Jump to content

Dietrich Eckart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dietrich Eckart
(Foto e nxjerrë në 1943)
(Foto e nxjerrë në 1943)

Dietrich Eckart (Gjermanisht:[ˈɛkaʁt]; 23 mars 1868 – 26 dhjetor 1923) ishte një gazetar gjerman, dramaturg, poet dhe politikan i cili ishte një nga themeluesit e Partisë së Punëtorëve të Gjermanisë, paraardhësja e Partisë Naziste (NSDAP). Eckart ishte një ndikim kyç i Adolf Hitlerit në Partinë e hershme naziste, botuesi origjinal i gazetës së partisë, Völkischer Beobachter dhe shkruesi i tekstit të himnit të partisë, Deutschland erwache. Eckart ishte pjesëmarrës në Puçin e Sallës së Birrës në 1923 dhe vdiq menjëherë pas lirimit të tij nga burgu Landsberg. Eckart u ngrit në statusin e një mendimtari dhe shkrimtari madhor pas themelimit të Gjermanisë naziste në 1933, dhe është quajtur babai shpirtëror i Nacional Socializmit.[1]

Dietrich Eckart si një i ri.

Johann Dietrich Eckart lindi më 23 Mars 1868 në Neumarkt, Oberpfalz (rreth njëzet milje në juglindje të Nurembergut) në Mbretërinë e Bavarisë, i biri i Christian Eckart, një noteri mbretëror dhe avokati, dhe gruas së tij Anna, një katolike e devotshme. Nëna e Eckart vdiq kur ai ishte dhjetë vjeç dhe ai u dëbua nga disa shkolla. Në 1895, babai i tij vdiq, duke i lënë atij një sasi të konsiderueshme parash që Eckart harxhoi shpejt.

Eckart fillimisht studioi juridik në Erlangen, më vonë mjekësi në Universitetin Ludwig Maximilian të Mynihut dhe ishte një anëtar i etur i Korpusit Studentor të skermës dhe pirjes. Por ai më në fund vendosi në 1891 të punojë si poet, dramaturg dhe gazetar. Diagnostikuar me varësi nga morfina dhe gati i bllokuar, ai u transferua në Berlin në 1899. Atje ai shkroi një numër shfaqjesh, shpesh autobiografike dhe u bë protezhe i Kontit Georg von Hülsen-Haeseler (1858-1922), drejtori artistik i Teatrit Mbretëror Prusian. Pas një dueli, ai u burgos në Passau Oberhaus.[2]

Eckart ishte një dramaturg i suksesshëm, veçanërisht me adaptimin e tij të Peer GyntHenrik Ibsen në 1912, një nga prodhimet më të ndjekura të kohës me më shumë se 600 shfaqje vetëm në Berlin. Në versionin e Eckart, shfaqja u bë "një dramatizim i fuqishëm i ideve nacionaliste dhe antisemitike", në të cilën Gynt përfaqëson heroin superior gjermanik, duke luftuar kundër "trolleve" të implikuara çifute.[3] Siç thotë Ralph M. Engelman, "Eckart e nënkuptonte përshtatjen e tij të Peer Gynt për të përfaqësuar një alegori racore në të cilën trollet dhe Boygu i Madh përfaqësonin atë që [Otto] Weininger konceptoi të ishte fryma hebreje."[4]

Ky sukses jo vetëm që e bëri Eckart të pasur, por i dha atij kontakte sociale që ai më vonë i përdori për të prezantuar Hitlerin me dhjetëra qytetarë të rëndësishëm gjermanë. Këto prezantime dëshmuan të jenë thelbësore në ngritjen përfundimtare në pushtet të Hitlerit. Më vonë, Eckart zhvilloi ideologjinë e një "supermeni gjenial", bazuar në shkrimet e autorit Völkisch Jörg Lanz von Liebenfels. Eckart e pa veten duke ndjekur traditën e Heinrich Heine, Arthur Schopenhauer dhe Angelus Silesius. Ai gjithashtu u magjeps nga doktrina budiste e Majës (iluzion). Nga viti 1907 Eckart jetoi me vëllain e tij Wilhelm në Döberitz në perëndim të kufijve të qytetit të Berlinit. Në 1913 u martua me Rose Marx, një e ve e pasur nga Bad Blankenburg dhe u kthye në Mynih.[5][6][7]

Antisemitizmi dhe themelimi i DAP

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Luftës së Parë Botërore, Eckart redaktoi periodiken antisemitike Auf gut Deutsch, duke punuar me Alfred Rosenberg dhe Gottfried Feder.[8] Një kritik i ashpër i Revolucionit gjerman dhe Republikës së Weimar, ai kundërshtoi me ngulm Traktatin e Versajës, të cilin e shihte si tradhti, dhe ishte një përkrahës i të ashtuquajturës legjendës thikë pas shpine (Dolchstoßlegende), sipas të cilës Social Demokratët dhe Hebrenjtë ishin fajtorë për humbjen e Gjermanisë në luftë.

Në janar 1919, Eckart, Feder, Anton Drexler dhe Karl Harrer themeluan Deutsche Arbeiterpartei (Partia e Punëtorëve të Gjermanisë - DAP), e cila për të rritur tërheqjen e saj për segmente më të mëdha të popullsisë, në shkurt 1920 ndryshoi emrin e saj në Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (Partia Nacional Socialiste e Punëtorëve të Gjermanisë - NSDAP); më e njohur si Partia Naziste.[9] Ai ishte botuesi origjinal i gazetës së partisë, Völkischer Beobachter dhe gjithashtu shkroi tekstin e Deutschland erwache, e cila u bë një himn i Partisë Naziste.[10]

Eckart dhe Hitleri

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eckart e takoi Adolf Hitlerin kur Hitleri mbajti një fjalim para anëtarëve të DAP në 1919. Eckart ishte i përfshirë në Shoqërinë Thule, megjithëse nuk ishte anëtar. Shoqëria ishte një grup i fshehtë okultistësh që besonin në ardhjen e një "Mesia gjerman" i cili do të shpengonte Gjermaninë pas humbjes së saj në Luftën e Parë Botërore.[11] Eckart shprehu parashikimin e tij në një poezi që shkroi disa muaj para se të takohej për herë të parë me Hitlerin. Në poezi, Eckart i referohet "Të Madhit", "Të Paemrit", "Të cilin të gjithë mund ta ndjenin por askush nuk e shihte". Kur Eckart u takua me Hitlerin, Eckart ishte i bindur se ai kishte hasur në shpenguesin e profetizuar.[12] Eckart u bë mentori i Hitlerit, duke shkëmbyer ide me të dhe duke ndihmuar në themelimin e teorive dhe besimeve të Partisë.[13]

Ishte Eckart ai që prezantoi Alfred Rosenberg me Adolf Hitler. Midis viteve 1920 dhe 1923, Eckart dhe Rosenberg punuan në mënyrë të palodhshme në shërbim të Hitlerit dhe partisë. Nëpërmjet Rosenberg, Hitleri u njoh me shkrimet e Houston Stewart Chamberlain, frymëzimi i Rosenberg. Rosenberg redaktoi Münchener Beobachter, një gazetë partiake, me origjinë nga Shoqëria Thule. Rosenberg botoi Protokollet e të Moshuarve të Sionit në "Beobachter".

Për të mbledhur fonde për Partinë, Eckart e futi Hitlerin në qarqe me ndikim, përfshirë mësuesin e tij të mirësjelljes të së ardhmes, socialiten Helene Bechstein. Në qershor 1921, ndërsa Hitleri dhe Eckart ishin në një udhëtim për mbledhjen e fondeve në Berlin, një kryengritje shpërtheu brenda NSDAP në Mynih. Anëtarët e komitetit ekzekutiv të tij donin të bashkoheshin me Partinë Socialiste Gjermane (DSP) rivale.[14] Hitleri u kthye në Mynih më 11 korrik dhe ofroi me zemërim dorëheqjen e tij. Anëtarët e komitetit e kuptuan që dorëheqja e figurës së tyre udhëheqëse publike dhe folësit do të nënkuptonte fundin e partisë.[15] Eckart iu kërkua nga udhëheqja e Partisë të bisedonte me Hitlerin dhe të transmetonte kushtet në të cilat Hitleri do të pranonte të kthehej në Parti. Hitleri njoftoi se do të ribashkohej me kushtin që ai të zëvendësonte Drexlerin si kryetar partie dhe se selia e partisë do të qëndronte në Mynih.[16] Komiteti u pajtua, dhe ai u ribashkua në parti më 26 Korrik 1921.[17]

Më 9 Nëntor 1923, Eckart mori pjesë në Puçin e Dështuar të Mynihut. Ai u arrestua dhe u vendos në burgun e Landsberg së bashku me Hitlerin dhe zyrtarë të tjerë të partisë, por u la i lirë pak kohë më pas për shkak të sëmundjes. Ai vdiq nga një atak në zemërBerchtesgaden më 26 dhjetor 1923. Ai u varros në varrezat e vjetra të Berchtesgaden, jo larg nga varret e mëpasshme të zyrtarit të Partisë Naziste Hans Lammers dhe gruas dhe vajzës së tij.

Memoriale të Eckart

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Dietrich-Eckart-Bühne (teatri Dietrich Eckart), 1939
Mbetjet e ish-memorialit të Dietrich Eckart në Neumarkt, të mbuluara në mbishkrime anti-naziste dhe neo-naziste

Gjatë periudhës naziste, u krijuan disa monumente dhe përmendore për Eckart. Hitleri ia kushtoi vëllimin e dytë të Mein Kampf Eckartit, dhe gjithashtu e quajti arenën pranë Stadiumit Olimpik në Berlin, i njohur tani si Waldbühne (Faza e Pyjeve), "Dietrich-Eckart-Bühne" kur u hap për Lojërat Olimpike Verore të vitit 1936 . Standarte (regjiment) të 5-të të SS-Totenkopfverbände iu dha titulli i nderit Dietrich Eckart.[18] Më 1937 RealprogymnasiumEmmendingen u zgjerua dhe u riemërua "Shkolla e mesme Dietrich-Eckart për djem". Disa rrugë të reja u emëruan pas Eckart.[19] Që të gjitha këto janë riemëruar që prej atëherë.

Vendlindja e tij në Neumarkt në der Oberpfalz u riemërua zyrtarisht me prapashtesën e shtuar "Dietrich-Eckart-Stadt". Më 1934, Adolf Hitler përuroi një monument për nder të tij në parkun e qytetit.[20] Që nga ajo kohë i është ridedikuar Christopherit të Bavarisë (1416-1448), Mbreti i Danimarkës, i cili ndoshta ka lindur në qytet.

Në mars të vitit 1938, kur Passau përkujtoi 70 vjetorin e lindjes së Eckart në Kalanë Oberhaus, Zoti Kryebashkiak njoftoi jo vetëm krijimin e një Fondacioni Dietrich-Eckart, por edhe restaurimin e dhomës, ku Eckart ishte burgosur.[21] Për më tepër, një rrugë iu kushtua Eckart-it.[22]

Idetë dhe vlerësimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1925, eseja e papërfunduar e Eckart Der Bolschewismus von Moisi bis Lenin: Zwiegespräch zwischen Hitler und mir ("Bolshevizmi nga Moisiu te Lenini: Dialogu midis Hitlerit dhe meje") u botua pas vdekjes, edhe pse është treguar [23] që dialogët ishin të shpikur; eseja u shkrua vetëm nga Eckart. "Sidoqoftë, ky libër mbetet ende një tregues i besueshëm i pikëpamjeve të vetë Eckart." [24] Historiani Richard Steigmann-Gall citon nga libri i Eckart:[24]

Në Krishtin, mishërim i gjithë burrërisë, ne gjejmë gjithçka që na nevojitet. Dhe nëse flasim herë pas here për Baldur (një perëndi në mitologjinë Norse), fjalët tona përmbajnë gjithmonë një gëzim, njëfarë kënaqësie, që paraardhësit tanë paganë ishin tashmë aq të krishterë sa të kishin një tregues të Krishtit në këtë figurë ideale.

Steigmann-Gall arriti në përfundimin se, "larg nga mbështetja e një paganizmi ose feje antikristiane, Eckart mendoi se, në kaosin e pasluftës së Gjermanisë, Krishti ishte një udhëheqës për tu imituar". [24] Në 1935 Alfred Rosenberg botoi librin Dietrich Eckart. Një trashëgimi (d.m.th. Dietrich Eckart. Ein Vermächtnis) me shkrimet të mbledhura të Eckart, përfshirë këtë fragment:

Të jesh gjeni, do të thotë të përdorësh shpirtin, të përpiqesh për hyjnoren, të shpëtosh nga e keqja; dhe edhe nëse kjo nuk mund të arrihet plotësisht, nuk do të ketë hapësirë për të kundërtën e së mirës. Nuk e pengon gjeniun të portretizojë gjithashtu mjerimin e të qenurit në të gjitha format dhe ngjyrat, duke qenë artisti i madh, që ai është; por ai e bën këtë si vëzhgues, duke mos marrë pjesë, sine ira et studio, zemra e tij mbetet e pastër. . . . Ideali në këtë, ashtu si në çdo aspekt është Krishti; fjalët e tij "Ju gjykoni sipas standardeve njerëzore; unë nuk gjykoj mbi askënd" tregojnë lirinë plotësisht hyjnore nga ndikimi i shqisave, kapërcimi i botës tokësore edhe pa artin si ndërmjetës. Në anën tjetër ju e gjeni Heine dhe racën e tij ... gjithçka që ata bëjnë kulminon në ... motivin, në nënshtrimin e botës, dhe sa më pak të funksionojë kjo, aq më shumë e mbushur me urrejtje bëhet puna e tyre që të kënaqin motivin e tyre, sa më mashtrues dhe i gabueshëm çdo përpjekje për të arritur qëllimin. Asnjë gjurmë e gjeniut të vërtetë, krejt e kundërta e burrërisë së gjeniut. . . . [25]

Eckart u përshkrua nga Edgar Ansel Mowrer si "një gjeni i çuditshëm i dehur". [26] Antisemitizmi i tij supozohet se lindi nga shkolla të ndryshme ezoterike të mistikës dhe ai kaloi orë të tëra me Hitlerin duke diskutuar mbi artin dhe vendin e hebrenjve në historinë botërore. Ai është quajtur babai shpirtëror i Nacional Socilazmit.[1]

 • Kershaw, Ian (2008). Hitler: A Biography (në anglisht). New York: W. W. Norton & Company. ISBN 0-393-06757-2.
 • Plewnia, M. "Auf dem Weg zu Hitler. Der 'völkische' Publizist Dietrich Eckart", Bremen, Schünemann Universitätsverlag, 1970.
 • Rosenberg, Alfred. Dietrich Eckart: Ein Vermächtnis, Munich, 1928 ff.
 • Rosmus, Anna. Hitlers Nibelungen, Samples Grafenau 2015,
 • Steigmann-Gall, Richard. The Holy Reich: Nazi Conceptions of Christianity, 1919–1945. Cambridge University Press, 2003. , esp. pp. 17–19
 1. ^ a b Blamires, Cyprian P. (2006). World Fascism: A Historical Encyclopedia. ABC-CLIO. fq. 185–. ISBN 978-1-57607-940-9. Marrë më 13 mars 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Rosmus (2015), p. 49f
 3. ^ Brown, Kristi. "The Troll Among Us", in Phil Powrie et al (ed), Changing Tunes: The Use of Pre-existing Music in Film, Ashgate, 2006, pp. 74–91.
 4. ^ Engelman, R. Dietrich Eckart and the Genesis of Nazism, Washington University, UMI Press, Ann Arbor, 1971, p. 120.
 5. ^ Noller, Sonja. ""Eckart, Dietrich" in: Neue Deutsche Biographie 4 (1959)". fq. 284. Marrë më 21 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Chauvy, Gérard. Les Eminences grises du nazisme, Ixelles Editions, 2014.
 7. ^ Plewnia (1970), p. 27.
 8. ^ Plewnia (1970), p. 34.
 9. ^ Kershaw 2008, pp. 82, 87.
 10. ^ Preparata, Guido Giacomo. Conjuring Hitler, Aware Journalism, 2005, p. 134.
 11. ^ Greer, John Michael (2003). The new encyclopedia of the occult. Llewellyn Publications. fq. 322. ISBN 978-1-56718-336-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Hant, Claus. Young Hitler, Quartet Books, London 2010, p. 395 http://www.younghitler.com Arkivuar 18 qershor 2010 tek Wayback Machine
 13. ^ Kershaw 2008, pp. 94, 95, 100.
 14. ^ Kershaw 2008, pp. 100, 101.
 15. ^ Kershaw 2008, p. 102.
 16. ^ Kershaw 2008, pp. 102, 103.
 17. ^ Kershaw 2008, p. 103.
 18. ^ Kitchen, Martin. The Third Reich: Charisma and Community, Routledge, 2014, p. 199.
 19. ^ Walther, Hans. Straßenchronik der Stadt Gotha, S. 38,
 20. ^ van Vrekhem, Georges. Hitler and His God: The Background of the Hitler Phenomenon, Rupa & Company, 2006, p. 58.
 21. ^ Rosmus (2015), p. 141f
 22. ^ Rosmus (2015), p. 249f
 23. ^ Plewnia 1970
 24. ^ a b c Steigmann-Gall 2003: 18
 25. ^ Dietrich Eckart. Ein Vermächtnis. Published and introduced by Alfred Rosenberg. Franz Eher Nachfolger, Munich, 1935. Original text: "Genie sein heißt Seele betätigen, heißt zum Göttlichen streben, heißt dem Gemeinen entrinnen; und wenn das auch nie ganz gelingt, für das gerade Gegenteil des Guten bleibt doch kein Spielraum mehr. Das hindert nicht, dass der geniale Mensch die Erbärmlichkeiten des Daseins in allen Formen und Farben zeigt, als großer Künstler, der er dann ist; aber das tut er betrachtend, nicht selbst mitgehend, sine ira et studio, unbeteiligten Herzens. ... Das Ideal aber in dieser, wie überhaupt in jeder Beziehung ist Christus; das eine Wort "Ihr richtet nach dem Fleisch, ich richte niemand" offenbart die göttlichste Freiheit vom Einfluss des Sinnlichen, die Überwindung der irdischen Welt sogar ohne das Medium der Kunst. Am entgegengesetzten Ende aber steht Heine mitsamt seiner Rasse, ... gipfelt alles ... im Zweck, die Welt sich gefügig zu machen; und je mehr dies misslingt, desto hasserfüllter das Werk, mit dem das Ziel erreicht werden soll, desto listiger und verlogener aber auch jeder neue Versuch, ans Ziel zu gelangen. Vom wahren Genie keine Spur, gerade das Gegenteil seiner Männlichkeit ... ."
 26. ^ Mitchell, Arthur (30 janar 2007). Hitler's Mountain: The Führer, Obersalzberg and the American Occupation of Berchtesgaden. McFarland. fq. 18–. ISBN 978-0-7864-2458-0. Marrë më 13 mars 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)