Cross Epoch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dragon Ball x One Piece: Cross Epoch (Japonisht: クロス エポック Kurosu Epokku) është një bashkëpunim mes autorit të Dragon Ball Akira Toriyama dhe autorit të One Piece Eiichiro Oda. Cross Epoch u lansua më 25 dhjetor 2006 në Weekly Shōnen Jump.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shenron, i cili sapo i ka dhënë dëshirën e Mr. Satan për t'u bërë mbret, ka ftuar miqtë e tij për një darkë të vogël çaji në një ishull të mbushur me ëmbëlsira gjigande. Personazhet e ndryshëm nga seritë e tyre përkatëse po përpiqen të bëjnë rrugën e tyre për në festë. Disa nga personazhet janë ndryshuar fizikisht dhe në vend, siç janë Krilin dhe Chopper duke qenë dirigjentë të një makinerie rrotullimi, Bulma dhe Nami janë hajdutë, Mjeshtër Roshi dhe Sanji duke qenë oficer policie, Vegeta ka brirë dhe duke qenë kapiteni i një ekuipazhi pirati së bashku me Trunks i së ardhmes, Usopp dhe Nico Robin. Pikolo duke qenë një shpatar me Roronoa Zoro. Ata ndeshen me një grup të keq të udhëhequr nga Pilaf dhe Buggy.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mr. Satan - Ai u bë mbret duke përdorur sferat e dragoit dhe dëshira e tij ishte që personazhe tjerë të vinin në festën e çajit.
 • Pandaman - një personazh i fshehtë i One Piece. Ai shihet duke festuar ngritjen e Mr. Satan në mbretëri.
 • Krilin dhe Tony Tony Chopper - përcjellësit e Trenit Detar Kri-Chopa.
 • Bulma dhe Nami - Ato shihen duke vjedhur thesarin e një anije kozmike
 • Mjeshtër Roshi dhe Sanji - Ata shihen duke vozitur një vetur policie.
 • Piratët e Reve të Vexhitës - Një grup piratësh e udhëhequr nga Vegeta. Antarët tjerë të ekuipazhit janë Trunks i së ardhmes, Ussop dhe [{Nico Robin]]. Ata hipin në një anije pirate fluturuese që mban Jolly Roger të Vexhitës. Ata ishin menduar të kishin një takim beteje me Piratët e Reve të Dr. Gero, por në vend të kësaj vendosën të merrnin pjesë në festë e çajit Shenron.
 • Pikolo dhe Roronoa Zoro - Ata shihen si shpatar.
 • Goku dhe Monkey D. Luffy - Ata mposhtin Unionin Pilappaggy duke përdorur Gomu Gomu no Bazooka dhe Kamehameha. Luffy shihet hipur në Nimbus Flutures.
 • Perandori Pilaf dhe Buggy (Unioni Pilappaggy) - Ata mundohen të mposhtin Goku dhe Luffy, por u mposhtën nga personazhet tjerë.
 • Shenron - Ai është ai që i dha mbretërinë Mr. Satan përmes fuqisë së sferave të dragoit. Ai është gjithashtu arsyeja për të gjithë personazhet e tjerë që udhëtojnë në Cross Epoch. Ai mban një festë çaji pasi i dha dëshirën Satan në një ishull të mbushur me ëmbëlsira gjigande. Dëshira e tij është që festa të mbahet me miqtë e tij.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Galeria në Wikipedia të Dragon Ball

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në faqet me ngjyra, në fund të fundit, skema e ngjyrave të personazheve të Dragon Ball duket se bazohet në versionin anime e jo në manga, pavarësisht bashkëpunimit të Akira Toriyama me Cross Epoch.
 • Veshja e Piratëve të Reve të Vexhitës janë nga dinastia Qing.
 • Vendi ku mbahet festa e çajit të Shenronit është e ngjajshme me vendin e Big Mom në Ishullin Whole Cake.