Jump to content

Kufiri mes Kosovës dhe Malit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kufiri ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi kalon, ndër të tjera, mbi kurrizin e majës së Hajlës .

Kufiri ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi ndan territorin kombëtar të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. Ky kufi ka një gjatësi prej rreth 75 kilometra në vjjë tokësore[1] ndërsa rreth 40 kilometra në vijë ajrore. Vija e kufirit viteve të fundit ka qenë objekt debatesh deri sa është përcaktuar përfundimisht.

Vija kufitare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova Mali i Zi
Komunat e Kosovës Komunat e Malit të Zi
Istog Rozhaje
Peja
Berane
Plava
Deçani
Juniku

Kufiri i përbashkët shtetëror është thjesht një kufi malor i lartë . Ai shtrihet në drejtimin jugperëndimor përgjatë kreshtës kryesore të Maleve DinarikeAlpet Shqiptare. Si një kufi orografik kryesisht natyror, ai ndan zonat e Malit të Zi, rajonin historik të Zetës dhe zonën e peizazheve të pellgut përreth Rrafshit të Kosovës dhe Dukagjinit të cilat së bashku janë quajtur Kosovë në epokën jugosllave. Në rajonin e Qafës së Çakorit, nga ana tjetër, ajo shtrihet pjesërisht në lindje të pellgut ujëmbledhës.

pamje e zonës kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi.

Kufiri fillon në malet e Moknës, ku në lindje në largësi prej rreth  (përafërsisht. 2000 m ndodhet trekëndëshi kufitar me Serbinë . [2] Prej andej ajo kthen në perëndim në masivin Zhleb, me Žljeb (përafërsisht. 2365 m ) [3] si majë kufitare, dhe masivi i Hajlës me Hajlen (përafërsisht. 2403 m ) dhe më pas në drejtim të jugut përmes Gllogjisë deri në Lumbardhin e Pejës pastaj vazhdon poshtë Çakorit. Më tutje niset në juglindje në malet e Bjeshkëve të Namuna të Kosovës . Prej aty shkon sërish në jugperëndim mbi Pasji vrh (përafërsisht. 2405 m ) dhe Maja e Madhe (përafërsisht. 2372 m ) deri në trekufirin mes kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi,  (përafërsisht. 2366 m ), trekëndëshi kufitar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kufiri aktual shtetëror është një kufi i pjesshëm republikan nga kushtetuta jugosllave e vitit 1974. [4] Në rrjedhën e shpërbërjes së Jugosllavisë, në vitin 1998 shpërtheu Lufta e Kosovës dhe në vitin 1999 u krijua Forca e NATO - në Kosovë ( KFOR ), e cila edhe sot e kësaj dite është aktive në misionin e ndihmës në sigurimin e kufirit dhe kontrollin e kufijve. Gjatë luftës është mbyllur edhe kufiri në Qafën e Çakorit .

Në vitin 2006, Mali i Zi u shkëput nga Serbia dhe Mali i Zi (Republika Federale e Jugosllavisë) dhe në vitin 2008 Kosova nga Republika e mbetur e Serbisë. Mali i Zi gjithashtu e njohu Kosovën këtë vit, [4] [5] dy vendet vendosën marrëdhënie zyrtare diplomatike. [6]

Një projekt si pjesë e Projektit të Bashkëpunimit Ndërkufitar filloi në vitin 2010 (CBC) me ndihmën e Bashkimit Evropian. [1] Parimisht u njoftua se kufiri do të mbetej siç ishte në vitin 1974, por pikat e diskutueshme në skicimin e saktë të kufirit u ripunuan. Për shembull, në Qafën e Kullës u ngrit një tokë e paqartë njëmbëdhjetë kilometra e gjatë për shkak të kushteve të paqarta. Që nga viti 2010, Mali i Zi ka qenë një vend zyrtar kandidat për në BE . Si pjesë e negociatave të pranimit të Malit të Zi në Bashkimin Evropian, të cilat filluan në vitin 2012, një parakusht është konsolidimi i kufijve.

Marrëveshja për demarkacionin është nënshkruar mes Malit të Zi dhe Kosovës në Konferencën e Ballkanit Perëndimor në gusht 2015 në Vjenë. [7] Marrëveshja u kritikua në Kuvendin e Prishtinës sepse rreth 120 kilometra katrorë të territorit të diskutueshëm iu dhanë Malit të Zi.[7] Një përfundim ishte planifikuar për fillimin e vitit 2016, [4] por u vonua veçanërisht për shkak të rezistencës së ashpër të opozitës kosovare sidomos të Vetëvendosjes.

Meqenëse Serbia – ndryshe nga shumica e shteteve (që nga viti 2016) – nuk e ka njohur ende Kosovën sipas ligjit ndërkombëtar, rrjedha e kufirit ende mund të përshkruhet si thelbësisht e diskutueshme në një mënyrë të caktuar. Një marrëveshje kufitare po përgatitet gjithashtu mes Serbisë dhe Kosovës si pjesë e konferencave të Ballkanit Perëndimor dhe procesit të anëtarësimit në BE. [8] [9]

Kalimi dhe trafiku kufitar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mos Kosovës dhe Malit të Zi i vetmi vendkalim kufitar ndërmjet dy shteteve është (përmendet së pari pala kosovare): [1]

Kalimi kufitar i Qafës së Çakorrit (rruga M-9 Pejë - Murino, tani Rruga regionale R-19 ) u mbyll në vitin 1999 dhe nuk është rihapur ende.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (Mali i Zi), Ministria e Punëve të Jashtme dhe Integrimeve Evropiane (Kosovë): Programi Ndërkufitar IPA Mali i Zi – Kosovë 2011-2013. Drafti përfundimtar, 31. Janar 2011 ( PDF, në ec.europa.eu/enlargement).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Kosovo – Montenegro. CBC Programme. Arkivuar 10 mars 2018 tek Wayback Machine cbckosovo.eu, o. D., abgerufen 14. März 2016
  2. ^ Das Dreiländereck liegt zwischen Beleg (westlich), Mali Beleg (nördlich) und Pogled (östlich)
  3. ^ Die Höhenangaben im Raum divergieren nach Quelle stark. Die Angaben hier folgen Liste von Gipfeln des Prokletije.
  4. ^ a b c Dusica Tomovic: Montenegro to Seal Border Deal with Kosovo. balkaninsight.com, 23. Dezember 2015.
  5. ^ "Montenegro recognizes Kosovo's independence". International Herald Tribune. 2008-10-09. Marrë më 2008-10-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Montenegro, Kosovo in diplomatic ties". B92. 2010-01-15. Arkivuar nga origjinali më 2010-01-17. Marrë më 2010-01-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b Westbalkan-Konferenz - Grenzabkommen zwischen Bosnien und Montenegro. In: Tiroler Tageszeitung online, 23. August 2015.
  8. ^ Reuters: Serbian PM says time to face facts over Kosovo sovereignty Arkivuar 17 janar 2013 tek Wayback Machine, abgerufen am 12. Januar 2013.
  9. ^ Kosovo-Serbia Border ‘Will Be Raised in Brussels’. balkaninsight.com, 14. Januar 2016.