Hekurudha Fushë Kosovë - Dolevac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stacioni hekurudhor në qytetin e Kurshumlisë.
Stacioni hekurudhor në fshatin Merdare.

Hekurudha Fushë Kosovë - Dolevac ka qenë një linjë hekurudhore që lidhte stacionin hekurudhor Fushë Kosovë me qytezën Dolevac në Serbi, dhe shërbente për lidhjen e qyteteve të Prishtinës dhe. Nishit . Linja aktualisht nuk përdoret në të gjithë seksionin, ajo është në funksion vetëm në territorin e Serbisë. Trenat shkojnë vetëm deri në stacionin Merdare . Një hekurudhë në formën e saj origjinale është 388 km e gjatë. [1] Në rrjetin hekurudhor të Serbisë është shënuar me nr. 85.

Hyrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linja shkon nga qyteza Dolevac përmes luginës së gjerë të lumit Toplica në drejtim të perëndimit deri në qytetet Prokuplje dhe Kurshumlija . Më pas niset në jug përmes një lugine të ngushtë të të njëjtit lumë në një peizazh malor. Pas stacionit hekurudhor Vasiljevac, nga lugina kthehet në fshatin Merdare në kufirin ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Për shkak të Luftës në Kosovë, traseja pas stacionit të Merdares është prishur. Ajo udhëhiqet përmes një tuneli të braktisur nën vetë kufirin. [2] Prej aty vazhdon në qytetin e Podujevës dhe më tej përgjatë luginës së lumit Llap për në Prishtinë, ku përmes një tuneli në anën veriore drejtohet për në nyjen kryesore hekurudhore të Kosovës në Stacionin e Fushë Kosovës dhe më pas për në Stacionin e Prishtinës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtimi i një linje në luginën e lumit Toplicë drejt Kosovës ishte planifikuar që në shekullin XIX, por u realizua vetëm pas Luftës së Parë Botërore dhe krijimit të Mbretërisë së Jugosllavisë . Seksioni i parë nga fshati Dolevac, ku linja dallon nga seksioni kryesor që lidh qytetet Nish dhe Shkup, përfundoi në fund të vitit 1925 . Në vitin 1929, seksioni u zgjerua në stacionin Ploçnik dhe në 1930Kurshumli . Në atë kohë u gërmua tuneli i parë në këtë linjë. Puna ndërtimore vazhdoi deri në vitin 1937 në 65 km të mbetur të shtegut drejt Prishtinës, por u ndërpre për shkak të shpërthimit të Luftës së Dytë Botërorevitin 1941 . Seksioni i trasesë në territorin e Kosovës ka përfunduar në vitin 1949 . [3]

Për shkak të gjendjes së keqe teknike, rindërtimi i trasesë në seksionin Dolevac-Kurshumli filloi në dekadën e dytë të shekullit të 21-të . Rindërtimi është duke u zhvilluar edhe në anën e Kosovës. [4] Për rinovimin e linjës së përbashkët përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë kanë vendosur në konferencën e Mynihut në vitin 2020 . [5] Financimi i rinovimit të linjës do të realizohet me asistencën e vendeve evropiane.

Stacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dolevac
 • Shajnoc
 • Topliçki Badnjevac
 • Jasenica
 • Zhitorađa
 • Reçica
 • Lukomir
 • Podina
 • Babin Potok
 • Prokupla
 • Gornja Draganja
 • Spa Mala Plana
 • Bresniçiq
 • Belolin
 • Spa Milan
 • Ploçnik
 • Barlovo
 • Pepelevac
 • Kurshumlia
 • Kastrat
 • Visoka
 • Lusha
 • Rudare
 • Dedishka
 • Kosaniçka Raça
 • Kosanica e vogël
 • Kosançiq Ivan
 • Vasilevac
Kufiri shtetëror

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Článek na portálu kosovo-online.com [[:Stampa:Sr]]". Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2021. Marrë më 30 shtator 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Článek na portálu rts.rs Stampa:Sr
 3. ^ Článek na portálu monitor.al [undefined Error: {{Lang-xx}}: no text (help)]
 4. ^ Článek na portálu bujanovacke.co.rs Stampa:Sr
 5. ^ Článek na portálu kallxo.com [undefined Error: {{Lang-xx}}: no text (help)]