Jump to content

Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2010

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2010
Feel the Magic[1]
Finalja 20 nëntor 2010
Prezantues Denis Kourian, Leila Ismailava[1]
Kryetari Daniel Elenek
TV Organizatorë Bjellorusia BRTC (CRTB)
Vendi Minsk Arena (Arena a Minskut), Minsk, Bjellorusi[2]
Fitues Armenia Armenia
Mama (Nënë)
Sistemi votues
Ç'do votues nga ç'do shtet i cili do votoj përmes telefonit apo mesazheve do ti lloagaritet 50 % që do me thënë nga votat e ç'do votuesi çdo shtet do i jep nga 1 deri në 12 pikë. Për dallim nga viteve tjera këtë vit do të Jenë 50 % televotues dhe 50 % juri.
Numri i pjesmarrësve 14
Vendet e kthyera  Letonia
Lituania Lituania
Vendet e larguara Qipro Qipro
Rumania Rumania
Pa pikë Ç'do shtet merr 12 pikë në fillim të votimit
Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë
◄2009        2011►

Eurovizioni për fëmijë këtë vit do mbahet në kryeqytetin e Bjellorusisë, Minsk. Azerbajxhani ndoshta do konfirmojë ardhjen e tyre për herë të parë për shkak se u munduan të marrin pjesë edhe në 2008 dhe 2009 por u larguan në minutën e fundit.

Bjellorusia, konfirmoi pjesëmarrjen për shkak se është shteti Organizatorë.Ndërsa Belgjika konfirmoi pjesmarrjen disa ditë pas Eurovizionit për fëmijë në Kiev. Televizioni VRT në Belgjikë vendosi të konfirmoj më datat 23 nëntorë. Ndërsa Holanda Vitin e Kalura në Kiev fitoi Festivalin me 121 Pikë me Margjin 5-pikëshe ndaj Armenisë dhe Rusisë. Para nëntorit Malta dha një konferencë për pjesmarrje dhe Malta vendosi që të bëj prapë pjesmarrje në Minsk. Pas një muaji Malta la konfirminin duke lënë rezultatin të paditur. Malta mori vendin e 8-të në Kiev. Rezultatet më të mira të Maltës ishin në vitin 2008 me vendin e 4-të prej 100 pikëve komplete. Me mundësi por jo shumë të mëdha në Eurovizionin 2010 për fëmijë shteti debitues do mund të jetë Azerbajxhani. Azerbajxhani dha për herë të parë mundim në vitin 2007 në Holandë. Por Azerbejxhani u largua. Vitin 2008 Azerbejxhani konfirmoi Pjesmarrjen por u largua për shkak se televizioni Azer nuk kishte datë të cakutar të festivalit. Pas disa muajsh Azerbejxhani gjithashtu kontriboi mendimit të bëjë debut në vitin 2009 në Kiev por iu tërheq kërkesës. Bosnja dhe Hercegovina gjithashtu u mundua në vitin 2007 por nuk këkoi më pjesmarrje. Izraeli deshi të marr pjesë në vitin 2008 por iu tëherq kërkesës për shak të financave dhe festivalit. Por Izraeli transmetoi LIVE Eurovizionin 2008 në Lemesos të Qipros. Rregulli i Eurovizionit për Fëmijë gjithashtu tregon se këngëtari i atij shteti apo ndyshe ri-prezantuesi duhet ta shkruaj dhe kompozojë këngën vetë. Gjithashtu rregulli është që cdo këngë pjesmarrëse të jetë në gjuhën e shtetit të vet. Këtë vit u kthye në festival Letonia dhe Lituania, gjithashtu edhe Suedia që supozonte një tërheqje të mundshme u kthye me televizion tjetër ndërsa Qipro dhe Rumania larguan për arsye të kushteve financiare dhe të rezultateve jo të mira që këto shtete morën viteve të kaluara. Qipro nuk ka qenë e sukseshme viteve të fundit, në vitin 2009 u klasifikua e 11-ta, jashtë Top 10, gjithashtu edhe viteve të mëparshme ajo mori vende jo të mira, gjithashtu edhe Rumania nuk ka qenë e sukseshme, në vitin 2009, ky shtet u klasifikua e fundit, me vetëm 6 pikë të marrura nga të gjithë pjesmarrësit dhe 12 nga festivali. Rumania në një konferencë për shtyp në vitin 2009, para se të zgjedhte përfaqësuesin bëri të ditur një tërheqje të mundshme për shkak të rezultatit të keq në vitin 2008, ku ata klasifikuan këngën e tyre si këngë "Fituese". Pas tërheqjes në vitin 2010, ata pretenduan të ktheheshin por prap TVR (Televizioni Rumun) nuk kishte kushte të mjaftueshme financjare të përfaqësohej në Eurosong.

Procesi i votimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë nuk ka ndryshuar procesin e votimit nga viti 2009. Votimet do të bëhen nga televotat që njerëzit votojnë nga shtetet e tyre. Sigurisht që ata nuk mund të votojnë për shtetin e tyre. Dhe votat nga ç'do shtet do udhëhiqet nga Prezantuesi i festivalit dhe prezantuesi i votave që do të jetë fëmijë.

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Shteti Gjuha Artisti Kënga Përkthimi Vendi Pikët
01 Lituania Lituania Lituaneze Bartas "Oki Doki" 6 67
02 Moldavia Moldavia Rumune & Angleze Ṣtefănel Roṣcovan "Ali Baba" Ali Baba 8 54
03 Holanda Holanda Holaneze Senna & Anna "My Family" Familja ime 9 52
04 Serbia Serbia Sërbe Sonja Škorić "Čarobna noć" (Чаробна ноћ) Natë magjike 3 113
05 Ukraina Ukraina Ukrainase Yulia Gurska "Miy litak" (Мій літак) Avioni im 14 28
06 Suedia Suedia Suedeze Josefine Ridell "Allt jag vill ha" Gjithçka që dua 11 48
07 Rusia Rusia Ruse & Angleze Sasha Lazin and Liza Drozd "Boy and Girl" Djalë dhe vajzë 2 119
08  Letonia Letoneze Šarlote Lēnmane dhe "The Sea Stones" "Viva la Dance (Dejo tā)" Të rroftë kërcimi (Kërce ashtu) 10 51
09 Belgjika Belgjika Holandeze Jill & Lauren "Get Up!" Zgjohu! 7 61
10 Armenia Armenia Armene Vladimir Arzumanyan "Mama" (Մամա) Nënë 1 120
11 Malta Malta Angleze & Malteze Nicole Azzopardi "Knock Knock!….Boom! Boom!" 13 35
12 Bjellorusia Bjellorusia Ruse Daniil Kozlov "Muzyki svet" (Музыки свет) Drita e muzikës 5 85
13 Gjeorgjia Gjeorgjia Gjuhë imagjinare Mariam Kakhelishvili "Mari-Dari" (მარი-დარი) 4 109
14 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Maqedone Anja Veterova "Eooo, Eooo" 12 38

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.junioreurovision.tv/ Faqja Zyrtare
  2. ^ "Bjellorusia do jetë Organizatorë për Festivalin 2010". junioreurovision.tv. 2009-06-08. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2009. Marrë më 2009-06-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Eurovizioni