Jump to content

Klod Monet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Claude Monet
Claude Monet, fotografi nga Nadar, 1899
U lind në
Oscar-Claude Monet

(1840-11-14)14 nëntor 1840
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaFranceze
Njohur përPikturën
Vepra të shquara
Impression, Sunrise
Rouen Cathedral series
London Parliament series
Water Lilies
Haystacks
Poplars
LëvizjetImpresionizmi

Claude Monet (shqiptim frëngjisht: [klod mɔnɛ]; 14 nëntor 18405 dhjetor 1926) ishte një piktor francez, një themelues i pikturës impresioniste franceze dhe praktikuesi më i rëndësishëm dhe më pjellor i filozofisë së lëvizjes për të shprehur perceptimet e dikujt para natyrës, sidomos për pikturën e peizazhit ''en plein aire''.[1][2] Termi "Impresionizëm" rrjedh nga titulli i pikturës së tij: Impression, soleil levant, e cila u shfaq në vitin 1874 në ekspozitën e parë të pavarur të ngritur nga Monet dhe bashkëpunëtorët e tij si një alternativë ndaj Salon de Paris.

Ambicia e Monet-it për të dokumentuar fshatrat franceze e shpuri atë për të adoptuar një metodë për të pikturuar të njëjtën skenë shumë herë në mënyrë që të kapte ndryshimin e dritës dhe kalimin e stinëve.[3] Nga viti 1883, Monet jetonte në Giverny, ku bleu një shtëpi dhe pronë dhe filloi një projekt të gjerë të peizazhit, i cili përfshinte pellgje zambakësh që do të bëheshin subjekt i veprave të tij më të njohura. Në vitin 1899 ai filloi të pikturoj zambakët e ujit, së pari në pikëpamjet e pingulta me një urë japoneze si një tipar qendror dhe më vonë në serinë e pikturave në shkallë të gjerë që do ta zinte vazhdimisht për 20 vitet e ardhshme të jetës së tij.

Lindja dhe fëmijëria

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klod Monet lindi më 14 nëntor 1840 në katin e pestë të 45 rue Laffitte, në qytetin e vogël të 9-të të Parisit.[4] Ai ishte djali i dytë i Klod Adolf Monet dhe Louise Justine Aubrée Monet, të dy prej tyre parizianë të gjeneratës së dytë. Më 20 maj 1841, u pagëzua në kishën lokale të famullisë, Notre-Dame-de-Lorette, si Oskar-Klod, por prindërit e tij e quanin thjesht Oskar.[4][5] (Ai nënshkroi të miturën e tij "O.   Monet ". ) Megjithë pagëzimin e katolikëve, Monet më vonë u bë ateist.[6][7]

Në vitin 1845, familja e tij u transferua në Le Havre në Normandinë. Babai i tij donte që ai të shkonte në familjen e anijen-chandling dhe ushqimore të biznesit,[8] por Monet donte të bëhej një artist. Nëna e tij ishte një këngëtare dhe mbështeti dëshirën e Monetit për një karrierë në art.[9]

Më 1 prill 1851, Monet hyri në shkollën e mesme Le Havre të arteve. Vendasit e njihnin mirë për karikaturat e qymyr druri, të cilat ai do të shiste për dhjetë deri në njëzet franga. Monet gjithashtu ndërmori mësimet e tij të parë të vizatimit nga Jacques-François Ochard, një ish-student i Jacques-Louis David. Në plazhet e Normandisë rreth vitit 1856, ai u takua me kolegun e tij Eugène Boudin, i cili u bë mentor i tij dhe i mësoi atij të përdorte ngjyra të naftës. Boudin mësoi teknika Monet " en plein air " (në natyrë) për pikturë.[10] Të dy morën ndikimin e Johan Barthold Jongkind.

Më 28 janar 1857, nëna e tij vdiq. Në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç, ai u largua nga shkolla dhe shkoi të jetonte me hallën e tij të ve, e pa fëmijë, Marie-Jeanne Lecadre.

Gruaja në veshjen e gjelbër, Camille Doncieux, 1866, Kunsthalle Bremen

Parisi dhe Algjeria

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Monet udhëtoi për në Paris për të vizituar Luvrin, ai kuptoj që piktorët kopjonin nga mjeshtrat e vjetër. Duke sjellë me vete ngjyra dhe mjete të tjera, ai do të shkonte dhe do të ulet pranë një dritare dhe do të pikturonte atë që shihte.[11] Monet ishte në Paris për disa vjet dhe u takua me piktorë të tjerë të rinj, duke përfshirë Édouard Manet dhe të tjerë që u bënë miq dhe ndoqi impresionistët.

Pas tërheqjes së një numri të ulët votash në mars 1861, Monet u hartua në Regjimentin e Parë të Kalorësisë së Dritës Afrikane ( Chasseurs d'Afrique ) në Algjeri për një periudhë shtatëvjeçare të shërbimit ushtarak. Babai i tij i begatë mund të kishte blerë përjashtimin e Monetit nga rekrutimi, por nuk pranoi ta bënte këtë, kur djali i tij nuk pranoi të heqë dorë nga piktura. Ndërsa në Algjeri, Monet bëri vetëm disa skica të skenave të kasbahit, një peizazh të vetëm dhe disa portrete të oficerëve, të cilët kanë humbur të gjitha. Në një intervistë të Le Temps të vitit 1900 megjithatë ai komentoi se ngjyrat e lehta dhe të gjalla të Afrikës së Veriut "përmbanin embrionin e hulumtimeve të mia të ardhshme".[12] Pas rreth një viti të detyrës së garnizonit në Algjeri, Monet pati ethe tifoide dhe për pak kohë u largua pa leje. Pas mbikëqyrjes, halla e Monetit ndërhyri për ta larguar atë nga ushtria, nëse do të përfundonte një kurs në një shkollë arti. Është e mundur që piktori holandez Johan Barthold Jongkind, të cilin Monet e dinte, mund ta ketë nxitur halla e tij për këtë çështje.

I zhgënjyer me artin tradicional që mësohet në shkollat e artit, në 1862 Monet u bë student i Charles Gleyre në Paris, ku u takua me Pierre-Auguste Renoir, Frédéric Bazille dhe Alfred Sisley. Së bashku ata ndanë qasje të reja për artin, duke pikturuar efektet e ajrit të lehta en plein me ngjyrë të thyer dhe shenja të shpejta, në atë që më vonë u njoh si Impresionizëm.

Le déjeuner sur l'herbe (pjesa e djathtë), 1865-1866, me Gustave Courbet, Frédéric Bazille dhe Camille Doncieux, bashkëshortja e parë e artistit, Musée d'Orsay, Paris[13]

Në janar të vitit 1865, Monet po punonte në një version të Le déjeuner sur l'herbe, duke synuar ta paraqiste atë për të varur në sallon, i cili kishte refuzuar Le déjeuner sur l'herbe të Manet dy vjet më parë.[14] Piktura e Monetit ishte shumë e madhe dhe nuk mund të përfundonte me kohë. (Ajo u prerë më vonë, me pjesë tani në galeritë e ndryshme. ) Monet paraqiti një pikturë të Camille ose The Woman në fustanin e gjelbër ( La femme à la robe verte ), një nga shumë vepra duke përdorur gruan e tij të ardhshme, Camille Doncieux, si modelin e tij. Të dyja këto piktura dhe një peizazh i vogël u varën.[14] Vitin e ardhshëm Monet përdor Camille për modelin e tij në Gratë në Xhennet, dhe Në Bankën e Seine, Bennecourt në 1868. Camille u bë shtatzënë dhe lindi fëmijën e parë, Zhan, në 1867.[15] Monet dhe Camille u martuan më 28 qershor 1870, pak para shpërthimit të Luftës Franko-Prusiane[16] dhe, pas ekskursionit të tyre në Londër dhe Zaandam, u shpërngulën në Argenteuil, në dhjetor 1871. Gjatë kësaj kohe Monet pikturoi vepra të ndryshme të jetës moderne. Ai dhe Camille jetonin në varfëri për shumicën e kësaj periudhe. Pas ekspozitës së suksesshme të disa pikturave detare dhe fitimit të një medaljeje argjendi në Le Havre, pikturat e Monetit u konfiskuan nga kreditorët, nga të cilët ata u ble nga një tregtar i anijeve, Gaudibert, i cili ishte gjithashtu një mbrojtës i Boudinit.[14]

Impression, Sunrise (Impression, soleil levant), 1872; piktura që i dha emrin stilit dhe lëvizjes artistike. Musée Marmottan Monet, Paris

Nga fundi i viteve 1860, Monet dhe artistë të tjerë me mendje të ngjashme iu kundërvunë Académie des Beaux-Arts konservatore, e cila mbajti ekspozitën e saj vjetore në Salon de Paris. Gjatë pjesës së fundit të vitit 1873, Monet, Pierre-Auguste Renoir, Camille Pissarro dhe Alfred Sisley organizuan Shoqatën e artistëve të piktorëve, skulptorëve dhe gdhendësve për të ekspozuar veprat e tyre të pavarura. Në ekspozitën e tyre të parë, të mbajtur në prill 1874, Monet shfaqën punën që do t'i jepte grupit emrin e tij të përhershëm. Ai u frymëzua nga stili dhe lënda e piktorëve të mëparshëm bashkëkohorë Camille Pissarro dhe Edouard Manet.[17]

Përshtypja, Sunrise u pikturua në 1872, duke përshkruar një peizazh të portit Le Havre. Nga titulli i pikturës, kritiku i artit Louis Leroy, në rishikimin e tij "L'Exposition des Impressionnistes", i cili u shfaq në Le Charivari, krijoi termin " Impresionizëm ".[18] Ajo ishte menduar si nënvleftësim, por Impresionistët përvetësuan termin për veten e tyre.[19][20]

Lufta franko-prusiane dhe Argenteuil

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shpërthimit të Luftës Franko-Prusiane (19 korrik 1870), Monet dhe familja e tij u strehuan në Angli në shtator 1870,[21], ku ai studioi veprat e John Constable dhe Joseph Mallord William Turner, të dyja peizazhet e të cilit do të shërbejnë për të frymëzuar risitë e Monet-it në studimin e ngjyrës. Në pranverën e vitit 1871, veprat e Monet-it iu refuzuan nga autorizimi për t'u përfshirë në ekspozitën e Akademisë Mbretërore.[16]

Në maj 1871, ai u largua në Londër për të jetuar në Zaandam, në Holandë,[16], ku ai bëri njëzet e pesë piktura (dhe policia e dyshuan atë si revolucionar të aktiviteteve).[22] Ai gjithashtu bëri një vizitë të parë në Amsterdamin e afërt. Në tetor ose nëntor 1871, ai u kthye në Francë. Nga dhjetori 1871 deri në 1878 ai jetoi në Argenteuil, një fshat në bregun e djathtë të lumit Seine pranë Parisit dhe një destinacion popullor për parisienët, ku ai pikturonte disa nga veprat e tij më të njohura. Në 1873, Monet bleu një anije të vogël të pajisur për t'u përdorur si një studio lundruese.[23] Nga studioja e varkave, Monet pikturoi peizazhe dhe gjithashtu portret të Édouard Manet dhe gruas së tij; Manet nga ana tjetër përshkruante pikturën Monet në barkë, e shoqëruar nga Camille, në vitin 1874.[23] Në 1874, ai u kthye shkurtimisht në Hollandë.[24]

Madame Monet në një kimono japoneze, 1875, Muzeu i Arteve të Bukura, Boston

Ekspozita e parë Impresioniste u mbajt në 1874 në 35 bulevardin des Capucines, Paris, nga 15 prilli deri më 15 maj. Qëllimi kryesor i pjesëmarrësve nuk ishte për të promovuar një stil të ri, por për t'u çliruar nga kufizimet e Salon de Paris. Ekspozita, e hapur për këdo që është e përgatitur të paguajë 60 franga, u dha mundësi artistëve të shfaqin punën e tyre pa ndërhyrjen e jurisë.[25][26][27]

Renoir kryesoi komisionin e varur dhe bëri vetë pjesën më të madhe të punës, pasi anëtarët e tjerë nuk arritën të paraqiteshin.[25][26]

Përveç Impression: Sunrise (foto lart), Monet paraqiti katër piktura të naftës dhe shtatë pastela. Ndër pikturat që ai shfaqi ishte " The Luncheon" (1868), i cili përmban Camille Doncieux dhe Jean Monet, të cilat ishin refuzuar nga Salloni i Parisit i vitit 1870.[28] Gjithashtu në këtë ekspozitë ishte një pikturë me titull Boulevard des Capucines, një pikturë e bulevardit të bërë nga apartamenti i fotografit Nadar në nr. 35. Monet e pikturonte këtë temë dy herë, dhe nuk është e qartë se cila prej dy fotografive, që tani në Muzeun e Pushkinit në Moskë, apo atë në Muzeun e Artit Nelson-Atkins në Kansas City, ishte piktura që u shfaq në ekspozitën novatore të vitit 1874, edhe pse kohët e fundit, pamja e Moskës është favorizuar.[29][30] Gjithsej 165 vepra u ekspozuan në ekspozitë, duke përfshirë 4 vajra, 2 pastela dhe 3 bojëra uji nga Morisot; 6 vajra dhe 1 pastel nga Renoir; 10 punime nga Degas; 5 nga Pissarro; 3 nga Cezanne; dhe 3 nga Guillaumin. Disa punime ishin në hua, duke përfshirë Olimpin Modern të Cezanne, Hide dhe Seek të Morisot (në pronësi të Manet) dhe 2 peizazhe nga Sisley që ishin blerë nga Durand-Ruel.[25][26][27]

Pjesëmarrja e përgjithshme vlerësohet në 3500 dhe disa vepra të shitura, edhe pse disa ekspozues i kanë vendosur çmimet e tyre shumë të larta. Pissarro po kërkonte 1000 franga për The Orchard dhe Monet të njëjtën gjë për Impression: Sunrise, asnjëra prej të cilave nuk shiste. Renoir nuk arriti të marrë 500 franga që ai ishte duke kërkuar për La Loge, por më vonë e shiti atë për 450 franga për Père Martin, tregtar dhe mbështetës i grupit.[25][26][27]

Claude Monet, Camille Monet në shtratin e saj të vdekjes, 1879, Musée d'Orsay, Paris
Pierre-Auguste Renoir, Portret i Claude Monet, 1875, Musée d'Orsay

Në 1876, Camille Monet u sëmur me tuberkuloz. Djali i tyre i dytë, Michel, lindi më 17 mars 1878. Ky fëmijë i dytë e dobësoi shëndetin tashmë të venitur. Në verën e atij viti, familja u zhvendos në fshatin Vétheuil ku ndanë një shtëpi me familjen e Ernest Hoschedé, një pronar i pasur dyqanesh dhe mbrojtës i arteve. Në vitin 1878, Camille Monet u diagnostikua me kancer të mitrës.[31][32][33] Ajo vdiq më 5 shtator 1879 në moshën tridhjetë e dy vjeçare.[34][35]

Monet bëri një studim në vajrat e gruas së tij të vdekur. Shumë vite më vonë, Monet i rrëfeu shokut të tij Georges Clemenceau se nevoja e tij për të analizuar ngjyrat ishte si gëzimi dhe vuajtja e jetës së tij. Ai shpjegoiː

Unë një ditë gjeta veten duke shikuar fytyrën e vdekur të gruas sime të dashur dhe duke vënë në dukje sistematikisht ngjyrat sipas një refleksi automatik!

John Berger e përshkruan punën si "një stuhi boje të bardhë, gri dhe purplish  ... një shpërthim i tmerrshëm i humbjes, i cili përgjithmonë do të heqë tiparet e saj. Në të vërtetë mund të ketë shumë pak piktura me shtrat të vdekur të cilat janë ndier aq intensivisht ose subjektivisht shprehës. "[36]

Piktura e Monetit në një fushë të lulekuqve, e përfunduar më 1873

Pas disa muajsh të vështira pas vdekjes së Camille, Monet filloi të krijojë disa nga pikturat e tij më të mira të shekullit të 19-të. Gjatë fillim të viteve 1880, Monet pikturoi disa grupe të peisazheve dhe të detit në atë që ai konsiderohej si fushatë për të dokumentuar fshatrat franceze. Këto filluan të zhvilloheshin në seri fotografish në të cilat ai dokumentonte shumë skena të njëjta për të kapur ndryshimin e dritës dhe kalimin e stinëve.

Miku i Monet, Ernest Hoschedé u falimentua dhe u largua në Belgjikë më 1878. Pas vdekjes së Camille Monet në shtator 1879, ndërsa Monet vazhdoi të jetonte në shtëpinë në Vétheuil, Alice Hoschedé ndihmoi Monet për të rritur dy djemtë e tij, Jean dhe Michel. Ajo i mori ata në Paris për të jetuar së bashku me gjashtë fëmijët e saj,[37] Blanche (i cili u martua me Jean Monet), Germaine, Suzanne, Marthe, Jean-Pierre, dhe Jacques. Në pranverën e vitit 1880, Alice Hoschede dhe të gjithë fëmijët u larguan nga Parisi dhe u bashkuan me Monet në Vétheuil.[38] Në vitin 1881, të gjithë u zhvendosën në Poissy, të cilën Monet e urrente. Në prill 1883, duke shikuar nga dritarja e trenit të vogël mes Vernon dhe Gasny, ai zbuloi Giverny në Normandinë.[37][39][40] Monet, Alice Hoschede dhe fëmijët u zhvendosën në Vernon, pastaj në shtëpinë në Giverny, ku mbijetoi një kopsht të madh dhe ku ai pikturoi pjesën më të madhe të jetës së tij. Pas vdekjes së bashkëshortit të saj të huaj, Monet u martua me Alice Hoscheden më 1892.[10]

Studimi i një figure jashtë: Gruaja me një Parasol, përballë majtas, 1886. Musée d'Orsay

Shtëpia dhe kopshti i Monet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monet me qira dhe përfundimisht bleu një shtëpi dhe kopshte në Giverny. Në fillim të majit 1883, Monet dhe familja e tij e madhe morën me qira shtëpinë dhe 2 acres (0.81 ha) nga një pronar lokal i tokës. Shtëpia ndodhej pranë rrugës kryesore midis qyteteve të Vernonit dhe Gasny në Giverny. Kishte një hambar që u dyfishua si një studio pikture, pemishte dhe një kopsht të vogël. Shtëpia ishte mjaft e afërt me shkollat lokale për fëmijët që të merrnin pjesë, dhe peizazhi përreth ofroi shumë motive të përshtatshme për punën e Monet.

Familja punoi dhe ndërtoi kopshte dhe fati i Monet filloi të ndryshonte për mirë, pasi tregtari i tij, Paul Durand-Ruel, pati sukses në shitjen e pikturave të tij.[41] Deri në nëntor 1890, Monet ishte mjaft i begatë për të blerë shtëpinë, ndërtesat përreth dhe tokën për kopshtet e tij. Gjatë viteve 1890, Monet ndërtoi një serë dhe një studio të dytë, një ndërtesë e gjërë e ndriçuar mirë me skylights.

Kopshti i Monet 1989

Monet shkroi udhëzime të përditshme për kopshtarin e tij, hartime të sakta dhe plantacione për mbjellje, dhe fatura për blerjet e tij me lule dhe grumbullimin e librave botanikë. Kur pasuria e Monetës u rrit, kopshti i tij u zhvillua. Ai mbeti arkitekti i saj, edhe pasi kishte punësuar shtatë punëtor.[42]

Monet bleu tokë shtesë me një livadh ujë. Në vitin 1893 filloi një projekt të gjerë të peizazhit, i cili përfshinte pellgje me lily që do të bëheshin subjekt i veprave të tij më të njohura. Zambakë të bardha lokale në Francë u mbollën së bashku me kultivarë të importuar nga Amerika e Jugut dhe Egjipti, duke rezultuar në një gamë të ngjyrave, duke përfshirë zambakët e verdhë, blu dhe të bardhë që u kthyen rozë me moshën.[43] Në vitin 1899 filloi të pikturojë zambakët e ujit, së pari në pikëpamjet vertikale me një urë japoneze si një tipar qendror, dhe më vonë në serinë e pikturave në shkallë të gjerë që do ta zinte vazhdimisht për 20 vitet e ardhshme të jetës së tij. Ky peizazh, me dritën e tij alternative dhe reflektimet si pasqyrë, u bë pjesë përbërëse e punës së tij. Nga mesi i viteve 1910, Monet kishte arritur

a completely new, fluid, and somewhat audacious style of painting in which the water-lily pond became the point of departure for an almost abstract art.

— Gary Tinterow[44][45]
Monet, e drejtë, në kopshtin e tij në Giverny, 1922

Dështimi i shikimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gruaja e dytë e Monit, Alice, vdiq në vitin 1911 dhe djali i tij më i madh Jean, i cili ishte martuar me bijën e Alice, Blanche, preferuari i veçantë i Monet, vdiq në vitin 1914.[10] Pas Alice vdiq, Blanche kujdesej për Monet. Ajo ishte gjatë kësaj kohe që Monet filloi të zhvillonte shenjat e para të kataraktave.[46]

Gjatë Luftës së Parë Botërore, në të cilën djali i tij më i vogël Michel shërbeu dhe mikja dhe admiruesi i tij Georges Clemenceau udhëhoqi kombin francez, Monet pikturoi një varg të pemëve të shelgjeve të këqija si homazh ndaj ushtarëve francezë të rënë. Në vitin 1923, ai u nënshtrua dy operacioneve për të hequr kataraktet e tij. Pikturat u bënë duke qënë se kataraktet ndikuan në vizionin e tij me një ton të përgjithshëm të kuqërremë, i cili është karakteristikë e vizionit të viktimave të kataraktit. Mund të jetë gjithashtu që pas operacionit ai ka qenë në gjendje të shohë gjatësi vale ultravjollce të dritës të cilat zakonisht përjashtohen nga lentet e syrit; kjo mund të ketë ndikuar në ngjyrat që ai ka perceptuar. Pas operacioneve të tij, ai madje i rishpikoi disa nga këto piktura, me zambakë të zeza. më të zeza se më parë.[47]

Varrezat e familjes Monet në Giverny

Monet vdiq nga kanceri i mushkërive më 5 dhjetor 1926 në moshën 86 vjeç dhe u varros në varrezat e kishës Giverny.[39] Monet kishte këmbëngulur që rasti të ishte i thjeshtë; kështu vetëm rreth pesëdhjetë njerëz morën pjesë në ceremoni.[48] Në funeralin e tij, mikja e tij e gjatë Georges Clemenceau hoqi pëlhurën e zezë të mbuluar mbi arkivolin, duke thënë, "Nuk ka zi për Monet!" dhe e zëvendësoi atë me një leckë me lule.[49]

Shtëpia e tij, kopshti dhe pellgjijt e ujit u lanë nga Michel, trashëgimtari i vetëm i tij, në Akademinë Franceze të Arteve të Bukura (pjesë e Institut de France ) në vitin 1966. Nëpërmjet Fondacionit Claude Monet, shtëpia dhe kopshtet u hapën për vizita në vitin 1980, pas restaurimit.[50] Përveç suvenive të Monet dhe objekteve të tjera të jetës së tij, shtëpia përmban përmbledhjen e tij të kopjeve japoneze prej druri. Shtëpia dhe kopshti, së bashku me Muzeun e Impresionizmit, janë atraksionet kryesore në Giverny, e cila pret turistë nga e gjithë bota.

Katedralja Rouen në muzg, 1893, Musée Marmottan Monet. Një shembull i serisë së Katedrales Rouen.

Monet është përshkruar si "forca lëvizëse prapa impresionizmit".[51] Çështja kryesore për artin e piktorëve impresionistë ishte kuptimi i efekteve të dritës mbi ngjyrën lokale të objekteve dhe efektet e ngjitjes së ngjyrave me njëri-tjetrin.[52] Karriera e gjatë e Monet si një piktor u shpenzua në ndjekje të këtij qëllimi.

Në vitin 1856, takimi i tij me rastin e Eugene Boudin, një piktor i skenave të vogla të plazhit, hapi sytë për mundësinë e pikturës së plein-ajrit. Prej asaj kohe, me një ndërprerje të shkurtër për shërbimin ushtarak, ai iu kushtua kërkimit të metodave të reja dhe të përmirësuara të shprehjes me anë të pikturave. Për këtë qëllim, si i ri, ai vizitoi Sallonin e Parisit dhe u njoh me veprat e piktorëve të vjetër, dhe bëri miq me artistë të tjerë të rinj.[51] Pesë vitet që ai kaloi në Argenteuil, duke kaluar shumë kohë në lumin Seine në një studio të vogël lundruese, ishin formative në studimin e tij për efektet e dritës dhe reflektimeve. Ai filloi të mendonte përsa i përket ngjyrave dhe formave në vend të skenave dhe objekteve. Ai përdorte ngjyra të ndritshme në dabs dhe dashes dhe squiggles e bojës. Duke refuzuar mësimet akademike të studios së Glyre, ai u lirua nga teoria, duke thënë "Më pëlqen të pikturoj si një zog që këndon".[53]

Në vitin 1877 një sërë pikturash në stacionin St-Lazare Monet ishte duke shikuar tymin dhe avullin dhe mënyrën se si ato ndikonin në ngjyrën dhe dukshmërinë, duke qenë ndonjëherë i errët dhe ndonjëherë i tejdukshëm. Ai do të përdorte më tej këtë studim në pikturën e efekteve të mjegullës dhe shiut në peizazhin.[54] Studimi i efekteve të atmosferës ishte të zhvillohen në një numër të seri e piktura në të cilën Monet përsëriti pikturate të njëjtit subjekt (të tilla si seri e zambakëve të ujit)[55] në dritat e ndryshme, në orët e ndryshme të ditës, dhe përmes ndryshimeve të motit dhe sezonit. Ky proces filloi në vitet 1880 dhe vazhdoi deri në fund të jetës së tij në vitin 1926.

Seria e tij e parë e ekspozuar si e tillë ishte e Haystacks, pikturuar nga pikëpamje të ndryshme dhe në kohë të ndryshme të ditës. Pesëmbëdhjetë nga pikturat u ekspozuan në Galerie Durand-Ruel në 1891. Në 1892 ai prodhoi atë që ndoshta është seri më i njohur i tij, njëzet e gjashtë pikëpamje të Katedrales Rouen.[52] Në këto piktura, Monet shkatërroi traditat e pikturave duke e kultivuar subjektin në mënyrë që vetëm një pjesë e fasadës të shihet në kanavacë. Pikturat nuk fokusohen në ndërtesën madhështore mesjetare, por në shfaqjen e dritës dhe hijes përgjatë sipërfaqes së saj, duke transformuar muratorin e ngurtë.[56]

Seri të tjera përfshijnë plepat, mëngjeset në Seine dhe Zambakët e ujit të pikturuar në pronën e tij në Giverni. Midis 1883 dhe 1908, Monet udhëtoi për në Mesdhe, ku ai pikturonte monumentet, peizazhet dhe detin, duke përfshirë një sërë pikturash në Venedik. Në Londër ai pikturoi katër seri: Shtëpitë e Parlamentit, Londër, Ura e Charing Cross, Ura e Waterloo dhe Pamjet e Ura Westminster. Helen Gardner shkruan:

Në vitin 2004, Londra, Parlamenti, Efektet e Diellit në Mjegull (Londër, Le Parlement, trouée de soleil dans le brouillard) (1904), shitet për US $ 20.1   milion.[57] Në vitin 2006, Proceedings Journal of the Royal Society botoi një letër që dëshmonte se këto ishin pikturuar në një vend në spitalin e Shën Thomas, mbi lumin Thames.[58]

Falaises près de Dieppe (Cliffs near Dieppe) është vjedhur në dy raste të veçanta: një herë në vitin 1998 (në të cilin kuratori i muzeut u dënua për vjedhje dhe u burgos pesë vjet e dy muaj së bashku me dy bashkëpunëtorë) dhe më së fundi në gusht 2007.[59] Ajo u gjet në qershor 2008.[60]

Le Pont du Chemin de Fer à Argenteuil i Monet, një pikturë e një ure hekurudhore që përfshin Seine afër Parisit, u ble nga një ofertues telefonik anonim për një rekord prej $ 41.4   milion në ankandin e Christie në Nju Jork më 6 maj 2008. Regjistrimi i mëparshëm për pikturën e tij ishte 36.5 dollarë   milion.[61] Vetëm disa javë më vonë, " The bassin aux nymphéas" (nga seri e zambakëve të ujit) shitet në ankandin e Christie në 24 qershor 2008 në Londër, në lot 19,[62] për £ 36,500,000 ($ 71,892,376.34) (çmim çekiç) ose £ 40,921,250 ($ 80,451,178) tarifat, pothuajse dyfishuar rekordin për artistin[63] dhe duke përfaqësuar një nga 20 çmimet më të larta të paguara për një pikturë në atë kohë.

Në tetor të vitit 2013, piktura Monet-së, L'Eglise de Vetheuil dhe Le Bassin aux Nympheas, u bënë subjekte të një rast ligjor në Nju Jork kundër-bazuar NY Vilma Bautista, një herë ndihmëse për Imelda Marcos, gruaja e diktatorit Ferdinand Marcos,[64] pasi ajo shiti Le Bassin aux Nympheas për $ 32 milion për një blerës zviceran. Pikturat e Monet, së bashku me dy të tjerë, u blenë nga Imelda gjatë presidencës së burrit të saj dhe thuhet se bleu duke përdorur fondet e kombit. Avokati i Bautista pohoi se ndihmësi shiti pikturën për Imeldan, por nuk kishte një shans t'i jepte paratë. Qeveria Filipine kërkon kthimin e pikturës.[64] Le Bassin aux Nympheas, i njohur edhe si Kembimi Japonez mbi pellgun e Ujit-Lily në Giverny, është pjesë e serisë së famshme të Zambakëve të ujit.

 • Lista e veprave të Claude Monet
 • Historia e pikturës
 • Pikturë perëndimore
 1. ^ House, John, et al.: Monet in the 20th century, page 2, Yale University Press, 1998.
 2. ^ "Claude MONET biography". Giverny.org. 2 dhjetor 2009. Marrë më 5 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Style And Vision Of Claude Monet Impressionist Paintings – Art & Culture". 16 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2017. Marrë më 13 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b P. Tucker Claude Monet: Life and Art, p. 5
 5. ^ Patin, Sylvie, Monet : « un œil... mais, bon Dieu, quel œil ! », collection "Découvertes Gallimard" (nº 131), série Arts. faqja.
 6. ^ Steven Z. Levine (1994). "6". Monet, Narcissus, and Self-Reflection: The Modernist Myth of the Self (bot. 2). University of Chicago Press. fq. 66. ISBN 978-0-226-47543-1. Much closer to Monet's own atheism and pessimism is Schopenhauer, already introduced to the impressionist circle in the criticism of Theodore Duret in the 1870s and whose influence in France was at its peak in 1886, the year of The World as Will and Idea. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Ruth Butler (2008). Hidden in the Shadow of the Master: the Model-wives of Cézanne, Monet, and Rodin. Yale University Press. fq. 202. ISBN 978-0-300-14953-1. Then Monet took the end of his brush and drew some long straight strokes in the wet pigment across her chest. It's not clear, and probably not consciously intended by the atheist Claude Monet, but somehow the suggestion of a Cross lies there on her body. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ The New Encyclopaedia Britannica (në anglisht). Encyclopaedia Britannica. 1974-01-01. fq. 347. ISBN 978-0-85229-290-7.
 9. ^ "Claude Monet Biography". biography.com (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2017. Marrë më 2017-02-07.
 10. ^ a b c Biography for Claude Monet Arkivuar 20 janar 2007 tek Wayback Machine Guggenheim Collection. Retrieved 6 January 2007.
 11. ^ Tinterow, Gary (1994). Origins of Impressionism. Metropolitan Museum of Art. ISBN 978-0-87099-717-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Jeffrey Meyers, "Monet in Algeria", pp 19–24 "History Today" April 2015
 13. ^ "Musée d'Orsay, Le déjeuner sur l'herbe, Notice de l'œuvre, Iconographie". Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2019. Marrë më 13 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b c Charles F. Stuckey, pp. 11–16
 15. ^ "Metropolitan Museum of Art". Metmuseum.org. Marrë më 20 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b c Charles Stuckey "Monet, a Retrospective", Hugh Lauter Levin Associates, 195
 17. ^ Haine, Scott (2000). The History of France (bot. 1st). Greenwood Press. fq. 112. ISBN 978-0-313-30328-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "From John Rewald, The History of Impressionism". Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2014. Marrë më 13 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Distel, Anne; Hoog, Michel; Moffett, Charles S.; N.Y.), Metropolitan Museum of Art (New York (11 prill 1974). Impressionism: A Centenary Exhibition, the Metropolitan Museum of Art, December 12, 1974–February 10, 1975. Metropolitan Museum of Art. ISBN 978-0-87099-097-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!) . Retrieved 6 January 2007.
 21. ^ Monet, Claude Nicolas Pioch, www.ibiblio.org, 19 September 2002. Retrieved 6 January 2007.
 22. ^ The texts of seven police reports, written on 2 June – 9 October 1871 are included in Monet in Holland, the catalog of an exhibition in the Amsterdam Van Gogh Museum (1986).
 23. ^ a b Wattenmaker, Richard J.; Distel, Anne, et al. (1993). Great French Paintings from the Barnes Foundation. New York: Alfred A. Knopf. p. 98. ISBN 0-679-40963-7
 24. ^ His paintings are shown and discussed here "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2007. Marrë më 2007-04-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja).
 25. ^ a b c d Bernard Denvir, The Chronicle of Impressionism: A Timeline History of Impressionist Art, Bulfinch Press Book, 1993
 26. ^ a b c d Bernard Denvir, The chronicle of impressionism: an intimate diary of the lives and world of the great artists, Thames & Hudson, Limited, 1993
 27. ^ a b c "The First Impressionist Exhibition, 1874 – Notes". artchive.com. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2014. Marrë më 13 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Das Städel Museum – Kunstmuseum in Frankfurt". Städel Museum. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2013. Marrë më 13 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Nathalia Brodskaya, Claude Monet, Parkstone International, Jul 1, 2011
 30. ^ Nathalia Brodskaïa, Impressionism, Parkstone International, 2010
 31. ^ Jiminez, Jill Berk (2013). Dictionary of Artists' Models. Routledge. p. 165. ISBN 1-135-95914-5.
 32. ^ Rose-Marie Hagen; Rainer Hagen (2003). What Great Paintings Say. Taschen. fq. 391. ISBN 978-3-8228-1372-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Monet and Camille, Biography". Intermonet.com. 2006-11-12. Marrë më 2012-09-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "La Japonaise". artelino. Marrë më 5 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "AIM". members.aol.com (në anglisht). Marrë më 2017-12-10.
 36. ^ Berger, John (1985). The Eyes of Claude Monet from Sense of Sight. New York: Pantheon Books. fq. 194–195. ISBN 978-0-679-73722-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ a b "Biography of Oscar-Claude Monet, The Life and Work of Claude Monet". Monetalia.com. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2012. Marrë më 5 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Charles Merrill Mount, Monet a biography, Simon & Schuster publisher, copyright 1966, pp. 309–322.
 39. ^ a b "Monet's Village". Giverny. 24 shkurt 2009. Marrë më 5 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Charles Merrill Mount, Monet a biography, Simon & Schuster publisher, copyright 1966, p. 326.
 41. ^ Mary Mathews Gedo, Monet and His Muse: Camille Monet in the Artist's Life, University of Chicago Press, 2010, ISBN 978-0-226-28480-4
 42. ^ Garrett, Robert (20 maj 2007). "Monet's gardens a draw to Giverny and to his art". Globe Correspondents. Marrë më 13 tetor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Art Gallery of Victoria, Monet's Garden Arkivuar 16 dhjetor 2013 tek Wayback Machine, (retrieved 16 December 2013)
 44. ^ The Metropolitan Museum of Art, Water Lilies, Heilbrunn Timeline of Art History
 45. ^ Gary Tinterow, Modern Europe, Metropolitan Museum of Art (New York, N.Y.), Jan 1, 1987
 46. ^ Forge, Andrew, and Gordon, Robert, Monet, page 224. Harry N. Abrams, 1989.
 47. ^ Let the light shine in Guardian News, 30 May 2002. Retrieved 6 January 2007.
 48. ^ P. Tucker Claude Monet: Life and Art, p. 224
 49. ^ McAuliffe, Mary (2011). Dawn of the Belle Epoque: The Paris of Monet, Zola, Bernhardt, Eiffel, Debussy, Clemenceau, and Their Friends (Paperback). Canberra: Rowman & Littlefield. fq. 338. ISBN 978-1-4422-0928-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Historical record". Fondation-monet.fr. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2011. Marrë më 19 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ a b Jennings, Guy (1986). Impressionist Painters. Octopus Books. ISBN 978-0-7064-2660-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ a b Gardner, Helen (1995). Art through the Ages (bot. 10th Reiss). Harcourt College Pub. fq. 669. ISBN 978-0-15-501141-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Jennings, p. 130
 54. ^ Jennings, p. 132
 55. ^ "Claude Monet" (në anglishte amerikane). Marrë më 2019-01-01.
 56. ^ Jennings p. 137
 57. ^ Monet's masterpiece reaches record high bid Arkivuar 17 dhjetor 2006 tek Wayback Machine newsfromrussia.com, 5 November 2004. Retrieved 6 January 2007.
 58. ^ "Virtual Monet Thumbnails Pg 1 | Special reports". guardian.co.uk. Marrë më 5 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "Monet and Others Stolen in Museum Heist in Nice". artforum.com. 8 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2007. Marrë më 8 gusht 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "French police recover stolen Monet painting". artforum.com. 1 tetor 2009. Marrë më 1 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Record Price for Monet at Auction". New York Times. 6 maj 2008. Marrë më 19 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "Le Bassin Aux Nymphéas". Christies of London. 24 qershor 2008. Marrë më 24 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ "Monet work auctioned for £40.9m". BBC News. 24 qershor 2008. Marrë më 24 qershor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ a b Ex-Imelda Marcos aide on trial in NYC for selling Monet work. Associated Press. 17 October 2013. Retrieved 17 October 2013.