Samakova (Kurshumli)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Samakovë
Самоково
Fshat
Vendndodhja
Samakovë is located in Serbia
Samakovë
Samakovë

Koordinatat: 43°3′45″V 21°16′31″L / 43.06250°V 21.27528°L / 43.06250; 21.27528

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Toplicë
Komuna Kurshumli
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 3′ 45″ Veri

21° 16′ 31″ Lindje

Samakovë (serbisht: Самоково/Samokovo) është fshat në komunën e Kurshumlisë, Serbi. Ky qytet dikur ishte quajtur "Hekur", sipas Pjetër Bogdanit në librin e tij "Çeta e profetëve" [1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]