Akhand Bharat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një hartë e konceptit Akhand Bharat, që përfshin Afganistanin, Bangladeshin, Butanin, Indinë, Maldivet, Myanmarin, Nepalin, Pakistanin, Sri Lankën dhe Tibetin. [1]

Akhand Bharat ( përkth. India e pandarë ), e njohur gjithashtu si Akhand Hindustan, është një term për konceptin e një Indie të Madhe të bashkuar. [2] [3] [4] Termi pohon se Afganistani i sotëm, Bangladeshi, Butani, India, Maldivet, Mjanmari, Nepali, Pakistani, Sri Lanka dhe Tibeti janë një komb. [1] [5] [6]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë lëvizjes së pavarësisë indiane, Kanaiyalal Maneklal Munshi mbrojti Akhand Hindustan, një propozim me të cilin u pajtua Mahatma Gandhi, duke besuar se ndërsa Britania donte të ruante perandorinë e saj duke ndjekur një politikë përça dhe sundo, uniteti hindu-mysliman nuk mund të arrihej për aq kohë sa ishin britanikët në vënd. " [7] Përveç kësaj, Mazhar Ali Khan shkroi se "vëllezërit Khan [ishin] të vendosur të luftonin për Akhand Hindustanin dhe sfiduan Lidhjen për të luftuar këtë çështje përpara elektoratit të Provincës. [8] Më 7–8 tetor 1944, në Delhi, Radha Kumud Mukherjee kryesoi Konferencën e Udhëheqësve të Akhand Hindustanit. [9]

Përdorimi bashkëkohor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thirrja për krijimin e Akhand Bharatit ose Akhand Hindustanit është ngritur me raste nga organizata nacionaliste hindu si Hindu Mahasabha, Rashtriya Swayamsevak Sangh, Vishva Hindu Parishad, Shiv Sena, Maharashtra Navnirman Sena, Hindu Sena, Sami Hindu Partia Bharatiya Janata etj. [10] Një organizatë që ndan këtë qëllim, Akhand Hindustan Morcha, mban termin në emër të saj. [11]

Krijimi i një Akhand Bharat është gjithashtu i lidhur ideologjikisht me konceptin e Hindutvës (nacionalizmi hindu) dhe idetë e sangathanit (unitetit) dhe shuddhi-it (pastrimit).

Ndërsa udhëheqja e BJP-së së krahut të djathtë lëkundet për këtë çështje, RSS ka qenë gjithmonë një përkrahëse e fortë e idesë. [12] Libri i udhëheqësit të RSS H.V. Seshadri , Historia tragjike e ndarjes, thekson rëndësinë e konceptit të Akhand Bharatit. [13] Revista Organizatori e lidhur me RSS shpesh publikon editoriale nga drejtues të tillë si Sarsanghachalaku aktual, Mohan Bhagwat, duke përkrahur filozofinë se vetëm Akhand Bharati dhe sampoorna samaj (shoqëria e bashkuar) mund të sjellin liri "të vërtetë" për njerëzit e Indisë. Thirrja për ribashkimin indian është mbështetur nga kryeministri indian Narendra Modi [14] dhe Sekretari i Përgjithshëm Kombëtar i BJP Ram Madhav . [15]

Kalendari Akhand Bharat i lëshuar nga aktivistët e RSS më 17 nëntor 2020 në Jaipur

Në dhjetor 2015, pas vizitës diplomatike të Narendra Modit në Lahore, Pakistan, Sekretari Kombëtar i BJP Ram Madhav (në një intervistë me Mehdi Hassan të Al Xhazirës) përshkroi se " RSS ende beson se një ditë [India, Pakistani dhe Bangladeshi], të cilat për arsye historike janë ndarë vetëm 60 vjet më parë, përsëri, përmes vullnetit të mirë popullor, do të bashkohen dhe Akhand Bharati do të krijohet." [16] Në mars 2019, udhëheqësi i RSS Indresh Kumar pohoi se Pakistani do të ribashkohej me Indinë deri në vitin 2025, se indianët do të vendoseshin dhe do të migronin në Lahore dhe liqenin Mansarovar në Tibet, se një qeveri aleate e Indianëve ishte siguruar në Dhaka, dhe se do të formohej një Akhand Bharat në stilin e Bashkimit Evropian. [17]

Në vitin 2023, zbulimi i një murale në ndërtesën e re të parlamentit të Indisë, që thuhet se përshkruan një hartë të Perandorisë Maurja nën Ashokën, ngjalli polemika dhe kritika nga disa nga vendet fqinje të Indisë. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Pakistanit, Mumtaz Zahra Baloch, e kritikoi atë si një "manifestim të një mendësie revizioniste dhe ekspansioniste ", ndërsa ministri i ri i Bangladeshit për punët e jashtme deklaroi "Zemërimi po shprehet nga qarqe të ndryshme mbi hartë". [18] Disa politikanë nepalezë shprehën gjithashtu shqetësim.


Ndërsa zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Indisë, Arindam Bagchi, deklaroi se simbolizonte "idenë e qeverisjes së përgjegjshme dhe të orientuar nga njerëzit që [Ashoka] miratoi dhe propagandoi", politikanë të tjerë në Partinë Bharatiya Janata në pushtet e shpallën atë një simbol të Akhand Bharatit, me Ministrin e Çështjeve Parlamentare Pralhad Joshi duke postuar në Twitter "Vendosmëria është e qartë. Akhand Bharat". [18]

 1. ^ a b Banerjee, Supurna; Ghosh, Nandini (17 shtator 2018). Caste and Gender in Contemporary India: Power, Privilege and Politics. Taylor & Francis. ISBN 978-0-429-78395-1. The Hindutva discourse believes in India, Pakistan, Bangladesh and Afghanistan all being a part of Akhand Bharat as they are a part of the sacred soil of the Hindu nation with common claims of nationalism. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "BanerjeeGhosh" defined multiple times with different content
 2. ^ Erdman, H. L. (17 dhjetor 2007). The Swatantra Party and Indian Conservatism. Cambridge University Press. fq. 55. ISBN 9780521049801. The ultimate reunification of the subcontinent is a professed goal, as it is for the Mahasabha, but here, too, there is a difference in emphasis which deserves note: for the Sangh, the goal is 'Akhand Bharat', while for the Mahasabha it is 'Akhand Hindustan'. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Chitkara, M. G. (1 janar 2004). Rashtriya Swayamsevak Sangh. APH Publishing. fq. 262. ISBN 9788176484657. Those who dub Shri L. K. Advani, the Home Minister of India and others as foreigners, must realise that the freedom struggle was a mass movement of all the people of entire Akhand Hindustan (United Bharat). {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Prasad, Sumit Ganguly, Jai Shankar (27 korrik 2019). "India Faces a Looming Disaster". Foreign Policy (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2019. Marrë më 8 gusht 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 5. ^ Khandelwal, Meena; Hausner, Sondra L.; Gold, Ann Grodzins (2007). Nuns, Yoginis, Saints, and Singers: Women's Renunciation in South Asia. Zubaan. ISBN 978-81-89884-34-5. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2022. Marrë më 21 janar 2021. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Chatterji, Angana P.; Hansen, Thomas Blom; Jaffrelot, Christophe (gusht 2019). Majoritarian State: How Hindu Nationalism Is Changing India (në anglisht). Oxford University Press. fq. 161. ISBN 978-0-19-007817-1.
 7. ^ Ghose, Sankar (1 janar 1991). Mahatma Gandhi. Allied Publishers. fq. 315. ISBN 9788170232056. Later, K.M. Munishi, with Gandhi's blessing, also resigned from the Congress to plead for Akhand Hindustan as a counter blast to Pakistan. Gandhi, who previously thought that swaraj was impossible without Hindu-Muslim unity, subsequently came to the conclusion that as Britain wanted to retain her empire by pursuing a policy of divide and rule, Hindu-Muslim unity could not be achieved as long as the British were there. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Khan, Mazhar Ali (1996). Pakistan: The First Twelve Years. Oxford University Press. ISBN 9780195776768. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2016. Marrë më 14 gusht 2015. Many months ago, when the Pakistan issue was still in the melting pot, the Khan brothers determined to fight for Akhand Hindustan, and challenged the League to fight the issue out before the electorate of the Province. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Sharma, Jai Narain (1 janar 2008). Encyclopaedia Eminent Thinkers. Concept Publishing Company. fq. 88. ISBN 9788180694929. On 5 August 1944, he issued a common letter to the leaders of various parties making a proposal to hold Akhand Hindustan Leaders' Conference. Such a conference was held on 7 and 8 October in Delhi. It was presided over by Dr. Radha Kumud Mukherji. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Suda, Jyoti Prasad (1953). India, Her Civic Life and Administration. Jai Prakash Nath & Co. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2016. Marrë më 14 gusht 2015. Its members still swear by the ideal of Akhand Hindusthan. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Hindu Political Parties. General Books. 30 maj 2010. ISBN 9781157374923. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Jyotirmaya Sharma, "Ideological heresy?, The Hindu, 2005-06-19.
 13. ^ Ashish Vashi, "Anti-Sardar Patel book sold from RSS HQ in Gujarat", The Times of India, 27 August 2009.
 14. ^ "Sindhis want Sindh in India?Modi gives example of Jews". DeshGujarat (në anglishte amerikane). 24 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2019. Marrë më 8 shtator 2019.
 15. ^ "One day, India, Pak and Bangladesh could reunite as Akhand Bharat: Ram Madhav". The Indian Express (në Indian English). 27 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2019. Marrë më 8 shtator 2019.
 16. ^ "RSS and the idea of Akhand Bharat". The Indian Express (në Indian English). 4 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2019. Marrë më 8 gusht 2019.
 17. ^ Scroll Staff (17 mars 2019). "Pakistan will be part of India after 2025, claims RSS leader Indresh Kumar: Report". Scroll.in (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 8 gusht 2019.
 18. ^ a b Mogul, Rhea (13 qershor 2023). "Why a map in India's new Parliament is making its neighbors nervous". CNN. Marrë më 17 qershor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)