Jump to content

Ajvallëk

Coordinates: 39°19′00″N 26°41′40″E / 39.31667°N 26.69444°E / 39.31667; 26.69444
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ayvalık
Qytezë
Pamje nga qendra e qytezës Ayvalık
Pamje nga qendra e qytezës Ayvalık
Official logo of Ayvalık
Nofkat: 
Kydonies - The Place of Quinces[1]
Ajvallëk is located in Earth
Ajvallëk (Earth)
Koordinatat: 39°19′00″N 26°41′40″E / 39.31667°N 26.69444°E / 39.31667; 26.69444
VendiTurqia Turqia
Rajonet gjeografike të TurqisëRajoni i Egjeut
ProvincaBallëkesir
Qeveria
 • KryetariMesut Ergin (i pavarur)
Sipërfaqja
 • Distrikti265,37 km2 (10,246 sq mi)
Popullsia
 (2012)
 • Sipërfaqja urbane
37.197
 • Distrikti
64.153
 • Dendësia (Distrikti)240/km2 (600/sq mi)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi postar
10400
Prefiksi+90 (266)
Targa e automjeteve10
Faqja zyrtarewww.ayvalik.bel.tr

Ayvalık është një qytet bregdetar në bregun veriperëndimor të EgjeutTurqisë. Është një distrikt i Provincës Ballëkesir. Qendra e qytezës së Ayvalık është e rrethuar nga arkipelagu i Ishujve Ayvalık, të cilët përballen me ishullin e afërt grek të Lesbos.

Ishte një qytezë port i lashtë grek Aeplian, i quajtur Kydonies (greqisht: Κυδωνίες) dhe shërbente për qytetet përreth greke eoliane, si Pergamos; që nga epoka osmane, emri i qytetit ndryshoi në Ayvalik, qyteti mbeti kryesisht grek, dhe megjithëse turqit përdorën emrin e tij turk, popullsia e tij greke përdori pa dallim emrin e tij të lashtë Kydonies dhe emrin e tij të ri helenizuar në Aivali (Αϊβαλί).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ayvalık është një qark në provincën Ballëkesir të Turqisë në Gjirin Edremit të Detit Egje dhe Gjirin Dikili. Qendra e saj ndodhet në një fushë të ngushtë bregdetare të rrethuar nga kodra të ulëta në lindje, të mbuluara me pisha dhe ullinj. Ayvalık është gjithashtu i rrethuar nga arkipelagu i Ishujve Ayvalık (më i madhi prej të cilëve është ishulli Cunda) në perëndim, dhe nga një gadishull i ngushtë në jug i quajtur Gadishulli Hakkıbey. Altınova dhe Küçükköy janë lagje të tjera jugore të Ayvalik, të cilat janë larg qendrës së qytezës. Altınova dhe Sarımsaklı i Küçükköy kanë plazhe të gjata të pacenuara në brigjet e tyre. Ayvalık është distrikti më jugor i Ballëkesirit dhe Gjirit Edremit. Gömeç, Burhaniye dhe Edremit janë distrikte të tjera të provincës Ballëkesir të cilat ndodhen në Gjirin Edremit të Detit Egje dhe janë të rreshtuar përkatësisht në veri. Distrikti Dikili i provincës İzmir është në jug të Ayvalık, dhe gjithashtu përfshin pjesën e mbetur jugore të Gjirit Dikili. Distrikti i lashtë Bergama i Izmirit është në lindje të Ayvalık. Ishulli grek i Lesbos është më në perëndim të Ayvalık. Rajoni është nën ndikimin e një klime tipike mesdhetare me dimër të butë dhe me shi dhe verë të nxehtë e të thatë.

Në antikitet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ayvalık ishte vendosur në rajonin e lashtë të quajtur Aeolis në lashtësi. Rrënojat e tre qyteteve të rëndësishme të lashta janë në një distancë të shkurtër nga Ayvalık: Assos dhe Troja janë në veri, ndërsa Pergamon është në lindje. Mali Ida (turqisht: Kaz Dağı) i cili luan një rol të rëndësishëm në mitologjinë e lashtë greke dhe përrallat popullore (si kulti i Kibelës; librat sibilinë; Lufta e Trojës dhe poema epike Iliada e Homerit; nimfa Idaea (gruaja e perëndisë së lumit Scamander); Ganymede (djali i Tros); Paridi (djali i Priamit); Eneu (djali i Anchises dhe perëndeshës Afërditë) që është protagonisti i poemës epike të lashtë romake Eneida e Virgjilit) është gjithashtu pranë Ayvalık. (në veri) dhe mund të shihet nga zona të shumta në dhe rreth qendrës së qytezës.

Ayvalık modern[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishujt Ayvalıl në Detin Egje, e parë nga kodra e Tavolinës së Djallit.

Sot, popullsia e Ayvalık është afër 80,000, e cila rritet ndjeshëm gjatë verës për shkak të turizmit. Ayvalık dhe rrethinat e tij janë të famshëm për cilësinë e vlerësuar të prodhimit të vajit të ullirit, i cili siguron një burim të rëndësishëm të ardhurash për popullsinë vendase.[2] Ayvalık dhe ishuj të shumtë që rrethojnë zonën e gjirit janë vendpushime të njohura pushimi. Më i madhi dhe më i rëndësishmi prej këtyre ishujve është Ishulli Cunda (Ishulli Alibey) i cili lidhet me ishullin Lale, dhe prej andej me kontinentin, nga një urë dhe xhade e ndërtuar në fund të viteve 1960. Kjo është ura më e vjetër në Turqi që lidh tokat e ndara nga një ngushticë. Si Ayvalık ashtu edhe ishulli Cunda janë të famshëm për restorantet e tyre me ushqim deti të cilat ndodhen menjëherë në breg të detit.

Dy xhami (më parë kisha) në qendrën historike të qytezës së Ayvalık.

Ayvalık ka gjithashtu dy nga plazhet më të gjata me rërë të Turqisë, të cilat shtrihen deri në distriktin DikiliIzmirit, gati 30 km në jug. Këto janë plazhet Sarımsaklı dhe Altınova. Vitet e fundit, Ayvalık është bërë gjithashtu një pikë e rëndësishme tërheqëse për zhytësit me faunën e tij nënujore.

Ayvalık është në afërsi të Bergamës (Pergamon e lashtë), e cila është një tjetër tërheqje e rëndësishme për turistët, me rrënojat e saj që datojnë që nga antikiteti. Gjiri i Edremit, mali Ida dhe qytetet antike të Assos dhe Trojës në veri; dhe qytetet turistike bregdetare të Dikilit (afër Atarneusit të lashtë) dhe Foça (Phocaea e lashtë) në jug; janë gjithashtu brenda distancës me makinë për ekskursione ditore. Tragete operojnë çdo ditë midis Ayvalık dhe Mytilene në afërsi të ishullit Lesbos, Greqi.

Akademia Ndërkombëtare e Muzikës Ayvalık (AIMA) u krijua në shtator 1998.[3] Nxënësit marrin klasa master-udhëzuese për violinë, viola dhe cello.[3] Akademia bashkon studentë nga e gjithë bota dhe u jep atyre një mundësi të çmuar për të punuar me mjeshtër të shquar të degës së tyre.[3]

Universiteti i Harvardit me bazë në SHBA dhe Universiteti Koç i Turqisë kanë krijuar një projekt të përbashkët në ishullin Cunda të Ayvalık dhe drejtojnë një shkollë verore intensive otomane dhe turke të Universitetit Harvard-Koç çdo verë.[4][5]

Me trashëgiminë e tij të pasur arkitekturore, Ayvalık është anëtar i Shoqatës Evropiane të Qyteteve dhe Rajoneve Historike (EAHTR) me bazë në Norwich.[6]

Kultivimi i ullirit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ayvalık ka një mijëvjeçarë të raportuar[7] të kultivimit të ullirit me mbi 2.5 milionë pemë që mbulojnë 13.200 hektarë ose 41.3% të rajonit. Qindra pemë janë mbi 500 vjeçare. Prodhimi tregtar filloi në vitet 1950 dhe u bë i spikatur në vitet 1960.[8]

Ayvalık (24% dhe pjalmues i mirë) është ndër dhjetë kultivarët kryesorë në Turqi. 80% e frutave përpunohet për vaj, 20% për ullinj tavoline, zona është prodhuesi i dytë më i madh në Turqi. Të tjerat janë Çekishte (26% rendiment me 1.300.000 pemë), Çelebi (400.000 pemë dhe 20% rendiment), Domat, Erkence (25% rendiment dhe pjalmues i mirë me 3.000.000 pemë), Gemlik (29% rendiment dhe pjalmues i mirë), Izmir Sofralik (20% rendiment), Memecik, Memeli (20% rendiment dhe pjalmues i mirë), dhe Uslu (900 000 pemë).[9]

Pamje panoramike e zonës së gjirit të Ayvalık dhe arkipelagut të Ishujve Ayvalık, siç shihet nga kodra e Tavolinës së Djallit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Scott, Alev (2019). Ottoman Odyssey (në anglisht). New York, New York: Pegasus Books. fq. 96.
  2. ^ Prothero, G.W. (1920). Anatolia (në anglisht). London: H.M. Stationery Office.
  3. ^ a b c Ayvalık International Music Academy (AIMA)
  4. ^ "Intensive Ottoman Summer School in Turkey". Near Eastern Languages and Civilizations (në anglisht). Harvard Summer School 2008. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2008. Marrë më 2008-04-26.
  5. ^ "Department of History" (në anglisht). Koç University. 16 korrik 2007. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2008. Marrë më 2008-04-26.
  6. ^ "European Association of Historic Towns and Regions (EAHTR)" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2008. Marrë më 11 maj 2006.
  7. ^ Olive Oil Times- Retrieved 2018-07-09
  8. ^ Unesco- Retrieved 2018-07-09
  9. ^ International Olive Council Arkivuar 10 shtator 2015 tek Wayback Machine: Policies- Turkey (2012, pp. 5-8)- Retrieved 2018-07-09