Kantoni Alto-di-Casacconi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Alto-di-Casacconi
Canton d'Alto-di-Casaconi
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Haute-Corse
Arrondissement Corte
Kryeqëndra Campitello
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 143,33 km2
Popullsia 2.260 banorë 2008
Dendësia 15,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2B14

Kantoni Alto-di-Casacconi (frëngjisht: Canton d'Alto-di-Casacconi) është një kantondepartamentin Haute-Corse, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Campitello. Ka sipërfaqe 143.33km2 dhe popullsi 2260 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Alto-di-Casacconi aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Marie Vecchioni

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]