Kurshumlia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kurshumlia është qytet në Serbi dhe gjendet në rrethin e Toplicës së 2007-ës.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 1878 në Kurshumli ka pasur 1956 shtëpi shqiptare, 638 shtëpi serbe dhe 60 shtëpi rome” [1]. S´ka koment. Historia e këtij qyteti është e ngjajshme me qytet tjera në këto anë, pastro, asimilo, shkatëro, kolonizo me një fjalë : Doktrina e shejt serbe

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Kurshumlise ka nje sip. prej 952 km.2 dhe perbehet prej 90 vendbanimeve ,se bashku me qytetin e Kurshumlise. Ne veri kufizohet me Komunen e Brusit e te Bllaces,ne lindje kufizohet me Komunen e Prokuples,ne juglindje kufizohet me Medvegjen,ne veriperendim kufizohet me Leposaviqin dhe ne jug e perendim kufizohet me Komunen e Besianes.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit te vitit 2011, te mbajtur ne Serbi, qyteti i Kurshumlise ka 12886 banor,ndersa se bashku me vendbanimet e saj ka 19011 banor,me nje dendesi te vogel popullsise rreth 20 banor ne nje km.2. Shumicen e perbejne serbet, me nje numer te vogel te romeve, malazezeve, dhe te paprononcuarve etj.,ndersa nuk eshte e banuar me zyrtarisht nga asnje shqiptar, që prej se u debuan ne vitet 1877-1878.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ “ Arnautska Liga ”, Beograd, 1908, faqe 15