Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2009

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës për fëmijë 2009
Tree of Life
Finalja 21 nëntor 2009
Prezantues Ani Lorak
Timur Miroshnichenko
Dmytro Borodin (Green Room)
Kryetari Sven Stojanovic
TV Organizatorë Ukraina NTU (TNU)
Vendi Palace of Sports (Pallati i Sporteve), Kiev, Ukrainë
Fitues Holanda Holanda , Ralf Mackenbach - Click Clack.
Sistemi votues
Ç'do votues nga ç'do shtet i cili do votoj përmes telefonit apo mesazheve do ti llogaritet 50 % që do me thënë nga votat e ç'do votuesi çdo shtet do i jep nga 1 deri në 12 pikë. Për dallim nga vitet tjera këtë vit 50 % e pikëve jep televotimi dhe 50 % juria.
Vendet e kthyera Suedia Suedia
Vendet e larguara Bullgaria Bullgaria
Greqia Greqia
Lituania Lituania
Pa pikë Ç'do shtet merr 12 pikë në fillim të votimit
Akti i hapjes Vallëzim me performancë nga Karina Rudnycka edhe Yuriy Kuzynsky
Festivali Europian I Këngës Për Fëmijë
◄2008        2010►
Laura Omloop Pjesëmarrësja nga Belgjika, Vendi i 4-rt me 113 Pikë
Skeda:MimmiSandenFestivaliPF2009.jpg
Mimmi Sandén Nga Suedia, vendi i 6-të me 68 Pikë

Festivali i këngës për fëmijë sivjet do të mbahet ne Kiev te Ukrainës.

Ketë vit do të ketë 13 hyrje. Shteti i parë që zgjodhi këngën ishte Rusia. Me 30 maj Rusia zgjodhi këngëtaren Ekaterina Ryabova e cila do performojë këngën e saj Princi i Vogël. Armenia zgjodhi këngëtaren Laura Hayrapetyan me këngën Barcelona që flet për ekipin e Barcelonës.

Ukraina, zgjodhi këngëtarin me fame Andranik Alexanyan.

Fitues i këtijë festivalit të fundit ishte Ralf Mackenbach nga Holanda. Holanda këtë vit mori 3 herë nga 12 pikë me gjithsej 121 pikë. Holanda Rezultatet më të mira i kishte në vitin 2005 me vendin e 7-të ndërsa në vitin 2008 Holanda mori vendin e 13-të nga 15-të gjithsej. Vendin e dytë e përgëzuan dy shtete me pikë të njejta Rusia dhe Armenia me 116 Pikë. Në Tabelën në Transmetim LIVE Rusia mori vendin e 2-të dhe Armenia të 3-tin. Rusia fitoi një-herësh Eurovizionin Për Fëmijë në vitin 2006 ndërsa Armenia mori në Vitin 2007 Vendin e 2-të dhe vetëm për një pikë larg Fitores. Pikët që Rusia dhe Armenia të fitonin ishte 5. Vendin e 4-rt e mori Laura Omloop nga Belgjika. E Vecanta e Belgjikës ishte Yodelo. Belgjika u favorizua për një kohë të gjatë por mori vendin e 4-të me 113 Pikë Gjithsej. Vendin e 5-të e mori Ukraina me këngëtarin Andanik nga Kievi. Ukraina mori gjithsej 89 Pikë dhe 1 12 Pikësh nga Armenia. Vendin e Fundit këtë vit e mori Rumania me Iona Bianca me këngën Fuqia është në Duart e Tua. Rumania mori vetëm 17 Pikë.

Vendet e larguara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Greqia Greqia Në këtë vit vendosi të largohet nga festivali sepse teleshikuesit vendosën kështu.
Lituania Lituania Gjithashtu me financat e televizionit Lituania vendosi të largohej.
Bullgaria Bullgaria vendosi të largohet ngaqë mori vetëm 3 pikë (15+3) në festivalin e kaluar dhe vendin e fundit.

Vendet e kthyera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suedia Suedia vendosi të kthehej ne festival ngaqë u largua vitin e kaluar.

Votimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtë vit në JESC votimi do të jetë random. Sipas performancës së shtetit ashtu edhe votimi do të bëhet. Suedia do jetë shteti i parë që do votojë.

Nr. Shteti Prezantuesi
1 Suedia Suedia Elise Mattisson
2 Rusia Rusia Philip Nazurov
3 Armenia Armenia Razmik Aghajanyan
4 Rumania Rumania Iulia Ciobanu
5 Serbia Serbia Nevena Bozovic
6 Gjeorgjia Gjeorgjia Ana Davitaia
7 Holanda Holanda Marissa
8 Qipro Qipro Yorgos Ioannides
9 Malta Malta Daniel Testa
10 Ukraina Ukraina Mairetta
11 Belgjika Belgjika Oliver
12 Bjellorusia Bjellorusia Arina Aleshkevich
13 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Jovana Krstevska

Komentatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Shteti Komentatorë
1 Suedia Suedia Johanna Karlsson
2 Rusia Rusia Olga Shelest
3 Armenia Armenia Gohar Gasparyan (Jerevan)
4 Rumania Rumania Ioana Isopescu & Alexandru Nagy (Bukuresht)
5 Serbia Serbia Dragoljub Ilic
6 Gjeorgjia Gjeorgjia Sophia Avtunashvilli
7 Holanda Holanda Sipke Jan Bousema
8 Qipro Qipro Kiriakos Pastidis
9 Malta Malta Valerie Vella
10 Ukraina Ukraina Mariya Orlova
11 Belgjika Belgjika Ben Roelands & Kriestien Maes
12 Bjellorusia Bjellorusia Denis Kuryan
13 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Dime Dimitrovski (Shkup)

Aktivitet në Kiev[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesëmarrësit do qëndrojnë në Kiev për më shumë se 2 Javë. Datat e Eurovizionit Për Fëmijë 2009 janë caktuar në shtatorë të këtijë viti më 21 nëntor.

Provat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesëmarrësit e Festivalit Evropian të Këngës për Fëmijë 2009 në Kiev të Ukrainës mbërritën në Kiev më 16 nëntor 2009. Provat e para do fillojnë nga data 17 nëntor 2009Palace of Sports (Pallati i Sporteve) në Kiev.

Skena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtë vit Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve vendosi që të mos të harxhojnë para në skenën e Festivalit Evropian të Këngës Për Fëmijë 2009. Skena për herë të parë u shfaq në tetor 2009. Pallati i Sporteve në Kiev mund të mbaj më shumë se 100.000 njerëz. Skena e Eurovizionit 2009 për Fëmijë do njihet si skena TOP 5 më të mëdha në Eurovizionin Për Fëmijë.

Gjithashtu skena do jetë e ngjajshme në një mënyrë me Skenën e Festivalit Evropian të Këngës 2009 i cili u mbajt në MoskëRusisë gjatë muajit maj.

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llogo këtë Vit në FEPF do jetë "Tree Of Life" (Pema e jetës). Idea ishta nga Maria Primachenko, një artiste popullore në Ukrainë.

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtë vit në FKEP do marrin pjesë 13 Shtete. Nga vitet tjera ky është viti me numër më të vogël të pjesëmarrësve. "Running Order" që do thotë ndarja e Shteteve sipas numrit u bë publik më 13 tetor 2009.

Shteti i parë do performojë Suedia. Festivali këtë vit ka qenë një dështim jo shumë i kënaqëm nga ana politike. Tre shtete u larguan dhe një u kthye. Ndërsa në 2004 ishin 18 pjesëmarrës, 2007 - 17, 2003 - 16, etj. Në vitin 2008 ishte një dështim i parë pas Ukrainës.

Numri Shteti
Televizioni Transmetues
Gjuha Këngëtari Kënga Kënga në Shqip Vendi Pikët
1 Suedia Suedia
TV4
Suedeze Mimmi Sandén Du Ti 6 68
2 Rusia Rusia
RTR
Ruse Ekaterina Ryabova Malenkiy prints Princi i Vogël 3 116
3 Armenia Armenia
ARMTV
Armene Luara Hayrapetyan Barcelona Barcelona 2 116
4 Rumania Rumania
TVR
Rumune Ioana Bianca Anuţa Ai puterea în mâna ta Fuqia është në duart e tua 13 19
5 Serbia Serbia
RTS
Serbe Ništa lično Onaj pravi E duhura 10 34
6 Gjeorgjia Gjeorgjia
GPB
Gjeorgjiane Princesses Lurji prinveli Zogu Blu 7 68
7 Holanda Holanda
AVRO
Holandeze
Angleze
Ralf Mackenbach Click Clack Klik Klak 1 121
8 Qipro Qipro
CyBC
Greke Rafaella Kosta Thalassa, ilios, aeras, fotia Deti, dielli, ajri, zjarri 11 32
9 Malta Malta
PBS
Angleze Francesca & Mikaela Double Trouble Dyzinë problemesh 8 55
10 Ukraina Ukraina(Organizatorë)
NTU
Ukrainase Andranik Alexanyan Tri topoli, tri surmy Tre Polarë, tre trumpeta 5 89
11 Belgjika Belgjika
VRT
Holandeze Laura Omloop Zo verliefd Në dashuri 4 113
12 Bjellorusia Bjellorusia
BTRC
Ruse Yuriy Demidovich Volshebniy krolik Lepuri magjik 9 48
13 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
MKRTV
Maqedone Sara Markovska Za ljubovta Për dashurinë 12 31

Tabela e Rezultateve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet
Total Suedia Suedia Rusia Rusia Armenia Armenia Rumania Rumania Serbia Serbia Gjeorgjia Gjeorgjia Holanda Holanda Qipro Qipro Malta Malta Ukraina Ukraina Belgjika Belgjika Bjellorusia Bjellorusia Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
Suedia Suedia 68 4 5 2 5 3 6 2 5 4 7 5 8
Rusia Rusia 116 6 10 8 10 7 7 10 7 12 8 12 7
Armenia Armenia 116 10 12 6 7 12 10 12 6 10 10 8 1
Rumania Rumania 19 1 0 0 0 0 1 0 2 0 0 0 3
Serbia Serbia 34 2 1 3 3 2 0 3 0 3 0 1 4
Gjeorgjia Gjeorgjia 68 3 5 6 7 1 4 7 10 6 5 2 0
Holanda Holanda 121 12 8 8 12 8 8 8 8 8 12 7 10
Qipro Qipro 32 7 3 2 1 0 1 0 1 0 2 3 0
Malta Malta 55 0 2 4 4 4 4 8 4 1 6 4 2
Ukraina Ukraina 89 4 7 12 10 2 10 5 5 4 3 10 5
Belgjika Belgjika 113 8 10 7 5 12 6 12 6 12 5 6 12
Bjellorusia Bjellorusia 48 0 6 1 3 0 5 3 1 0 7 4 6
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 31 5 0 0 0 5 0 2 0 3 2 1 0
Këtë vit morën pjesë gjithsej 13 Shtete.

12 Pikët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtu janë të mbledhura të gjithë 12 pikët në natën finale në Eurovizionin Për Fëmijë 2009 në Ukrainë.

N. Shteti Pjesmarrës Shteti Votues
4 Belgjika Belgjika Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut, Malta Malta, Holanda Holanda, Serbia Serbia
3 Holanda Holanda Belgjika Belgjika, Rumania Rumania, Suedia Suedia
Armenia Armenia Qipro Qipro, Gjeorgjia Gjeorgjia, Rusia Rusia
2 Rusia Rusia Bjellorusia Bjellorusia, Ukraina Ukraina
1 Ukraina Ukraina Armenia Armenia

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Eurovizioni