Jump to content

Adil Rami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adil Rami

Rami me Francën më 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAdil Rami
Datëlindja (1985-12-27) 27 dhjetor 1985 (38 vjeç)
VendlindjaBastia, Corsica, Franca
Gjatësia1.90 m (6 ft 3 in)
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Fenerbahçe
Numri34
Karriera me të rinjtë
1994–2003Fréjus
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2006Fréjus58(0)
2006–2011Lille142(10)
2011–2014Valencia61(2)
2014Milan (huazim)18(3)
2014–2015Milan21(1)
2015–2017Sevilla49(0)
2017–2019Marseille49(2)
2019–Fenerbahçe1(0)
Karriera ndërkombëtare
2010–2018Franca36(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12 dhjetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 20 nëntor 2018

Adil Rami (lindur më 27 dhjetor 1985) është një futbollist profesionist francez i cili luan si qëndër-mbrojtës për klubin francez Marseille.

Rami e filloi karrerën e tij futbollistike tek skuadra e Étoile Fréjus Saint-Raphaël, që më mirë njihej si ES Fréjus. Ai shenzoi 3 sezone tek kampionët e divizionit të katërt francez (2003–2006). Në vitin 2006, Rami u transferua tek skuadra e kategorisë së parë (Ligue 1), Lille. Pseudonimi i tij është Shrek, të cilin ia kanë vënë tifozët dhe shokët e skuadrës së Lille. Në Janar të vitit 2011, ai u bashkua me skuadrën spanjolle të Valencias duke firmosur një kontratë 4 vjeçare. Ai menjëherë u huazua tek ish–klubi i tij dhe ishte pjesë e fitimit të Ligue 1 dhe kupës së francës.

Përkundër pyetje të bëra se pse ai nuk zgjodhi Marokun, Rami është një futbollist kombëtarë francez. Ai ishte gjysëm i zgjedhur për të luajtur me FrancënKupën e Botës 2010, por në zgjedhjen finale nuk ishte pjesë e skuadrës. Rami bëri debutimin e tij me kombëtaren më 11 gusht 2010 në një ndeshje miqësore kundër Norvegjisë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rami filloi të luaj në skuadrën Étoile Fréjus Saint-Raphaël në vitin 1994. Ai bëri debutimin e tij për klubin gjatë sezonit 2003-04 kur Fréjus ishte duke luajtur në divizionin e katërt në futbollin francezë. Ai u paraqit në katër ndeshje gjatë sezonit të parë.[1]

Përpara sezonit të 2005-06, Rami ndryshoi pozicionin në qendër-mbrojtës. Ai luajti në sulm shpesh si mesfushor, por kur një nga lojtarët e klubit u lëndua, trajneri e bëri Ramin të luaj si mbrojtës.[2]

Ramit i'u ofrua të bëj një test nga klubi profesional Lille dhe pas një trajnimi javor, atij i'u dha një kontratë me Féjus duke marrur €10,000.[2]

Lille[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rami bëri debutimin profesional më 19 maj 2007 në një ndeshje kundër AJ Auxerre. Javën tjetër, ai luajti kundër Rennais. Më 4 qershor, Rami nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale pasi ranë dakord për një marrëveshje trevjeçare që zgjati deri në vitin 2010.[3] Ai më pas u promovua në skuadër të lartë në mënyrë të përhershme dhe caktoi fanellën me numrin 23.

Në sezonin 2007-08, Rami u shpall si fillestar nga Puel dhe u fut në qendër-mbrojtës, së bashku me kapiten Grégory Tafforeau. Në ndeshjen e parë të sezonit, kundër Lorient, Rami u paraqit në ndeshje deri në minutën e 69-të, kur ai pësoi një dëmtim në një gjunjë.[4] Ai më pas humbi tre muaj e gjysmë për shkak të lëndimit, duke u kthyer në nëntor 2007. Pas kthimit të tij, Rami shfaqi në çdo ndeshje të mbetur për Lille, përveç një ndeshje ligës. Lille përfundoi fushatën në pozitën e shtatë, një vend jashtë Evropës. Pas sezonit, Rami nënshkroi një kontratë dy-vjeçare me klubin.[5]

Për sezonin 2008-09, debutimi i sezonit të Ligës 1 të Rami kundër Nancy u ndal në kohën e lëndimit pas marrjes të një karte të kuqe.[6] Më 18 tetor 2008, ai shënoi golin e tij të parë profesional në një barazim 2-2 ndaj Lyon.[7] Muajin tjetër, Rami shënoi golë kundër Marseille ku ndeshja përfundoi barazim 2–2.[8] Më 1 shkurt 2009, ai shënoi golë kundër Bordeaux në minutën e 57të. Megjithatë, tetë minuta më vonë, Yoann Gourcuff barazoi ndeshjen 2-2.[9] Goli i katërt dhe i fundit i Ramit ishte sezoni i dytë i ekipit në një fitore 3-2 ndaj Nancy në ditën e fundit të sezonit të ligës.[10] Fitorja siguroi vendin e pestë për Lille, gjë që rezultoi në kualifikimin e klubit për Ligën e sapo krijuar UEFA Europa.

Rami filloi sezonin 2009-10 përsëri si një fillestar pasi Lille luftoi herët për shkak të orarit të tij të vështirë, në të cilën ekipi u përball me Marsejën, Paris Saint-Germain dhe Toulouse në katër javët e para të sezonit. Ai bëri debutimin e tij në UEFA Europa Ligë më 30 korrik 2009 në ndeshjen e parë të raundit të tretë kualifikues të klubit.[11] Rami shënoi golin e tij të parë të sezonit më 19 shtator në ndeshjen vjetore Derby du Nord kundër Lens. Në minutën e 93-të, Lille shënoi me rezultat 1-0, pas një goditjeje nga këndi në minutën e 93të, për të barazuar rezultatin 1-1, i cili ishte rezultati përfundimtar. Më 28 tetor, ai shënoi golin e tij të dytë kundër Saint-Étienne në një fitore 4-0 pas një gjuajtjeje të lirë nga pothuajse 35 metra jashtë.[12][13] Më 25 shkurt 2010, Rami shënoi golin e fituar në raundin e 32 të skuadrës në Fenerbahçe pas lidhjes në një kokë pesë minuta nga koha.[14]

Valencia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 janar 2011, klubi spanjoll Valencia konfirmoi në uebfaqeb e saj për transferimin e Ramit duke pagur Lille transferimin siq raportohet të jetë €6–10 milionë.[15][16] Rami përfundoi sezonin 2010–11 me Lille në huazim nga Valencia dhe zyrtarisht u bashkua me klubin më 13 qershor pasi kaloi vizitat mjeksore.[17]

Rami debutoi për Valencia kundër Racing de Santander në një fitore 4-3. Në njëjtin ndeshje, ai shënoi golin e parë për klubin nga një goditje nga këndi.[18]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rami ka lindur në Bastia, në ishullin e Korsikës nga prindër maroken. Si i vogël, familja e tij u zhvendos në qytetin bregdetar jugor të Fréjusë, ku mamaja e tij punonte si një antar i këshillit të qytetit. Rami është fëmija i tretë nga katër fëmijë që ka familja, ai ka 2 motra dhe 1 vëlla. Ndërsa stërviteshe për tu bërë futbollist profesionist, Rami ka punuar për qytetin, pasi famija e tij u shqetësua për të ardhmen e tij. Ai shpesh bënte punë të ndryshme, punë të tilla për tu kujdesur në pastërtinë dhe mirëmbajtjen e qytetit.

Rami është babai i binjakëve Zejn dhe Madi (lindur më 2016), me ish-gruan e tij Sidonie Biémont.[19] Ai u takua me aktoren kanadeze Pamela Anderson prej vitit 2017 deri më 2018.[20]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat me Kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 27 Maj 2012 Stade du Hainaut, Valenciennes, Francë Islanda Islanda 3–2 3–2 Ndeshje Miqësore
Correct as of 27 Maj 2012

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Saison Football 2003/2004" (në frëngjisht). Stat2Foot. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2011. Marrë më 5 nëntor 2010.
 2. ^ a b "Adil Rami, le triomphe de l'insouciance" (në frëngjisht). La Voix des Sports. 2 janar 2010. Marrë më 5 nëntor 2010.
 3. ^ "Adil Rami signe son premier contrat "pro" avec Lille" (në frëngjisht). Bladi. 4 qershor 2007. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2009. Marrë më 5 nëntor 2010.
 4. ^ "Lille v. Lorient Match Report" (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 4 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 5 nëntor 2010.
 5. ^ "Le défenseur Adil Rami prolonge jusqu'en 2012" (në frëngjisht). FIFA. 22 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 5 nëntor 2010.
 6. ^ "Nancy v. Lille Match Report" (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 9 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 5 nëntor 2010.
 7. ^ "Lyon v. Lille Match Report" (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 18 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 5 nëntor 2010.
 8. ^ "Marseille v. Lille Match Report" (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 23 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 5 nëntor 2010.
 9. ^ "Bordeaux v. Lille Match Report" (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 1 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 5 nëntor 2010.
 10. ^ "Lille v. Nancy Match Report" (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 30 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 5 nëntor 2010.
 11. ^ "Sevojno v. Lille Match Report" (në anglisht). UEFA. 30 korrik 2009. Marrë më 5 nëntor 2010.
 12. ^ "Lille v. Saint-Étienne Match Report" (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 28 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 5 nëntor 2010.
 13. ^ "Lille Adil Rami süper frikik" (në turqisht). YouTube. Marrë më 5 nëntor 2010.
 14. ^ "Lille v. Saint-Étienne Match Report" (në anglisht). UEFA. 25 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2010. Marrë më 5 nëntor 2010.
 15. ^ "Fichaje de Adil Rami" (në spanjisht). Valencia. 3 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2011. Marrë më 3 janar 2011.
 16. ^ "Rami to leave Lille for Valencia" (në anglisht). UEFA. 3 janar 2011. Marrë më 3 janar 2011.
 17. ^ "Adil Rami, todo OK" (në spanjisht). Valencia. 13 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2012. Marrë më 13 qershor 2011.
 18. ^ "Rami netting in his debut for Valencia" (në anglisht). ESPN FC. 27 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2012. Marrë më 27 gusht 2011.
 19. ^ "Adil Rami papa de jumeaux : Sidonie Biémont a accouché !. Closer France. 8 shtator 2016.
 20. ^ "Who is Pamela Anderson's ex-boyfriend Adil Rami and why did she split up with the France footballer?". The Sun (në anglisht). 14 shtator 2018. Marrë më 8 nëntor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]