Gradište

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gradište
—  Qytet  
Gradište (Kroacia)
Gradište
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:45°09′00″ Veri 18°42′36″ Lindje 45.15° Veri 18.71° Lindje45°09′00″ Veri 18°42′36″ Lindje 45.15° Veri 18.71° Lindje
Popullsia 2.715 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Gradište (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2715 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2769 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3382 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.95%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Vukovar-Srijem