FIFA Kupa e Botës Skuadra e Të Gjitha Kohërave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin FIFA Kupa e Botës Skuadra e Ëndërrave

FIFA Kupa e Botës Skuadra e Të Gjitha Kohërave është formacioni i të gjitha kohërave i Kupës së Botës i publikuar nga FIFA në vitin 1994 [1]. Formacioni është i përbërë nga 11 pjestarë, ku përfshihen një portier, katër mbrojtësa, tre mesfushor dhe 3 sulmuesa. Këto lojtarë janë konsideruar si lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave.

Formacioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Pozicionet Lojtarët[1] Kombëtarja e përfaqsuar ndër vite
Portier Lev Yashin Flamuri Bashkimi Sovjetik
(1954–1970)
Mbrojtës (i tërhequr) Djalma Santos Flamuri Brazili
(1952–1968)
Mbrojtës (qëndër–mbrojtës) Franz Beckenbauer Flamuri Gjermania
(1965–1977)
Mbrojtës (qëndër–mbrojtës) Bobby Moore FlamuriAnglia
(1962–1973)
Mbrojtësi (i tërhequr) Paul Breitner Flamuri Gjermania
(1971–1982)
Mesfushor Johan Cruyff Flamuri Hollanda
(1966–1978)
Mesfushor Ferenc Puskás Flamuri Hungaria
(1945–1956)
Mesfushor Bobby Charlton Flamuri Anglia
(1958–1970)
Sulmues Garrincha Flamuri Brazili
(1955–1966)
Sulmues Diego Maradona Flamuri Argjentina
(1977–1994)
Sulmues Pelé Flamuri Brazili
(1956–1971)

Shiko gjithashtu[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b "World All-Time Teams". RSSSF. Marrë më 12 qershor 2012.