Jump to content

Ivankulla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ivankullë
Fshat

Ivankullë (serbisht: Иван Кула/Ivan kula) është fshat në komunën e Kurshumlisë, Serbi.

Dikur i banuar nga shqiptarët para vitin 1878, ndërsa tash vetëm nga serbët.


Në 1878, udhëtar serb Milan Gjakov Miliçeviq regjistroi traditat vendore që banorët e Ivankullës kanë origjinën shqiptar prej shekullin e katërmbëdhjetë.[1] Ata erdhën për të jetuar atje pas Betejës së Kosovës (1389), nën udhëheqësin të tyre Ivan Beg. Në 1876, shqiptarët ishin të vetmit banorë të fshatit dhe ishin prej tre feve.[1] Shumica ishin myslimanë, mandej ortodoks dhe një pakicë të katolikëve.[1]

  1. ^ a b c Milan. Đj. Miličević (1884). Kralevina Srbije, Novi Krajevi [Mbretëria Serbe, Rajonet e reja]. Beograd. f. 354.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]