Jump to content

Mysafiri (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mysafiri (film)
Arkivi i filmit
Titulli shqip Mysafiri (film)
Viti i prodhimit 1979
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 72:55
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Hysen Hakani
Skenari Mark Dodani
Hasan Prela
Muzika e filmit Shaqir Kodra
Kameramani Bardhyl Martiniani
Drejtori artistik Veniamin Lazri
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Xhemal Tafaj
Stavri Shkurti
Esma Agolli
Thimi Filipi
Aktorët tjerë
Petraq Xhillari

Filmi "Mysafiri" prodhim i vitit 1979.

Regjisor:Hysen Hakani, Skenari: Mark Dodani, Hasan Prela, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Shaqir Kodra.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

“Mysafiri” është një agjent i sigurimit të shtetit i cili infiltrohet në agjenturat e zbulimit të huaj që operojnë në Shqipëri, pas kapjes së misionarit të dërguar nga agjenturat e huaja në Shqipëri. Duke pasur në dorë disa të dhëna kompromentuese të marra nga Agathia, sekretaria e inxhinierit të minierave Fotionit, agjentët e huaj kërcënojnë ing. Fotion Papa, e shantazhojnë për ta bërë pjesë të agjenturës së tyre, dhe përpiqen ta detyrojnë të zbulojë informacione në lidhje me minerale të rralla në Shqipëri.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(perpiloi skedarin e roleve Eugen Lagji)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi i Kinostudios Shqipëria e Re, i vitit 1979. Filmi eshte xhiruar periudhen vere-vjeshte 1979 ne Durres dhe minieren e Kerrabes. Filmi eshte 1 ore e 16 minuta dhe eshte bardhe e zi.