Elvis Naçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hoxhë Elvis Naçi (i lindur më 7 prill 1977 në Tiranë) është një teolog dhe imam Shqiptar. Ai është kreu i Bashkësisë Islame të Shqipërisë, që vepron në Xhaminë e TabakëveTiranë dhe themelues dhe president i Fondacionit Kulturor Jo-fitimprurës Firdeus.[1][2]

Naçi vepron në mënyrë aktive në një faqe Facebooku me mbi 834,202 abonentë-ndjekës (24 Mars 2020) dhe rregullisht vendos videot e hytbes në kanalin e tij në YouTube, i cili ka më shumë se 215,552 abonentë (24 Mars 2020). Për shkak të popullaritetit të tij të madh në mesin e myslimanëve të Shqipërisë, por edhe me shqiptarët e tjerë myslimanë, ai u bë i njohur në nivel kombëtar dhe u ftua rregullisht në emisionet shqiptare. (Talkshow)[3][4][5]

Në shumicën e revistave shqiptare në vitin 2019, Naçi është shpallur njeriu i vitit.[6]

Gjithëashtu emisioni i njohur 'Shqiptarët per Shqiptarët' është një emision ku Elvis Naçi dhe Sidrit Bejleri bashkë me ndihmën e shqiptarëve nga e gjithë bota ndihmojnë njerëz ne nevoj duke u dhuruar shtëpi e ndihma te tjera financiare. Elvis Naçi është gjithashtu një nga kritikët më të ashpër të një islamizmi radikal në Shqipëri. Ai akuzoi shtetin shqiptar që ka bërë shumë pak për imamllarë radikal. Në xhaminë e tij, është i angazhuar një shërbim sigurie, raporton policia lokale e vizitorëve të xhamisë së ndritur.[7]

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hyrja – Elvis Naçi Arkivuar 11 maj 2018 tek Wayback Machine. Qasja më 19 mars 2018 (shqip, përshkrimi i shkurtër ibiografik në faqen zyrtare (në fund)).
  2. ^ Hyrja - Fondacioni Firdeus Fondacioni Frideus është një fondacion bamirës-kulturor me qëndër në Tiranë. Ky Fondacion drejtohet nga teologu dhe hoxha i mirënjohur Elvis Naci. Ky fondacion promovon mirësinë dhe gjendet pranë njerëzve në nevojë. Duke u mbështetur në parimin hyjnor: Mëshironi ata që janë në tokë t’iu mëshirojë Ai që është në qiell.
  3. ^ Elvis Naçi rrëfen prapaskenat e “Top Show”: Më gënjyen, donin sherr. Panorama, më 21 shtator 2016, (shqip, koment nga Elvis Naçi në paraqitjen e tij në shfaqjen Top Show). Marrë 19 mars 2018
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2017. Marrë më 19 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) Koha Jonë, 2 tetor 2017, Marrë më 19 mars 2017 (koment nga Elvis Naçi në paraqitjen e tij në programin Pasdite në Top Channel).
  5. ^ Elvis Naçi- Blendi Fevziut: Se i shikon këtu në “Opinion” të mbajtura ti … Opinion.al,3 tetor 2017, qasur më 19 mars 2017 (përmbledhje e shkurtër nga Opinion.al për transmetimin e 3 tetorit 2017).
  6. ^ Cili është shpallur njeriu i vitit në portalet Shqiptare
  7. ^ Imami Naçi: Roje private kundër ekstremistëve në xhaminë time. Arkivuar 6 tetor 2017 tek Wayback Machine Shqiptarja.com, 2 Dhjetor, 2015, qasur më 19 mars 2018