Mehana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mehanë
Fshat

Mehanë (serbisht: Механе/Mehane) është fshat në komunën e Kurshumlisë, Serbi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Mehane i cili sot gjendet ne administrimin e Komunes së Kurshumlisë (Serbi)deri ne perndjekjet masive qe ju bene shqipetareve ne vitet 1877-1878 ishte fshat i banuar me shqiptar. Kurse banoret e perndjekur qe sot ne Kosove njihen si muhaxhere akoma kane ruajtur dhe bartin mbiemrin e fshatit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]