Filmi Thirrja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
THIRRJA
Arkivi i filmit
Origjinali Thirrja
Vendi i prodhimit Shkodër
Shqipëri
Viti i prodhimit 1976
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 42:41
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Fehmi Hoshafi
Skenari Kujtim Gjonaj
Ilinden Spasse
Muzika e filmit Tahsim Hoshafi
Kameramani Bardhyl Martiniani
Drejtori artistik Polivaq Lina
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Astrit Çerma
Liri Lushi
Ndrek Luca
Albert Verria
Aktorët tjerë
Nikolin Xhoja
Vangjel Heba
Tinka Kurti
Lutfi Hoxha


Filmi "Thirrja" prodhim i vitit 1976.

Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Kujtim Gjonaj, Ilinden Spasse, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Tahsim Hoshafi.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bazuar në romanin "Zjarre" të shrimtarit Sterjo Spasse Kujtim Morava shkon të punojë në një fshat shumë të prapambetur ku vepron ende kanuni. Kujtimi merr pjese në prishjen e kishave dhe të xhamive të cilat quheshin qëndra të mbështetjes së kanunit dhe të prapambetjes. Filmi bazohet në ngjarje reale të reformave partiake të fundit të viteve ‘60.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.