Mehana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mehanë
Механе
Fshat
Vendndodhja
Mehanë is located in Serbia
Mehanë
Mehanë

Koordinatat: 43°1′12″V 21°22′12″L / 43.02000°V 21.37000°L / 43.02000; 21.37000

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Toplicë
Komuna Kurshumli
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 769 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 1′ 12″ Veri

21° 22′ 12″ Lindje

Mehanë (serbisht: Механе/Mehane) është fshat në komunën e Kurshumlisë, Serbi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Mehane i cili sot gjendet ne administrimin e Komunes së Kurshumlisë (Serbi)deri ne perndjekjet masive qe ju bene shqipetareve ne vitet 1877-1878 ishte fshat i banuar me shqiptar. Kurse banoret e perndjekur qe sot ne Kosove njihen si muhaxhere akoma kane ruajtur dhe bartin mbiemrin e fshatit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]