Jump to content

Lojërat Evropiane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lojërat Evropiane janë një ngjarje ndërkombëtare multi-sportive në traditën Lojërave Olimpike e ku marrin pjesë sportistët nga vendet evropiane. Lojërat organizohen dhe qeverisen nga Komitetet Olimpik Evropian (European Olympic Comittee - EOC), të cilat njoftuan nisjen e tyre në Asamblenë e 41-të të Përgjithshme në Romë, më 8 dhjetor 2012. [1]

Lojërat Evropiane 2015, edicioni i parë i ngjarjes, u zhvilluan në Baku, Azerbajxhan në qershor 2015, ndërsa organizime të mëtejshme janë planifikuar çdo katër vjet pas kësaj. Edicioni 2019 u mbajt në Minsk, Bjellorusi nga 21 deri në 30 qershor. Edicioni i vitit 2023 do të mbahet në Kraków, Poloni

Lojërat Evropiane janë Lojërat e 5-ta kontinentale në traditën e Lojërave Olimpike që do të inicohen, pas Lojërave Aziatike, Lojërave Pan Amerikane, Lojrave të Paqësorit dhe Lojërave Afrikane. Që nga viti 2015, çdo kontinent sportiv [2] ka nga një organizim të lojërave kontinentale. [3]

Lojërat Evropiane nuk kanë lidhje me Kampionatin Evropian, një ngjarje e veçantë multi sportive e organizuar nga federatat individuale sportive evropiane, duke bashkuar Kampionatin Evropian individual të atletikës, notit, gjimnastikës artistike, çiklizmit, kanotazhit, golfit dhe triathlonit nën një markë të vetme në një cikël katërvjeçar që fillon në vitin 2018, dhe transmetohet në marrëveshje me Bashkimin Evropian të Radio Televizioneve - EBU. [4]

Lista e Lojërave Evropiane

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Organizimi viti Qyteti pritës Vendi mikpritës Hapur nga Data e fillimit Data e përfundimit Vende Konkurrentë Sporte Ngjarje Ekipi më i mirë Ref.
I 2015 Baku Azerbajxhani Azerbajxhani  Presidenti Ilham Aliyev 12 qershor 28 qershor 50 5898 30 253 Rusia Rusia [5]
II 2019 Minsk Bjellorusia Bjellorusia Presidenti Aleksandër Lukashenko 21 qershor 30 qershor 50 4082 15 200 Rusia Rusia [6]
III 2023 Kraków Polonia Polonia Presidenti i Polonisë (i pritur) TBA TBA TBA TBA TBA TBA [7]

Programi Sportiv i Lojërave Evropiane në Minsk 2019 do të përfshijë 15 sporte, 23 disiplina, 10 sporte kualifikuese në Tokio 2020, 4 Kampionate Sportive Evropiane, për një total prej 4082 garuesish për 201 medalje.

Shifrat në secilën qelizë tregojnë numrin e ngjarjeve për secilin sport garues në Lojërat përkatëse.

Sport (Discipline) Body 2015 2019 2023
World Europe
 
Diving FINA LEN 8 0
Swimming 42 0
Synchronised swimming 4 0
Water polo 2 0
 
Archery WA WAE 5 8
Athletics IAAF EAA 1 10
Badminton BWF BE 5 5
Basketball (3x3) FIBA FIBAE 2 2
Beach soccer FIFA UEFA 1 1
Boxing AIBA EBC 15 15
Canoe sprint ICF ECA 15 16
 
BMX racing UCI UEC 2 0
Mountain biking 2 0
Road cycling 4 4
Track cycling 0 20
 
Fencing FIE EFC 12 0
 
Acrobatic gymnastics FIG UEG 6 6
Aerobic gymnastics 2 2
Artistic gymnastics 14 12
Rhythmic gymnastics 8 8
Trampoline 4 4
 
Judo IJF EJU 18 15
Karate WKF EKF 12 12
Sambo FIAS ESF 8 18
Shooting ISSF ESC 19 19
Table tennis ITTF ETTU 4 5
Taekwondo WTF ETU 8 0
Triathlon ITU ETU 2 0
 
Beach volleyball FIVB CEV 2 0
Volleyball 2 0
 
Wrestling UWW CELA 24 18
 
Total events 253 200

Tabela e medaljeve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

All-time European Games medal table

  1. ^ "EOC LAUNCHES EUROPEAN GAMES". eurolympic.org. 8 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2015. Marrë më 28 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Although the Pacific Games takes in all of Oceania/Australasia, the two largest countries in the region, Australia and New Zealand, did not participate because of the danger they would, though their wealth and size relative to other members, excessively dominate the event. They were however provisionally admitted to the Games in 4 sports in which other nations were consistently competitive - rugby sevens, weightlifting, sailing and taekwondo - in 2014.
  3. ^ "Baku 2015 at a glance". baku2015.org. 1 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 4 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Scotland to host 2018 European Sports Championships
  5. ^ "1st EG Baku 2015". EOC. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2021. Marrë më 12 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "2nd EG Minsk 2019". EOC. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2021. Marrë më 21 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Malopolska region and the city of Krakow to host 3rd European Games in 2023". The European Games. Marrë më 22 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]