Dhelpra Bengaleze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dhelpra e Bengalit
Dhelpra e Bengalit në Indi
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Canidae
Gjinia: Vulpes
Lloji:
V. bengalensis
Emri binomial
Vulpes bengalensis
(Shaw, 1800)
Gama
Sinonimet

Canis kokree
Canis rufescens
Canis indicus
Vulpes xanthura

Dhelpra Bengaleze (Vulpes bengalensis), i njohur gjithashtu si dhelpra indiane , është një dhelpër endemike në nënkontinenti indian dhe është gjetur nga ultësirat e Himalajave  dhe Terai e Nepal përmes Indis [2] dhe nga Pakistani jugore dhe lindor në lindje të Indisë dhe Bangladeshi juglindor .[3][4][5]

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafka

Vulpes bengalensis është një dhelpër relativisht e vogël me një surrat të zgjatur, veshë të gjatë, me majë dhe një bisht të shkurret rreth 50 deri në 60% të gjatësisë së kokës dhe trupit. Pelageja e saj dorsale është shumë e ndryshueshme, por kryesisht gri dhe më e paqartë në mënyrë ventrale; këmbët e saj kanë tendencë të jenë kafe ose rufoze . Ёshtë ndërtuar më shumë se Vulpes vulpes [6] . Bishti është kaçurrel me një majë të theksuar të zezë që e dallon atë nga V. vulpes . Pjesa e pasme e veshëve është kafe e errët me diferencë të zezë. Rinari i saj është i zhveshur dhe buzët janë të zeza, me copëza të vogla flokësh të zinj në pjesën e sipërme të hundës (bosht) para syve. Veshët kanë të njëjtën ngjyrë si trupi ose mbase më të errët, por nuk kanë një copëz të errët si V. vulpes . Variacion i gjerë në ngjyrën e palltos ekziston në të gjithë popullsinë dhe sezonalisht brenda popullsisë, por në përgjithësi ndryshon nga gri në kafe e zbehtë. Gjatësia e kokës dhe e trupit është 18 në (46 cm), me një bisht të gjatë 10 në (25 cm). Pesha tipike është 5 deri në 9 paund (2,3 në 4,1 kg).[3]

Gjinia Vulpes mund të ndahet nga Canis dhe Cuon në rajonin Indian me anë të ballit të sheshtë midis proceseve postorbital dhe jo të fryra nga qelizat e ajrit. Proceset në vetvete janë pak konkave me një skaj të përparmë anësor (rrumbullakuar në mënyrë konveksuale në kanione të tjera). Dhëmbët e qenit janë më të gjatë.[7]

Dhelpra e Bengalit në Rajkot
Këlysh 2-3-vjeçar në Rannin e vogël të Kutch ; vini re majën e bishtit të zi

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhelpra femër e Bengalit në sitin den në Rannin e Vogël të Kutch
Dhelpra mashkull e Bengalit

Dhelpra e Bengalit shpërndahet në pjesën më të madhe të nënkontinentit Indian me përjashtim të pyjeve të lagështa dhe zonës së thatë ekstreme. Gama e tij kufizohet nga Himalajet dhe lugina e lumit Indus . Habitati i tij i preferuar është një kullotë e shkurtër e hapur, pylli i pastruar . Duket se shmang terrenin e pjerrët dhe kullotat e larta. U konsiderua të ishte një gjeneralist i habitatit , por tregon një preferencë të fortë për habitatet gjysmë të thata, të dendura të barit, në shkallë të shumëfishta.[8]

Sjellja dhe ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gëzofi i dhelprës së Bengalit

Dhelprate Bengalit janë kryesisht krijuese në zakonet e tyre. Gjatë nxehtësisë së ditës, ata fshihen nën bimësi ose në gërmadha nëntokësore që gërmojnë. Strofullat janë të mëdha dhe komplekse me dhoma të shumta dhe rrugë shpëtimi. Ata ndonjëherë janë parë duke u shëtitur në një pikë të favorshme rreth lindjes së diellit ose perëndimit të diellit. Në robëri, jetëgjatësia është rreth 6 deri në 8 vjet.[3]

Dieta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhelpra e Bengalit ushqehet me brejtës , zvarranikë , gaforre , termite , insekte, zogj të vegjël dhe fruta.[9] Shikimet e këlyshve të rinj dukeshin se ata ushqeheshin kryesisht me brejtës por janë ushqyes oportunistë. [10] but are opportunistic feeders.[11]

Dhelpra e Bengalit

Komunikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhelprat bëjnë një gamë të gjerë vokalizimesh. Një klithmë mashtrimi është thirrja më e zakonshme. Dhelpra e Bengalit nuk duket të ketë sjellje latrine , një tipar që shihet në disa kanid social, në të cilat të gjithë anëtarët defektojnë në pika specifike. Ata mund të dëgjohen që ulërijnë natën në grupe.

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhelpra e Bengalit formon lidhje palë që mund të zgjasin një jetë, por kopulimet ekstra-palë dihet se ndodhin. Në të gjithë pjesën më të madhe të tij, sezoni i çiftëzimit fillon në vjeshtë (zakonisht Tetor-Nëntor) dhe pas një periudhe shtatzënie rreth 50-60 ditë, dy deri në katër këlyshë lindin në një banesë.[12] Të dy prindërit marrin pjesë në rritjen e këlyshve. Këlyshët janë rritur plotësisht rreth 3-4 muaj pasi dalin nga banesa. Vdekshmëria e këlyshve është e lartë gjatë muajve të parë. Këlyshët ndonjëherë mund të jenë  nga femra të shumta. Gjatë ditës, ata kanë tendencë të pushojnë nën shkurre , përveç në verë kur pushojnë në dendura.

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mungesa e mbrojtjes së habitatit është ndoshta kërcënimi më i madh për dhelprën indiane. Për shembull, në Indinë Jugore, më pak se 2% e habitatit të mundshëm të dhelprave indiane është e mbuluar nën rrjetin ekzistues të zonave të mbrojtura të shteteve të Karnataka dhe Andhra Pradesh . Gjuetia për lëkurën dhe mishin e saj, si dhe shndërrimi i habitatit të barit të saj në bujqësi, industri, dhe bimë gjithnjë e më shumë bio-karburant, kanë ndikuar në dendësinë e popullatës së saj. Përveç kësaj, pjesët e trupit të tij përdoren në mjekësinë tradicionale , dhe në disa zona hahen. Ata janë gjuajtur nga fiset narikuruva të Indisë jugore. Në Karnataka, ata kapen në ritualet e kryera gjatë Sankranthit .  Një kërcënim tjetër i madh është sëmundja siç është virusi i qenit distemper dhe tërbimi , i cili derdhet nga popullsia e madhe e pa vaksinuar e qenve me shkallë të lirë që gjenden në të gjithë gamën e tyre.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Jhala, Y.V. (2016). "Vulpes bengalensis". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T23049A81069636. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Vanak, A.T. (2005). "Distribution and status of the Indian fox Vulpes bengalensis in southern India" (PDF). Canid News. 8 (1). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c Gompper, ME & A.T. Vanak (2006). "Vulpes bengalensis" (PDF). Mammalian Species. 795: 1–5. doi:10.1644/795.1. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Mivart, St George (1890). "Dogs, jackals, wolves and foxes: A monograph of the Canidae" (në anglisht). R H Porter, London: 126–131. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)
 6. ^ Menon, Vivek (2009). Mammals of India. Princeton Field Guides. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-14067-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Pocock RI (1937). "The foxes of British India". J. Bombay Nat. Hist. Soc. 39 (1): 36–57. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Vanak, A.T. & Gompper, M. E. (2010). "Multiscale resource selection and spatial ecology of the Indian fox in a human-dominated dry grassland ecosystem". Journal of Zoology. 281 (2): 140–148. doi:10.1111/j.1469-7998.2010.00690.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Vanak AT, Gompper ME (2009). "Dietary niche separation between sympatric free-ranging dogs and Indian foxes in central India". J. Mammal. 90 (5): 1058–1065. doi:10.1644/09-mamm-a-107.1. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Manakadan, R & A R Rahmani (2000). "Population and ecology of the Indian fox Vulpes bengalensis at Rollapadu wildlife sanctuary, Andhra Pradesh, India". J. Bombay Nat. Hist. Soc. 97 (1): 3–14. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Johnsingh, A.J.T. (1978). "Some aspects of the ecology and behaviour of the Indian fox Vulpes bengalensis Shaw". J. Bombay Nat. Hist. Soc. 75: 397–405. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Vanak, A.T. & Gompper, M.E. (2007). "Effectiveness of non-invasive techniques for surveying activity and habitat use of the Bengal fox Vulpes bengalensis in southern India". Wildlife Biology. 13: 219–224. doi:10.2981/0909-6396(2007)13[219:eontfs]2.0.co;2. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)