Kantoni Pont-de-Vaux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Pont-de-Vaux
Canton de Pont-de-Vaux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ain
Arrondissement Bourg-en-Bresse
Kryeqëndra Pont-de-Vaux
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 145,15 km2
Popullsia 9.475 banorë 2009
Dendësia 65,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 126

Kantoni Pont-de-Vaux (frëngjisht: Canton de Pont-de-Vaux) është një kantondepartamentin Ain, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pont-de-Vaux. Ka sipërfaqe 145.15km2 dhe popullsi 9475 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pont-de-Vaux aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]