Kantoni la Conca-d'Oro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni la Conca-d'Oro
Canton de Conca-d'Oro
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Haute-Corse
Arrondissement Calvi
Kryeqëndra Oletta
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 128,14 km2
Popullsia 4.718 banorë 2008
Dendësia 36,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2B29

Kantoni la Conca-d'Oro (frëngjisht: Canton de la Conca-d'Oro) është një kantondepartamentin Haute-Corse, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Oletta. Ka sipërfaqe 128.14km2 dhe popullsi 4718 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni la Conca-d'Oro aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Claudy Olmeta

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]