Jump to content

Konfederata Evropiane e Volejbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konfederata Evropiane e Volejbollit
European Volleyball Confederation
Formuar më1963
LlojiSports organization
SeliaLuxembourg
Anëtarësia
56 nations
President
Aleksandar Boričić
Faqja në internetCEV.eu

Konfederata Evropiane e Volejbollit (frëngjisht: Confédération Européenne de Volejboll - CEV) është organ drejtues kontinental për sportin e volejbollit, volejbollit në plazh dhe volejbollit në borë, në Evropë. Selia e saj ndodhet në Luksemburg, Luksemburg.

 Anëtarësia e kësaj organizate është rritur në 56 federatave pas pranimit të Kosovës, në Kongresin Botëror të FIVB mbajtur më 5 tetor të vitit 2016 në Buenos Aires, Argjentinë. [1]

Federatat anëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kodi Shteti Federata
ALB Shqipëria Shqipëria Federata Shqiptare e Volejbollit
AND Andora Andorra Federació Andorrana de Voleibol
ARM Armenia Armenia Volleyball Federation of Armenia
AUT Austria Austria Österreichischer Volleyball Verband
AZE Azerbajxhani Azerbajxhani Azərbaycan Voleybol Federasiyası
BLR Bjellorusia Bjellorusia Belarus Volleyball Federation
BEL Belgjika Belgjika Fédération Royale Belge de Volleyball
BIH Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Odbojkaški savez Bosne i Hercegovine
BUL Bullgaria Bullgaria Bulgarska Federatsiya Volejbol
CRO Kroacia Kroacia Hrvatski odbojkaški savez
CYP Qipro Qipro Kypriaki Omospondia Petosfairisis
CZE Republika Çeke Republika Çeke Český Volejbalový Svaz
DEN Danimarka Danimarka Dansk Volleyball Forbund
ENG Britania e Madhe Anglia Volleyball England
ESP Spanja Spanja Real Federación Española de Voleibol
EST Estonia Estonia Eesti Võrkpalli Liit
FER flamuri Ishujt Faroe Flogbóltssamband Føroya
FIN Finlanda Finlanda Suomen Lentopalloliitto F. Y.
FRA  Franca Fédération Française de Volleyball
GEO Gjeorgjia Gjeorgjia Georgian Volleyball Federation
GER Gjermania Gjermania Deutscher Volleyball Verband
GBR Britania e Madhe Britania e Madhe British Volleyball Federation
GIB flamuri Gjibraltari Gibraltar Volleyball Association
GRE Greqia Greqia Hellenic Volleyball Federation
GRL flamuri Groenlanda Kalaallit Nunaanni Volleyballertartut Kattuffiat
HUN Hungaria Hungaria Magyar Röplabda Szövetség
IRL Irlanda Irlanda Volleyball Ireland
ISL Islanda Islanda Blaksamband Íslands
ISR Izraeli Izraeli Igud HaKadur'af BeIsrael
ITA Italia Italia Federazione Italiana Pallavolo
KOS Kosova Kosova Federata e Volejbollit e Kosovës
LAT LettlandLetonia Letonia Latvijas volejbola federācija
LIE Lihtenshtajni Lihtenshtajni Liechtensteiner Volleyball Verband
LTU Lituania Lituania Lietuvos tinklinio federacija
LUX Luksemburgu Luksemburgu Fédération Luxembourgeoise de Volleyball
MKD Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Odbojkarska Federacija na Makedonija
MLD Moldavia Moldavia Federaţia Moldovenească de Volei
MLT Malta Malta Malta Volleyball Association
MON Monaku Monako Fédération Monégasque de Volleyball
MNE Mali i Zi Mali i Zi Odbojkaški savez Crne Gore
NED Holanda Holanda Nederlandse Volleybal Bond
NIR Iralanda Veriore Irlanda Veriore Northern Ireland Volleyball Association
NOR Norvegjia Norvegjia Norges Volleyballforbund
POL Polonia Polonia Polski Związek Piłki Siatkowej
POR flamuri Portugalia Federação Portuguesa de Voleibol
ROM Rumania Rumania Federaţia Română de Volei
RUS Rusia Rusia Volleyball Federation of Russia
SRB Serbia Serbia Odbojkaški savez Srbije
SCO Skocia Skocia Scottish Volleyball Association
SLO Sllovenia Sllovenia Odbojkarska Zveza Slovenije
SMR San Marino San Marino Federazione Sammarinese Pallavolo
SVK Sllovakia Sllovakia Slovenská Volejbalová Federácia
SUI Zvicra Zvicra Swiss Volley
SWE Suedia Suedia Svenska Volleybollförbundet
TUR Turqia Turqia Türkiye Voleybol Federasyonu
UKR Ukraina Ukraina Ukrainian Volleyball Federation
WAL  Uellsi Pêl-foli Cymru
Sponsorët e Konfederatës Evropiane të Volejbollit
  • Mikasa Sports
  • Gerflor
  • Molten Corporation
  • DenizBank
  • DHL Express
  1. ^ "About the CEV". European Volleyball Confederation. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2013. Marrë më 21 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]