James Antony Wilson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
James Wilson
Të dhënat personale
Emri i plotëJames Antony Wilson
Data e lindjes (1995-12-01) 1 Dhjetor 1995 (25 vjeç)
Vendi i lindjesBiddulph, Staffordshire, Angli
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[1]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualManchester United
Numri49
Karriera në rini
Manchester United
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2014–Manchester United1(2)
Ekipi kombëtar
2011Anglia U–161(0)
2013–Anglia U–193(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 6 maj 2014.
† Ndeshje (Gola).

James Antony Wilson (lindur më 1 dhjetor 1995)[2] është një futbollist anglez i cili luan me klubin anglez Manchester UnitedPremier League si sulmues. Ai gjithashtu ka përfaqsuar Anglinë në nivelet U–16 dhe U–19.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wilson ka lindur në Biddulph, Staffordshire dhe erdhi në akademinë e Manchester United, ku firmosi kontratën e tij të parë si profesionist me klubin në ditëlindjen e tij të 17të. Ai bëri debutimin e tij në Premier League më 6 maj 2014 nën drejimin e lojtar-trajnerit Ryan Giggs kundër Hull City, ku sulmuesi shënoi dy gola duke ndihmuar skuadrën e tij të fitonte ndeshjen 3–1.[3][4][5] Goli erdhi u shënua me këmbën e majtë pas një asisti me kokë të Marouane Fellaini,[6] kurse goli i dytë u shënua me portë boshë pasi portieri Eldin Jakupović priti gjuajtjen e Fellainit që përfundoi te Wilson.[7]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wilson ka luajtur një ndeshje me kombëtaren U–16, duke ndihmuar Anglinë të fitojë për herë të dhjetë trofeun Victory Shield pas fitores 3–0 kundër Irlandës së Veriut në mars 2011.[8] Në tetor 2013, Wilson shënoi në debutimin e tij me kombëtaren U–19 në fitoren 6–1 kundër Estonisë.[9]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 6 maj 2014[10][11]

Klubi Sezoni Liga FA Cup League Cup Europa Tjetër Total
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Manchester United 2013–14 Premier League 1 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2
2014–15 12 1 3 1 1 0 16 2
Karriera në total 13 3 3 1 1 0 0 0 0 0 17 4

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Jackson, Jamie (3 maj 2014). "Manchester United's youth Premier League finalists emulating class of '92". The Observer. Marrë më 6 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "James Wilson". ManUtd.com (Manchester United). Marrë më 6 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Dralo, Androkli (7 maj 2014). ""Djajtë" zbulojnë një yll të ri nga akademia". Panorama Sport. Marrë më 9 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 4. ^ "Dream debut for youngster James Wilson as teen nets two with Robin van Persie back with a bang". Daily Mail. 6 maj 2014. Marrë më 8 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Dralo, Androkli (9 maj 2014). "Uillson s'është i vetëm, ja talentet e së ardhmes në Angli". Panorama Sport. Marrë më 9 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 6. ^ "Manchester United striker James Wilson revels in dream debut". The Guardian. 7 maj 2014. Marrë më 8 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Fanning, Evan (6 maj 2014). "Manchester United v Hull City: live". The Telegraph. Marrë më 6 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ ""Northern Ireland v England"". TheFA.com. TheFA.com. 23 mars 2011. Marrë më 9 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ ""Estonia v England"". TheFA.com. 5 tetor 2013. Marrë më 9 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "England – J. Wilson – Profile with news, career statistics and history – Soccerway". soccerway.com. Marrë më 6 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "47. James Wilson". Soccerbase. Marrë më 6 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]