Komuna e Kurshumlisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Komuna e Kurshumlisë (serbisht: Општина Куршумлија/Opština Kuršumlija) është komunë në qarkun Toplicë në jug të Serbisë. Selia e komunës është qyteti Kurshumli. Sipas regjistrimit të vitit 2011, komuna kishte 19.213 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kurshumlisë ka një pozitë gjeografike dhe sip. prej 952 km.2 edhe perbehet prej 90 vendbanimeve, se bashku me qytetin Kurshumli. Ne veri kufizohet me komunen e Brusit e te Bllaces, ne lindje kufizohet me komunen e Prokuples, ne juglindje kufizohet me komunen e Medvegjes, ne veriperendim kufizohet me Albanikun dhe ne jug e perendim kufizohet me komunen e Besianes.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit ... në komunën e Kurshumlisë jetojnë banorë nga të cilët x % janë ...

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Kurshumlisë më së shumti merret me ...

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]