Ivankulla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ivankullë
Иван Кула
Fshat
Vendndodhja
Ivankullë is located in Serbia
Ivankullë
Ivankullë

Koordinatat: 42°57′28″V 21°23′50″L / 42.95778°V 21.39722°L / 42.95778; 21.39722

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Toplicë
Komuna Kurshumli
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 794 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 57′ 28″ Veri

21° 23′ 50″ Lindje

Ivankullë (serbisht: Иван Кула/Ivan kula) është fshat në komunën e Kurshumlisë, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dikur i banuar nga shqiptarët para vitin 1878, ndërsa tash vetëm nga serbët.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1878, udhëtar serb Milan Gjakov Miliçeviq regjistroi traditat vendore që banorët e Ivankullës kanë origjinën shqiptar prej shekullin e katërmbëdhjetë.[1] Ata erdhën për të jetuar atje pas Betejës së Kosovës (1389), nën udhëheqësin të tyre Ivan Beg. Në 1876, shqiptarët ishin të vetmit banorë të fshatit dhe ishin prej tre feve.[1] Shumica ishin myslimanë, mandej ortodoks dhe një pakicë të katolikëve.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Milan. Đj. Miličević (1884). Kralevina Srbije, Novi Krajevi [Mbretëria Serbe, Rajonet e reja]. Beograd. f. 354.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]