Otok (Vukovar-Srijem)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Otok
—  Qytet  
Pamje nga Otok (Vukovar-Srijem)
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:45°09′00″ Veri 18°52′48″ Lindje 45.15° Veri 18.88° Lindje45°09′00″ Veri 18°52′48″ Lindje 45.15° Veri 18.88° Lindje
Popullsia 4.622 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Otok (Kroacia)
Otok

Otok (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 4622 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 4720 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 5858 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -2.08%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Otok – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Vukovar-Srijem