Kurshumlia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kurshumli
Куршумлија
Qytet
noform
Qyteti Kurshumli
Vendndodhja
Kurshumli is located in Serbia
Kurshumli
Kurshumli

Koordinatat: 43°8′20″V 21°16′25″L / 43.13889°V 21.27361°L / 43.13889; 21.27361

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Toplicë
Qarku Toplicë
Komuna Kurshumli
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 361 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Vendasit Kurshumliali
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 8′ 20″ Veri

21° 16′ 25″ Lindje

Kurshumli (serbisht: Куршумлија/Kuršumlija) është qytet në komunës të Kurshumlisë, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit te vitit 2011, te mbajtur ne Serbi, qyteti i Kurshumlise ka 12886 banor,ndersa se bashku me vendbanimet e saj ka 19011 banor,me nje dendesi te vogel popullsise rreth 20 banor ne nje km.2. Shumicen e perbejne serbet, me nje numer te vogel te romeve, malazezeve, dhe te paprononcuarve etj.,ndersa nuk eshte e banuar me zyrtarisht nga asnje shqiptar, që prej se u debuan ne vitet 1877-1878.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1878 në Kurshumli ka pasur 1956 shtëpi shqiptare, 638 shtëpi serbe dhe 60 shtëpi rome”.[1][2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]