Kurenai Yūhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kurenai Sarutobi (猿飛紅, Sarutobi Kurenai, neé Yūhi 夕日) është personazh fiktiv në anime dhe manga Naruto. Ajo shërbeu si udhëheqëse-jōnin e Skuadrës 8 dhe gruaja e Asumës, ku më vonë lindi një vajzë me emrin Mirai.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa e Parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo takoi Asumën gjatë ceremonisë së hyrjes në akademi në moshën 9 vjeç. Në anime shfaqet se ajo u vendos në të njëjtën skuadër me Asumën dhe Raidō Namiashi. Ajo u bë chūnin në moshën 13 vjeç dhe u bë jōnin para se të filloj seria. Kurenai ishte një nga ninxhat që morrën pjesë gjatë sulmit të Nëntë Bishtit.

Rreth dymbëdhjetë vjet pas Sulmit të Nëntë Bishtit, duke parë se shoku i saj i klasës bie në vetëpërmbajtje më të thellë nga humbja e Obito Uchiha dhe Rin Nohara, Kurenai së bashku me Might Guy dhe Asuma vendosën të flasin me Hokage e Tretë, duke shprehur mosmiratimin e tyre të Kakashit duke qenë në Anbu me hidhërim të tillë dhe në vend të kësaj sugjeroi që ai të rivendoset si një mësues jōnin në shpresën e kthimit të mirësisë së Kakashit.

Në një moment në kohë, Kurenai vizitoi pronën e Hyūga dhe mori Hinatën në ngarkim të saj. Ajo e pyeti Hiazin nëse ai ishte i sigurt për vendimin e tij për të pasur vajzën e tij të bashkuar me forcat e rregullta, ai menjëherë e hodhi poshtë atë duke deklaruar se klani Hyūga nuk kishte vend për të dobëtit.

Gjatë tentativës së Orochimarus për ta shkatërruar Fshatin e Gjethes, Kurenai ndihmoi ninxhave kundër ninxhave të Rërës dhe Zërit. Ajo më vonë shfaqet në varrimin e Hokages së Tretë.

Menjëherë pasi Konoha u dëshmua i suksesshëm në mbrojtjen e fshatit, Kurenai dhe Asuma zbuluan se anëtarët e Akatsuki, Itachi Uchiha dhe Kisame Hoshigaki, kishin infiltruar fshatin. Të dy palët u angazhuan njëri-tjetrin në betejë. Kurenai ishte në gjendje të kapë të dy burrat në teknikën e saj të iluzionit. Ndërsa ajo ishte gati për të hedhur një goditje vdekjeprurëse në Itachi nga lart, ai e kthen atë mbi të. Duke thumbuar buzën e saj, ajo është në gjendje të përdorë dhimbjen për të kapërcyer iluzionin. Ajo e bën këtë në kohë për të shmangej sulmin fatal të Itachi ndaj saj jashtë iluzionit, por është nisur në ujë me sulmin e tij pasues. Kur Kakashi arriti, ai u përpoq një sulm të fshehtë në Itachi, me Kurenai duke u përgatitur për të pritur atë nga prapa. Megjithatë, ajo është ndalur nga Kakashi dhe detyruar poshtë për të shmangur shpërthimit së klonit të Itachi.

Më tej në betejë, Itachi aktivizoi Mangekyō Sharingan, duke çuar Kurenai dhe Asuma për të mbyllur sytë mbi direktivat e Kakashit, por kjo i fundit është prekur nga Tsukuyomi i Itachi. Kur Itachi i udhëzoi Kisame për t'i vrarë ata, sepse ata dinin shumë për organizimin e tyre, Guy arriti dhe e kapi sulmin e Kisame. Më pas, ajo është e ngarkuar me marrjen e Kakashit në spital, ndërsa kundërshtarët e tyre, duke mos dashur të fillojnë një luftë, ikën.

Pjesa e Dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë misionit të Asumë për t'i kapur dy njerëz së Akatsuki, së pari Asuma vëzhgon një apartament para se ta lëvizte, më vonë zbulohet se kjo ishte apartamenti i Kurenais. Ajo ndjen diçka, por kur u kthye për të parë dritaren, Asuma dhe ekipi i tij ishin zhdukur tashmë. Duke u kthyer për t'i ujitur lulet që i janë dhënë asaj nga Asuma, një prej petals bie, dhe ajo ka një parandjenjës.

Kur Shikamaru u kthye nga misioni, ai ishte ai që thyen lajmin e zymtë të Asumës. Kurenai ndezur në shok dhe pastaj u rrëzua në gjunjë të saj e shkatërruar. Gjatë funeralit të Asumës, Kurenai vuri lule në varrin e tij. Pasi skuadra e Asumës u hakmorrën për vdekjen e mësuesit të tyre, Shikamaru e gjeti atë në varrin e Asumës. Kurenai e pyeti nëse ai do të ishte i vetmuar tani që partneri i tij shōgi ishte zhdukur. Shikamaru deklaroi se Asuma i mësoi atij gjëra të rëndësishme dhe të hidhura, dhe se ai gjithmonë e kishte zhdukur përgjegjësinë dhe duke qarë kur ishte i ri, sepse Asuma ishte aty për ta mbrojtur atë. Shikamaru vuri në dukje se Asuma ishte adoleshenti më i freskët që ai e njihte, dhe ai i tha Kurenais, kur ajo kishte foshnjën e saj, do të ishte rradha e tij të bëhej një i rritur mirë dhe ta mbronte atë fëmijë.

Një ditë Shikamaru e mori Naruton - për ta ndihmuar atë në lidhje me vdekjen e Jiraiya - në spital ku Kurenai po largohej dhe shpjegoi shtatzëninë e saj Narutos (sepse Naruto besonte se ajo ishte bërë e trashë). Kurenai këmbënguli për Shikamaru që nuk kishte nevojë të kontrollonte mbi të çdo herë që ajo shkoi në spital, por Shikamaru tha se nuk mund ta ndihmonte, pasi Asuma i tha atij të vëzhgonte mbi të dhe fëmijën.

Gjatë sulmit të Pain në Fshatin e Gjethes, Kurenai e pyeti Shikamaru se çfarë po ndodhte. Më pas ai i tregoi asaj se si nuk mund të përballonte Asuma nëse diçka i ndodhte asaj dhe fëmijës dhe e këshilloi atë të shkonte në qendrën e evakuimit përmes kalimit nëntokësor. Ajo u pa, pastaj, duke shkuar në qendrën e evakuimit që binte në përputhje me shumë njerëz të tjerë.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një jōnin, Kurenai është një kunoichi mjaft e aftë. Pavarësisht se ishte e re në renditjen në atë kohë, Kakashi ia besoi asaj dhe Asumës të përballet me anëtarët e Akatsuki, Itachi Uchiha dhe Kisame Hoshigaki.

Një përdoruese e iluzionit, ajo konsiderohet përdoruesja më e madhe e fshatit, aftësitë e të cilit thuhet se i bëjnë ballë atyre të Itachi. Të aftë për të dalluar të vërtetën në një armiq të menjëhershëm dhe të gjallë në një vend përtej iluzionit, shumica e teknikave të saj fokusohen rreth luleve; kryesisht duke përdorur pemë të mëdha për të lidhur kundërshtarët, si dhe petale lulesh për qëllime të ndryshme. Ajo është në gjendje që në të njëjtën kohë të ndikojë kundërshtarët e shumëfishtë me genjutsu e saj, dhe, në anime, të kthejë efektet e iluzionit mbi përdoruesin. Itachi, një mjeshtër i iluzionit vetë, madje ka lavdëruar aftësitë e saj.

Misionet e kompletuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kurenai ka kompletuar gjithsej 697 misione; 152 misione të rangut D, 158 të rangut C, 235 të rangut B, 138 të rangur A dhe 14 të rangut S.[1]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Kurenai dublohet nga Rumi Ochiai dhe Megumi Han (si fëmijë). Në anglisht ajo dublohet nga Saffron Hendersson (Ep.3 ku më vonë u rivendos me Mary Elizabeth McGlynn).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kishimoto, Masashi (2008). Hiden: Sha no Sho - Character Oficial Databook (bot. Japón: Shueisha). ISBN 978-4-08-874247-2.