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
19 Flag of Poland.svg Sm Kamil Biliński
20 Flag of Poland.svg Mb Adam Kokoszka
22 Flag of Poland.svg Pt Jakub Wrąbel
23 Flag of Poland.svg Mb Paweł Zieliński
25 Flag of Poland.svg Mf Michał Bartkowiak
27 Flag of Poland.svg Sm Mariusz Idzik
28 Flag of Portugal.svg Mf Flávio Paixão
29 Flag of Slovakia.svg Mf Peter Grajciar
30 Flag of Poland.svg Mf Kamil Dankowski
31 Flag of Poland.svg Mf Maciej Pałaszewski
32 Flag of Poland.svg Mb Szymon Przystalski
33 Flag of Poland.svg Pt Mariusz Pawełek (Kapiteni)

Paraqitjet në Kupat e Europës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 28 gusht 2015

Sezoni Kompeticioni Turi Klubi Brenda Jashtë
1975–76 UEFA Cup 1R Flag of Sweden.svg GAIS 4–2 1–2 5–4
2R Flag of Belgium.svg Royal Antwerp 1–1 2–1 3–2
3R Flag of England.svg Liverpool 1–2 0–3 1–5
1976–77 European Cup Winners' Cup 1R Flag of Malta.svg Floriana 2–0 4–1 6–1
2R Flag of Ireland.svg Bohemians 3–0 1–0 4–0
QF Flag of Italy.svg Napoli 0–0 0–2 0–2
1977–78 European Cup 1R Flag of Bulgaria.svg Levski-Spartak 2–2 0–3 2–5
1978–79 UEFA Cup 1R Flag of Cyprus.svg Pezoporikos 5–1 2–2 7–3
2R Flag of Iceland.svg ÍBV Vestmannaeyjar 2–1 2–0 4–1
3R Flag of Germany.svg Borussia Mönchengladbach 2–4 1–1 3–5
1980–81 UEFA Cup 1R Flag of Scotland.svg Dundee United 0–0 2–7 2–7
1982–83 UEFA Cup 1R Flag of the Soviet Union.svg Dynamo Moscow 2–2 1–0 3–2
2R Flamuri Servette 0–2 1–5 1–7
1987–88 European Cup Winners' Cup 1R Flag of Spain.svg Real Sociedad 0–2 0–0 0–2
2011–12 UEFA Europa League 2Q Flag of Scotland.svg Dundee United 1–0 2–3 3–3
3Q Flag of Bulgaria.svg Lokomotiv Sofia 0–0 0–0 0–0
PO Flag of Romania.svg Rapid Bucureşti 1–3 1–1 2–4
2012–13 UEFA Champions League 2Q Flag of Montenegro.svg Budućnost Podgorica 0–1 2–0 2–1
3Q Flag of Sweden.svg Helsingborg 0–3 1–3 1–6
2012–13 UEFA Europa League PO Flag of Germany.svg Hannover 96 3–5 1–5 4–10
2013–14 UEFA Europa League 2Q Flag of Montenegro.svg Rudar Pljevlja 4–0 2–2 6–2
3Q Flag of Belgium.svg Club Brugge 1–0 3–3 4–3
PO Flag of Spain.svg Sevilla 0–5 1–4 1–9
2015–16 UEFA Europa League 1Q Flag of Slovenia.svg NK Celje 3–1 1–0 4–1
2Q Flag of Sweden.svg IFK Göteborg 0–0 0–2 0–2

Shqiptarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Śląsk Wrocław – Skuadra aktuale". 90minut.pl. 2015. Marrë më 28 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]