Elvis Naçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Elvis efendi Naçi (i lindur më 7 prill 1977 në Tiranë) është një Imam Shqiptar. Ai është kreu i Bashkësisë Islame të Shqipërisë, që vepron në Xhaminë e Tabakëve në Tiranë dhe themelues dhe president i Fondacionit Kulturor Jo-fitimprurës Firdeus.[1][2]

Naçi vepron në mënyrë aktive në një faqe Facebooku me mbi 659,896 abonentë-ndjekës (05 Maj 2019) dhe rregullisht vendos videot e hytbes në kanalin e tij në YouTube, i cili ka më shumë se 114,552 abonentë (05 Maj 2019). Për shkak të popullaritetit të tij të madh në mesin e myslimanëve të Shqipërisë, por edhe me shqiptarët e tjerë myslimanë, ai u bë i njohur në nivel kombëtar dhe u ftua rregullisht në emisionet shqiptare. (Talkshow)[3][4][5]

Elvis Naçi është gjithashtu një nga kritikët më të ashpër të një islamizmi radikal në Shqipëri. Ai akuzoi shtetin shqiptar që ka bërë shumë pak për imamët radikal. Në xhaminë e tij, është i angazhuar një shërbim sigurie, raporton policia lokale e vizitorëve të xhamisë së ndritur.[6]

Gjithëashtu emisioni i njohur 'Shqiptarët per Shqiptarët' është një emision ku Elvis Naçi dhe Sidrit Bejleri bashkë me ndihmën e shqiptarëve nga e gjithë bota ndihmojnë njerëz ne nevoj duke u dhuruar shtëpi e ndihma te tjera financiare.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hyrja – Elvis Naçi. Qasja më 19 mars 2018 (shqip, përshkrimi i shkurtër ibiografik në faqen zyrtare (në fund)).
  2. ^ Hyrja - Fondacioni Firdeus Fondacioni Frideus është një fondacion bamirës-kulturor me qëndër në Tiranë. Ky Fondacion drejtohet nga teologu dhe hoxha i mirënjohur Elvis Naci. Ky fondacion promovon mirësinë dhe gjendet pranë njerëzve në nevojë. Duke u mbështetur në parimin hyjnor: Mëshironi ata që janë në tokë t’iu mëshirojë Ai që është në qiell.
  3. ^ Elvis Naçi rrëfen prapaskenat e “Top Show”: Më gënjyen, donin sherr.Panorama, më 21 shtator 2016,(shqip, koment nga Elvis Naçi në paraqitjen e tij në shfaqjen Top Show). Marrë 19 mars 2018
  4. ^ Elvis Naçi hap debat të ri: Femra duhet të zbukurohet dhe në shtëpi. Koha Jonë,2 tetor 2017, Marrë më 19 mars 2017 (koment nga Elvis Naçi në paraqitjen e tij në programin Pasdite në Top Channel).
  5. ^ Elvis Naçi- Blendi Fevziut: Se i shikon këtu në “Opinion” të mbajtura ti … Opinion.al,3 tetor 2017, qasur më 19 mars 2017 (përmbledhje e shkurtër nga Opinion.al për transmetimin e 3 tetorit 2017).
  6. ^ Imami Naçi: Roje private kundër ekstremistëve në xhaminë time. Shqiptarja.com, 2 Dhjetor, 2015, qasur më 19 mars 2018