Jump to content

Konferenca e Ballkanit Perëndimor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Konferenca e Ballkanit Perëndimor (anglisht: Western Balkan Conference) është një konferencë ndërkombëtare që mbahet çdo vit që nga viti 2013. Në zonën e Ballkanit Perëndimor bëjnë pjesë shtetet që duan të anëtarësohen në Bashkimin Evropian. Ajo paraqet një rëndësi të veçantë për politikën e zgjerimit të BE-së, pasi në të ftohen krerët e shteteve dhe qeverive, ministrat e jashtëm dhe të ekonomisë së Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë Veriore, Malit të Zi, Bosnjë-Hercegovinës dhe Serbisë, pastaj të vendit mikpritës përkatës dhe përfaqësues të BE-së.

Në vitin 2003, ishte një Samit i Ballkanit Perëndimor në Porto Carras në Greqi, i cili përfundoi me Premtimin e Selanikut për "mbështetje të pakushtëzuar të Ballkanit Perëndimor në orientimin e tyre evropian" (vorbehaltlosen Unterstützung der westlichen Balkanstaaten in ihrer europäischen Ausrichtung).

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kancelarja gjermane Angela Merkel është themeluesja e nismës diplomatike, që njihet edhe si “Procesi i Berlinit”. Qëllimi është të mbështesë gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipërinë, Kosovën, Bosnje dhe Hercegovinën, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Serbinë në rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian. [1] Si masë konkrete mbështetëse e kësaj nisme, është ngritja e Zyrës Rajonale të Bashkëpunimit Rinor (RYCO), me qendër në kryeqytetin shqiptar, Tiranë dhe e vendosur në konferencën e Parisit në vitin 2016, e cila synon të promovojë shkëmbimin dhe rrjetëzimin e të rinjve në Ballkanin Perëndimor. [1] Mbështetje ka edhe për projektet e infrastrukturës. Nga viti 2015 deri në vitin 2019, janë investuar 700 milionë euro në ndërtimin e rrugëve dhe 2.4 miliardë euro të tjera janë dhënë si kredi. [1]

Një nga arsyet e kësaj nisme është përkushtimi në rritje i Kinës për Ballkanin, i cili nisi Samitin Kinë-Evropë Qendrore-Lindore në 2012 dhe që atëherë ka investuar në mënyrë specifike në Ballkan. Vetëm në Serbi, rreth 10 miliardë euro po investohen në projekte infrastrukturore dhe aksione të kompanive, gjithashtu në lidhje me "Rrugën e Re të Mëndafshit ". E fundit, por jo më pak e rëndësishme, synimi është të lidhet më mirë porti grek i Pireut, të cilin Kina e bleu në vitin 2009, me rrjetin hekurudhor evropian dhe të promovojë tregtinë me Kinën. [2] Zgjerimi shumëmiliardësh i linjës hekurudhore Budapest-Beograd-Shkup-Athinë konsiderohet një projekt flamurtar afatgjatë i nismës kineze në Ballkan dhe është një sfidë e drejtpërdrejtë për programin e infrastrukturës së BE-së, Rrjetet Trans-Europiane.

Procesi i Berlinit në fakt ishte planifikuar të zgjaste deri në vitin 2018, por do të vazhdojë për shkak të interesit të shteteve pjesëmarrëse. [1]

Konferenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëntor 2013 – Vjenë (Konferenca e Frontex-it për Ballkanin Perëndimor)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agjencia Evropiane për bashkëpunim operacional në kufijtë e jashtëm të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, Frontex, organizoi një konferencë në Vjenë në vitin 2013 për të diskutuar fushat problematike në menaxhimin e migracionit në Ballkan. Në datat 13-14 nëntor 2013, përfaqësues të organizatave ndërkombëtare, shteteve të Ballkanit Perëndimor, Komisionit Evropian dhe vendeve të tjera anëtare të BE-së u takuan në Ministrinë e Brendshme të Austrisë për të diskutuar se si të procedohet në rajon. [3]

Meqë prej kohësh, rajoni i Mesdheut perëndimor ka qenë në qendër të masave gjatë krizës së refugjatëve në Evropë, rruga ballkanike tani ka tërhequr vëmendjen. Frontex-i e ka kryer tashmë operacionin RABIT/ Poseidon në kufirin greko-turk që në 2010/11-n. Për shkak të Pranverës Arabe në Egjipt dhe Libi në vitin 2011, pa u vendosur atje një sistem politik stabil, emigracioni u zhvendos gjithnjë e më shumë në Greqi . Pastaj ishte lufta civile dhe konflikti i IS-itSiri . Dyndja e refugjatëve nga atje dhe nga Azia Qendrore u zhvendos nga Ballkani lindor në Egje dhe në të gjithë Ballkanin Perëndimor që kur u ngritën gardhet kufitare në kufijtë greko-turk dhe bullgaro-turk. Kjo u pasua në 2012/13-n nga operacionet Aspida dhe Poseidon Toka/Det në zonën e Greqisë dhe nga korriku 2013 NeptuniHungari dhe Kroaci.

Qershor 2014 – Vjenë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si pjesë e një konference ndërkombëtare, u mbajt Konferenca e Ballkanit Perëndimor më 3 qershor 2014.

Konferenca ishte thjesht një takim i ministrave të jashtëm me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të tjerë të rangut të lartë. [5] Në krah u mblodhën më 2 qershor edhe Iniciativa e Evropës Qendrore (ZEI, 25 vjetori nën presidencën austriake). [5]

Krahas diskutimeve për situatën në Ballkan [5], gjashtë pjesëmarrës të BE-së u shkruan një letër vendeve të tjera të BE-së duke kërkuar që Shqipërisë t'i jepej statusi kandidat, pasi Gjermania, Britania e Madhe dhe Danimarka në veçanti ishin shprehur kundër saj në dhjetor 2013. Pjesëmarrja e Serbisë në një takim, ku përfaqësohet edhe Kosova është parë si progres drejt afrimit.

Gusht 2014 – Berlin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konferenca e radhës u mbajt më 28 gusht 2014 në Berlin, ku Gjermania priti shtetet e Ballkanit. [6] [7] Ajo konsiderohet si e para Konferencë BE-së, Ballkani Perëndimor në kuptimin e ngushtë.

Pjesëmarrësit:

Jean-Claude Juncker dhe Angela Merkel kishin bërë tashmë komente në vitin 2012, të cilat u interpretuan në atë mënyrë që pas anëtarësimit të Kroacisë në BE nuk duhet të bëhen përpjekje të mëtejshme drejt anëtarësimit të pjesës tjetër të vendeve të Ballkanit, gjë që shkaktoi irritime atje. [8] si dhe refuzimi gjerman i aspiratave të Shqipërisë. Sigmar Gabriel rinovoi premtimin e Selanikut duke theksuar perspektivën evropiane të vendeve pjesëmarrëse: “E ardhmja e Ballkanit qëndron në Evropë. José Manuel Barroso, President i Komisionit, dhe Angela Merkel theksuan se vendet duhet të ishin të gatshme për reforma. Megjithatë, Barroso tha se mbështetje të tjera financiare për rajonin për periudhën 2014-2020 12 miliardë euro. [9] Pjesëmarrja e Serbisë në nivelin më të lartë u konsiderua si sukses diplomatik i afrimit, ndonëse ishte shfaqur edhe Kosova. Me konferencën, BE-ja donte të përdorte ndikimin e saj në rajonin e Ballkanit kundër Rusisë edhe gjatë krizës në Ukrainë [10]

Masat praktike të bashkëpunimit të formuluara nga Merkel-i së bashku me Komisionin dhe disa qeveri të tjera të BE-së, për shembull në zhvillimin e infrastrukturës ose punën për të rinjtë, u bënë të njohura si Procesi i Berlinit. [11]

Gusht 2015 – Vjenë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hapja e konferencës në vitin 2015
Foto në grup më datë 27 gusht 2015

Werner Faymann ishte më 28 gusht 2015 në Austri për një konferencë vijuese (2.Konferenca BE-Ballkani Perëndimor) e ftuar; kjo ishte planifikuar fillimisht në Salzburg, [6] por u zhvendos në Vjenë.

Ishte një konferencë kryeministrash. Në të njëjtën kohë u takuan ministrat e jashtëm dhe të ekonomisë. Ishin ftuar edhe organizatat joqeveritare.

Konferenca e datës 27 gusht 2015 u dominua nga politika e përditshme e situatës së përshkallëzuar të problemit evropian të refugjatëve në rrugën ballkanike. Greqia, e cila u desh të përballej me 100,000 kërkesa për azil vetëm nga mesi i vitit 2015, ishte e mbingarkuar, jo më pak për shkak të krizës së zgjatur ekonomike. Në total, rreth 80,000 njerëz kaluan rrugën ballkanike në gjysmën e parë të 2015-s. Hungaria, e cila është kritikuar për transmigrimin e saj të pakontrolluar në Austri, Gjermani dhe Suedi - destinacionet kryesore në BE-në e brendshme - ngriti një gardh kufitar me Serbinë gjatë verës. Në gusht, numri i refugjatëve në kufijtë përkatës të të gjitha vendeve transit arriti në 3000 njerëzit çdo ditë. Mali i Zi shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në fund të vitit 2015. Në Hungari, pati operacione masive policore kundër refugjatëve që refuzuan të regjistroheshin. Në Austri, qendra fillestare e pritjes në Traiskirchen ishte plotësisht e mbipopulluar. Për shkak të valës së të nxehtit, kushtet ndonjëherë ishin katastrofike përgjatë gjithë rrugës nga Lindja e Mesme në Evropën Qendrore. Në vitin 2015, pati një numër sulmesh në shtëpitë e azilkërkuesve në Gjermani. Deri më tani, BE-ja nuk ka arritur të bjerë dakord për një çelës shpërndarjeje për të gjitha vendet anëtare. [12] [13] Në funksion të këtyre abuzimeve humanitare në mbarë Evropën, një qasje e përbashkët u diskutua në Vjenë. [14]

Siç ishte planifikuar më parë, një paketë e infrastrukturës energjetike, rrugore dhe hekurudhore me vlerë 600 milion euro u vendos. [15] Këto përfshijnë autostradën Nish-Prishtinë - Durrës në bregdetin shqiptar, një objektiv zhvillimor prioritar i korridoreve të transportit pan-evropian dhe modernizimin e linjës hekurudhore Beograd-Sarajevë. [16] [17] Përveç kësaj, Austria dhe Gjermania rikonfirmuan thirrjen e tyre për veprim të përbashkët nga BE-ja për çështjet e refugjatëve. [17]

Arritja më e rëndësishme politike ishte një deklaratë e përfaqësuesve të shteteve të Ballkanit Perëndimor se nuk do të bllokonin përparimin e njëri-tjetrit drejt BE-së. [15] Ky ishte një sukses diplomatik, veçanërisht për negociatat me Serbinë. Një koordinator i BE-së për konfliktet e hapura dypalëshe u inkurajua të kishte rezerva për vendet e BE-së, si mosmarrëveshja e Maqedonisë me Greqinë për emrin e vendit të saj. [15] Mosmarrëveshja kufitare midis Bosnjë-Hercegovinës dhe Malit të Zi për Sutorinën u zgjidh paraprakisht me një traktat përfundimtar kufitar. [18] Një mosmarrëveshje e vogël midis Malit të Zi dhe Kosovës u zgjidh gjithashtu me traktat. [18]

Konferenca u la në hije nga zbulimi i një kamioni me mbi 70 refugjatë të vdekur jo shumë larg Vjenës, një ngjarje që më vonë u konsiderua si momenti historik që kriza që ishte injoruar në Evropën Qendrore për kaq shumë kohë dhe që ishte krijuar gradualisht që nga viti 2011, tani kishte “mbërritur” edhe këtu.

Pasoi njē konferencë në datën 8 tetor në nivel BE-je, Ballkani Perëndimor, mbi rrugët e Mesdheut Lindor dhe Ballkanit Perëndimor. [19] Por, ajo nuk shkoi përtej deklaratave të qëllimit.

Shkurt 2016 – Vjenë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo konferencë u zhvillua më 24 shkurt 2016 dhe u shënua përsëri nga kriza e refugjatëve në mbarë Evropën që nga viti 2015 . Tema e konferencës ishte "Menaxhimi i Migracionit së bashku". [20] [21] Në këtë konferencë, vendet e Ballkanit Perëndimor ranë dakord për procedimin me çështjen e refugjatëve. [20]

Shtetet pjesëmarrëse, të përfaqësuara nga ministrat e brendshëm dhe të jashtëm, ishin: [22]

Në qendër të kësaj ishte kontrolli i fluksit të emigrantëve. Gardhe kufitare ekzistonin në rrugën ballkanike në fund të shkurtit 2016 në kufirin hungarez-serb/kroat, në kufirin slloveno-kroat dhe në kufirin greko-maqedonas të veriut. Edhe pse shifrat e migrimit në shtetet e vendosura në rrugën ballkanike ranë disi në dimrin e 2015/16-s, ato mbetën të larta dhe ishte e parashikueshme që nivelet e vjeshtës 2015 të arriheshin së shpejti. Në janar të 2016-s, Austria, e cila nuk shpresonte më për një zgjidhje të përbashkët të BE-së, por përkundrazi po përpiqej për masa të menjëhershme, vendosi për një kufi ditor prej 80 aplikimesh për azil dhe caktoi një kuotë maksimale ditore prej 3200 refugjatësh për tranzit në Gjermani si pikë referimi. [23] Përpara konferencës, Komisioneri i BE-së për Migracionin Dimitris Avramopoulos përsëriti kritikën e tij ndaj kufirit të sipërm të Austrisë për refugjatët, të cilin ai e konsideroi të papajtueshëm me ligjin e BE-së. [23] Organizatat e të drejtave të njeriut paralajmëruan paraprakisht për katastrofa të mëtejshme humanitare. [24] [21]

Gjermania, Greqia dhe përfaqësues të Bashkimit Evropian nuk ishin të ftuar. [21] Të tre reaguan për vetë konferencën dhe vendimet e marra me pakënaqësi. [25] Greqia foli për një "veprim të njëanshëm dhe aspak miqësor" që çoi në tërheqjen e ambasadorit grek nga Vjena - një shqetësim shumë i dhunshëm në diplomaci. [26] [27] Ministri i Brendshëm serb Nebojasha Stefanoviç vuri në dukje se ai i konsideron të pamundura zgjidhjet për krizën e refugjatëve pa përfshirë Greqinë. [28]

Konferenca kritikoi faktin se, si rezultat i politikës panevropiane, as shpërndarjen panevropiane të emigrantëve dhe as sigurinë e kufijve të jashtëm të BE-së nuk ishin siguruar nga Greqia. [21] [29]

Si rezultat i konferencës, u ra dakord për vendosjen e mëtejshme dypalëshe të kontingjenteve policore për të ofruar mbështetje në zonat kufitare veçanërisht të goditura. [30] Gjithashtu, kriteret për refuzimin e refugjatëve dhe regjistrimin e tyre duhet të standardizohen. [31] [32]

Se me masat - në kundërshtim me idetë e Gjermanisë, e cila donte të zgjidhte çështjen e refugjatëve duke bërë pagesa për Turqinë, ndër të tjera – ishte e qartë për të gjithë të përfshirët se problemet humanitare po i kalonin Greqisë, e cila ishte përgjegjëse sipas rregullores së Dublinit III, por ishte plotësisht e mbingarkuar. Qëndrimi i qeverisë austriake ishte se megjithëse një zgjidhje panevropiane do të ishte e dëshirueshme, ajo nuk ishte e parashikueshme dhe se Austria po zgjidhte një zgjidhje kombëtare të koordinuar rajonalisht me vendet në fjalë. [22] [33] Ministrja e Brendshme Johanna Mikl-Leitner foli për një "reagim zinxhir të dëshiruar të arsyes". [24] Kjo duhet në shtator nga Gjermania dhe rivendosja e Marrëveshjeve të Shengenit ose Kodit të Kufijve të Shengenit që në fakt janë pezulluar duke i shqyrtuar ato drejtpërdrejt në kufi [20], duke detyruar kështu BE-në të gjejë një zgjidhje më të shpejtë të përbashkët përmes masave kombëtare. [22] [30]

Ngjarjet në rrugën ballkanike pas konferencës: Menjëherë pas konferencës, në kufirin greko-maqedonas u përdor gaz lotsjellës kundër emigrantëve që kishin filluar të çajnë gardhin kufitar. [34] Dy ditë më vonë, më 26 shkurt 2016, sipas shembullit të Austrisë, edhe Sllovenia vendosi një kufi të sipërm për hyrjen e refugjatëve në koordinim me shefat e policisë së vendeve përgjatë rrugës ballkanike. Nga ky moment, vetëm rreth 580 refugjatë lejoheshin të kalonin tranzit çdo ditë për të siguruar që azilkërkuesit të hynin në BE në mënyrë të kontrolluar në përputhje me rregullat e Shengenit. [35] Maqedonia e Veriut lejohet nga 2 marsi vetëm maksimumi 250 sirianë dhe irakenë me dokumente të plota personale do të kalojnë çdo ditë kufirin greko-maqedonas pranë Idomenit. [36] Që nga data 9 mars i vitit 2016, vetëm personat me pasaporta dhe viza të vlefshme lejohen të kalojnë kufirin. [37] [38] Sllovenia, Serbia dhe Kroacia lejojnë të hyjnë në vend vetëm refugjatët që duan të aplikojnë për azil në vetë vendet përkatëse. [39] Rreth 20,000 njerëz u mblodhën në Greqi në fund të shkurtit 2016 për shkak të rrugës së mbyllur ballkanike. Çdo ditë shtoheshin më shumë nga Turqia. [40] Kampi i pritjes pranë Idomenit, i vendosur në pikën kufitare me Maqedoninë, mori nga 12,000 deri në 14,000 njerëz në mesin e marsit 2016. [41]

Pavarësisht kritikave të para, BE-ja njohu zyrtarisht bllokimin e rrugës ballkanike pak më pak se tre javë pas konferencës. [42] Menjëherë pas kësaj, marrëveshja BE-Turqi e 18 Marsi 2016 u mbyll, i cili duhet të frenojë fluksin e refugjatëve jashtë BE-së. Megjithatë, lehtësimi mund të krijohej vetëm për një kohë të shkurtër, që në shtator 2016 fluksi i migracionit drejt Greqisë filloi të rritet sërish. [43]

Korrik 2016 – Paris[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konferenca e 3-të e Ballkanit Perëndimor u zhvillua më 4 korrik 2016 në Paris. Ajo u godit nga referendumi i qershorit, nëse Mbretëria e Bashkuar duhet të mbetet në Bashkimin Evropian ( Brexit ) dhe nga përshtypja e një "lodhjeje të përgjithshme nga zgjerimi" në BE. [44]

Të pranishmit:

Qëllimet specifike ishin lidhja e rajonit me burimet evropiane të energjisë dhe krijimi i një organizate rinore rajonale të bazuar në modelin franko-gjerman, Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinor. (RYCO).

Korrik 2017 – Trieste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2017, 4 Konferenca e Ballkanit Perëndimor. Qëllimi i takimit ishte rrjetëzimi i fushave të infrastrukturës, transportit dhe energjisë, si dhe përmirësimi i bashkëpunimit ekonomik në rajon. [45]

Të pranishmit:

Një sukses kyç ishte një plan veprimi për zhvillimin e një zone ekonomike rajonale (Zona Ekonomike Rajonale e Ballkanit Perëndimor) . [48] Përveç kësaj, 700 milion € financim i rënë dakord (194 milion Grantet € si paketë lidhëse, 500 milion € mobilizimi i investimeve për projekte rajonale). Këto masa lidhen me rritjen e investimeve të Kinës në hapësirë. [49]

Maj 2018 - Sofje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Bullgari, më 17 maj 2018 u zhvillua një takim i krerëve të shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të BE-së dhe liderëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor. [50] Këtu u zbatua strategjia e paraqitur nga Komisioni Evropian në shkurt për një perspektivë të besueshme të zgjerimit dhe rritjen e angazhimit të BE-së me Ballkanin Perëndimor. [51] [52] Këtu u theksua përsëri se „dass die Tür der EU für weitere Beitritte offensteht, wenn – und nur unter dieser Voraussetzung – die einzelnen Länder die Beitrittskriterien erfüllen,“ [52] dhe formuluan gjashtë nisma të reja flamurtare dhe disa masa specifike. [52] Takimi miratoi unanimisht Deklaratën e Sofjes, e cila ripohoi interesat e përbashkëta (siç janë vlerat thelbësore dhe çështjet aktuale). [53]

Korrik 2018 - Londër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në datën 10 korrik 2018 ishte Konferenca e 5-të e Ballkanit Perëndimor në Londër. Edhe këtu u rikonfirmua përmbajtja e Strategjisë së BE-së për Ballkanin Perëndimor [51] dhe Deklarata e Sofjes. [54]

Prill 2019 – Berlin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 prill 2019, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron ftuan në Berlin krerët e shteteve dhe qeverive nga Bosnjë-Hercegovina, Kroacia, Kosova, Mali i Zi, Serbia dhe Sllovenia. Ky takim i njohur si “mini samiti” [55], kishte të bënte konkretisht me zgjidhjet e konfliktit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

Mosmarrëveshjet aktuale të mëparshme ishin se Serbia pengoi përfshirjen e Kosovës në organizatat ndërkombëtare si UNESCO dhe Interpol, pas së cilës Kosova vendosi tarifa ndëshkuese për mallrat serbe. [11] [56] Përveç kësaj, kreu i shtetit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kishte diskutuar për një shkëmbim territoresh, [56] të cilën Hashim Thaçi, Presidenti i Kosovës, e refuzoi me forcë. [57]

Kjo konferencë ishte në gjendje të arrinte vetëm deklaratat e synimeve nga të dyja shtetet, të cilat, të ndërmjetësuara nga BE-ja, do të angazhoheshin sërish në mënyrë “konstruktive” në dialog. [56] Takimi i nivelit të lartë i planifikuar për më 1 korrik në Paris gjithashtu është shtyrë. [11]

Korrik 2019 - Poznan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2019-n Konferenca e 6-të e Ballkanit Perëndimor u mbajt nga 4 deri në 5 korrik në Poznan, Poloni. [11] Pas dështimit të gjerë të Konferencës së mëparshme të Berlinit, fokusi kryesor ishte në Procesin e Berlinit, i cili ishte planifikuar për 2014-2018-n dhe zgjatja e tij u konfirmua. [11] Përveç gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, në konferencë morën pjesë edhe vendet anëtare të BE-së, Bullgaria, Gjermania, Franca, Greqia, Italia, Kroacia, Austria, Polonia, Sllovenia dhe Mbretëria e Bashkuar. Në konferencë në emër të BE-së morën pjesë shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini dhe komisionerët e BE-së Johannes Hahn dhe Violeta Bulc. [58]

Korrik 2020 – Shkup dhe Sofje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik të 2020-s, Konferenca e 7-të e Ballkanit Perëndimor e mbajtur së bashku nga Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut. [58] Tashmë nga data 5-7 një samit i Ballkanit Perëndimor do të mbahej në Zagreb më 15 maj 2020 si kulminacion i Presidencës kroate të Këshillit të BE-së. Por për shkak të pandemisë COVID-19, takimi u zhvendos në një videokonferencë më 6 mars. [59] [60] [61]

Dhjetor 2022 - Tiranë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foto grupore e pjesëmarrësve në Konferencën në Tiranë, 2022

Më 6 dhjetor 2022, në Tiranë, Shqipëri, u mbajt Konferenca e Ballkanit Perëndimor për herë të parë në ndonjë nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Krahas përfaqësuesve nga vendet e Ballkanit Perëndimor, drejt Shqipërisë kanë udhëtuar krerë qeverish apo presidentë nga pothuajse të gjitha vendet anëtare të BE-së. Gjatë konferencës, shtetet miratuan një deklaratë prej 33 pikash. Pikat kryesore të "Deklaratës së Tiranës" përfshijnë: [71]

 • rëndësia e partneritetit ndërmjet BE-së dhe Ballkanit Perëndimor përballë kërcënimit të pushtimit rus të Ukrainës ;
 • konfirmimin e BE-së për pranimin e shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe synimin për të integruar më tej rajonin përpara anëtarësimit;
 • rëndësinë e vlerave dhe parimeve evropiane dhe të së drejtës ndërkombëtare;
 • ritheksimi i mbështetjes për qëndrimin e politikës së jashtme të BE-së dhe sanksionet kundër Rusisë;
 • dëshira e BE-së për të theksuar më shumë rolin e saj si partneri kryesor tregtar, investiv dhe financiar në Ballkanin Perëndimor;
 • rëndësia e reformave të vazhdueshme nga shtetet anëtare dhe sundimi i ligjit;
 • ritheksimi i thirrjes për rritjen e bashkëpunimit dhe përmirësimin e marrëdhënieve fqinjësore, veçanërisht ndërmjet Kosovës dhe Serbisë;
 • referenca për Komunitetin Politik Evropian;
 • Migrimi, Siguria, Terrorizmi, Krimi i Organizuar dhe Parandalimi i Ndërhyrjes së Huaj.

Në të njëjtën kohë, BE-ja i kërkoi Serbisë dhe Kosovës që të bashkëpunojnë më ngushtë dhe të njohin njëra-tjetrën. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani gjatë konferencës deklaroi se Republika e Kosovës dëshiron të aplikojë për anëtarësim në BE deri në fund të vitit 2022. [72]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d dw.com: Kein Durchbruch in Sicht: Westbalkankonferenz in Posen, 3. Juli 2019 (abgerufen am 4. Juli 2019)
 2. ^ industriemagazin.at: Milliardeninvestitionen in Serbien: China baut sich ein weiteres Sprungbrett nach Zentraleuropa, 15. April 2019 (abgerufen am 4. Juli 2019)
 3. ^ Internationale Zusammenarbeit: „Frontex Westbalkan-Konferenz“ in Wien. Presseaussendung, Bundesministerium für Inneres, bmi.gv.at, 14. November 2013.
 4. ^ Homepage von ICMPD (englisch)
 5. ^ a b c Presseeinladung: Wiener Westbalkan Konferenz 2014 und ZEI-Ministertreffen am 2. und 3. Juni in Wien. APA, OTS0025, 28. Mai 2014.
 6. ^ a b Merkel ruft – und alle kommen zur Westbalkan-Konferenz. diepresse.com, 27. August 2014.
 7. ^ Abschlusserklärung der Deutschen Bundesregierung zur Konferenz zum Westlichen Balkan, 28. August 2014. bundesregierung.de, 28. August 2014
 8. ^ Michael Martens: Nachruf auf Thessaloniki: Die Balkan-Staaten fürchten eine Aufhebung des EU-Versprechens aus dem Jahr 2003. In: Frankfurter Allgemeine Zeitung. 19. Dezember 2012, Seite 8. online
 9. ^ Merkel: „Europäische Perspektive“ für Balkan-Staaten. heute.de (Artikel nicht mehr verfügbar)
 10. ^ Was die Ukraine für den Balkan bedeutet. Arkivuar 24 shtator 2015 tek Wayback Machine berliner-zeitung.de, 27. August 2014.
 11. ^ a b c d e Kein Durchbruch in Sicht: Westbalkankonferenz in Posen. In: Deutsche Welle online, 3. Juli 2019.
 12. ^ Fünfpunkteplan zur Asylfrage;. und Österreich pocht auf andere Verteilung. ORF, 26. August 2015.
 13. ^ Vergl. dazu Flüchtlingskrise – Kurz will mehr EU-Engagement in Herkunftsregionen. In: OÖ Nachrichten online, 23. August 2015
 14. ^ Westbalkan-Konferenz am 27. August 2015 in Wien. Aviso an die Redaktionen. Presseaussendung, APA OTS0103, 19. August 2015.
 15. ^ a b c Westbalkangipfel: Ein Schubs für den Balkan, dann nur mehr das Asylthema / Asylpolitik dominiert Westbalkankonferenz. In: der Standard online, 27. August 2015.
 16. ^ Bildung als Schlüssel gegen Migration. ORF.at, 27. August 2015.
 17. ^ a b Faymann und Merkel: EU-Lösung forcieren. Arkivuar 31 tetor 2015 tek Wayback Machine Kurier.at, 27. August 2015.
 18. ^ a b Westbalkan-Konferenz – Grenzabkommen zwischen Bosnien und Montenegro. In: Tiroler Tageszeitung online, 23. August 2015.
 19. ^ Konferenz über die östliche Mittelmeer- und die Westbalkan-Route, 08.10.2015. Eastern Mediterranean – Western Balkans Route conference. beide consilium.europa.eu
 20. ^ a b c Managing Migration Together. Declaration. (PDF) Wien, 24. Februar 2016 (auf bmi.gv.at).
 21. ^ a b c d Westbalkankonferenz schließt Grenzen und spaltet Europa. Martin Kreickenbaum in: World Socialist Web Site online, 26. Februar 2016.
 22. ^ a b c Westbalkankonferenz: „Gemeinsam Flüchtlingsstrom stoppen“. In: Oberösterreichische Nachrichten online, 24. Februar 2016.
 23. ^ a b EU-Kommission bekräftigt Kritik an Österreichs Obergrenze. In: Salzburger Nachrichten online, 23. Februar 2016.
 24. ^ a b Österreich und Balkanländer wollen „Kettenreaktion der Vernunft“. In: Die Presse online, 24. Februar 2016 (Abschnitte Mazedonien „voll und ganz unterstützen“, Ärzte ohne Grenzen warnt vor humanitären Folgen).
 25. ^ Wiener Konferenz löst Sorge und Kritik aus. Arkivuar 29 mars 2016 tek Wayback Machine In: Kurier online, 23. Februar 2016.
 26. ^ Tsipras kündigt Blockade von EU-Beschlüssen an. In: Salzburger Nachrichten online, 23. Februar 2016.
 27. ^ Chryssoula Aliferi muss für eine „Rücksprache“ zurück nach Athen. In: Der Standard online, 25. Februar 2016.
 28. ^ Thomas Roser, SZ-Korrespondent in Belgrad: Alle Wege führen nach Wien Arkivuar 11 shtator 2022 tek Wayback Machine In: Sächsische Zeitung (Online), 25. Februar 2016.
 29. ^ Tsipras: Westbalkan-Konferenz in Wien ist „Schande“. In: Die Presse online, 24. Februar 2016.
 30. ^ a b Westbalkan-Konferenz zu Flüchtlingen – „Wir wollen eine Kettenreaktion der Vernunft“. ARD, 24. Februar 2016.
 31. ^ Treffen in Wien – Balkan-Konferenz: Grenzen der Solidarität., heute.de, 24. Februar 2016.
 32. ^ „Wir steuern in eine Anarchie hinein“. In: Sächsische Zeitung (Online), 26. Februar 2016.
 33. ^ Mikl-Leitner: „Migration massiv reduzieren“. In: derStandard' online, 24. Februar 2016.
 34. ^ Grenze zu Griechenland: Mazedoniens Polizei setzt Tränengas gegen Flüchtlinge ein. In: Spiegel Online, 29. Februar 2016.
 35. ^ Slowenien führt Obergrenze für Flüchtlinge ein. Spiegel Online, 26. Februar 2016:
 36. ^ Gregor Mayer: Zwangsstopp an der Grenze: Flüchtlinge in Idomeni wollen Klarheit In: EU-Info.Deutschland/dpa, 7. März 2016.
 37. ^ Auch Mazedonien schließt Balkanroute für Flüchtlinge. Arkivuar 21 dhjetor 2016 tek Wayback Machine In: Ostsee-Zeitung/dpa, 9. März 2016.
 38. ^ Griechenland schiebt vermehrt in die Türkei ab In: Der Standard, 2. März 2016 (Abschnitt: Rückstau in Idomeni).
 39. ^ Ungarn ruft Krisenzustand aus. FAZ.net
 40. ^ Balkanroute schließt sich. In: Sächsische Zeitung, 27./28. Februar 2016, S. 4 (unter Bezug auf dpa)
 41. ^ Aleksandar Dimishkovski: Migrants Who Forded River to Reach Macedonia Are Returned to Greece. The New York Times, 15. März 2016.
 42. ^ EU: „Diese Route ist geschlossen“ (në gjermanisht).
 43. ^ Refugees Pour Out of Turkey Once More as Deal With Europe Falters (në anglisht). 2016-09-14. ISSN 0362-4331.
 44. ^ a b Westbalkankonferenz im Brexit-Schatten. derStandard.at, 4. Juli 2016, abgerufen am 4. Juli 2016.
 45. ^ Westbalkan-Gipfel 2017: Handeln für die Region. Pressemitteilung, Europäische Kommission, Brüssel, 12. Juli 2017 (online auf europa.eu).
 46. ^ Westbalkankonferenz im Brexit-Schatten. derStandard.at, 4. Juli 2016, abgerufen am 4. Juli 2016.
 47. ^ Kern und Kurz bei Westbalkan-Konferenz in Triest. ORF.at, 11. Juli 2017, abgerufen am 12. Juli 2017.
 48. ^ Western Balkans: Regional Economic Area. Fact Sheet, Europäische Kommission (European Commission), Brüssel, 12. Juli 2017 (online auf europa.eu).
 49. ^ Vergl. Neue Seidenstrasse: China kommt auf den Westbalkan – ein Problem? In: Deutsche Welle online, 25. September 2018.
 50. ^ Treffen EU-Westbalkan in Sofia, 17.05.2018; und Erklärung von Sofia des Treffens EU-Westbalkan, 17. Mai 2018. Pressemitteilung Europäischer Rat, beide 17. Mai 2018 (auf consilium.europa.eu).
 51. ^ a b Die Strategie für den westlichen Balkan: EU präsentiert Leitinitiativen und Unterstützung für die reformorientierte Region. Pressemitteilung, Europäische Kommission, Straßburg, 6. Februar 2018 (online auf europa.eu).
 52. ^ a b c Andrea Hofer, Oesterreichische Nationalbank: EU-Westbalkanstrategie und EU-Westbalkan-Gipfel in Sofia 17.5.2018. Reihe Spezielle Kurzanalysen, in Konjunktur_aktuell. 6, 2018, S. 39–44, insb. Die Kernaussagen der neuen Strategie, S. 40 f (Artikel pdf, auf oenb.at, abgerufen am 21. August 2019).
 53. ^ Erklärung von Sofia, 17. Mai 2018. (pdf, auf consilium.europa.eu).
 54. ^ Westbalkan-Gipfel in London – Aufbau stärkerer Verbindungen in der Region und zur EU. Pressemitteilung, Europäische Kommission, London, 10. Juli 2018 (online auf europa.eu).
 55. ^ Westbalkan-Treffen in Berlin: Mini-Gipfel mit Streitpotenzial. In Tagesschau online, 29. April 2019.
 56. ^ a b c Merkel und Macron vermitteln bei Westbalkan-Gipfel. In ORF online, 29. April 2019.
 57. ^ Kosovo lehnt Gebietstausch ab: Merkel und Macron suchen Konfliktlösungen für den Westbalkan. In Zeit online, 29. April 2019.
 58. ^ a b bundesregierung.de: Westbalkan-Konferenz in Posen: Fortschritte in der Westbalkan-Region, 5. Juli 2019 (abgerufen am 7. Februar 2020)
 59. ^ European Council Council of the European Union: EU-Western Balkans summit in Zagreb, 5-7 May 2020[lidhje e vdekur] (abgerufen am 7. Februar 2020)
 60. ^ https://eu2020.hr/Home/OneNews?id=272
 61. ^ https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/wenig-perspektive-fuer-die-staaten-beim-westbalkan-gipfel-16757394.html