Pessac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pesak
Peçac (Ocitanisht)
Pessac (Frëngjisht)
Komunë
Chateau Haut-Brion
Stema Pesak
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiGironde
QarkuBordeaux
KantoniPessac-1 dhe 2
NdërkomunalitetBordeaux Métropole
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Franck Raynal[1]
Sipërfaqja
1
38.820 km2 (14.988 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
65.866
 • Dendësia1,700/km2 (4,400/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
33318 /33600
Lartësia12–56 m (39–184 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Pessac ( shqiptimi frëngjisht[pɛsak]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Peçac ; Shqip: Pesaku) është një komunëdepartamentin Gironde në rajonin Nouvelle-AquitaineFrancën jugperëndimore. Është një anëtar i metropolit të Bordosë, duke qenë periferia e dytë më e madhe e Bordosë dhe ndodhet vetëm në jugperëndim të tij. Pesaku është gjithashtu shtëpia e Universitetit Bordeaux Montaigne dhe Institut d'études politiques de Bordeaux .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pessac ndodhet në jug të zonës së metrosë Bordeaux dhe është i rrethuar nga Bordeaux, Talence, Gradignan, Canéjan, Cestas, Saint-Jean-d'Illac dhe Mérignac .

Pjesa perëndimore e komunës është pjesë e pyllit Landes de Bordeaux .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të Luftës së Dytë Botërore (22 qershor 1940), qyteti ishte skena e një ekzekutimi të katërfishtë në poligonin e zjarrit të Verthamonit. Katër militantë komunistë, njëri prej të cilëve, Roger Rambaud, nuk kishte mbushur ende 17 vjeç, ishin ndër të arratisurit nga burgu ushtarak në Paris, u vranë në fshehtësinë më të madhe nga ushtarët e Republikës së Tretë. Ky rast i klasifikuar prej 70 vitesh “Mbrojtja e Fshehtë”, është zbuluar së fundmi nga historiani Jacky Tronel në revistën historike Arkheia. [2]

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veraritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E vendosur në emërtimin Pessac-Léognan, ka disa kantina, duke përfshirë më të vjetrën nga rajonet e verës në Bordeaux, Château Haut-Brion .

Cité Frugès[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E ndërtuar nga Le Corbusier në vitin 1926, distrikti është një banesë eksperimentale për punëtorët. Kjo është një nga 17 veprat arkitekturore të Le Corbusier, e renditur si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 2016. [3]

Rrethi i kazinosë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagje e ndërtuar në vitet 1900 me një arkitekturë të qytetit rezort.

Të tjerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.430—    
18001.336−6.6%
18061.414+5.8%
18211.349−4.6%
18311.502+11.3%
18361.341−10.7%
18411.708+27.4%
18461.785+4.5%
18512.094+17.3%
18562.334+11.5%
18612.537+8.7%
18662.676+5.5%
18724.743+77.2%
18763.103−34.6%
18813.227+4.0%
18863.759+16.5%
18913.944+4.9%
18964.411+11.8%
19014.239−3.9%
19064.612+8.8%
19115.234+13.5%
19216.691+27.8%
19268.268+23.6%
193110.706+29.5%
193613.004+21.5%
194617.769+36.6%
195419.226+8.2%
196224.281+26.3%
196836.986+52.3%
197551.360+38.9%
198250.267−2.1%
199051.055+1.6%
199956.143+10.0%
200757.851+3.0%
201259.223+2.4%
201763.808+7.7%

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pesaku ka një stacion hekurudhor në vijën perëndimore nga Bordoja, Gare de Pessac . Pesaku shërbehet gjithashtu nga rrjeti i transportit urban të aglomeracionit Bordo, Transports Bordeaux Métropole (TBM).

Pessac ndodhet në linjën B të Tramvajit të Bordosë .

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ J. Tronel, Pessac : ces quatre fusillés dont on ne parle pas (Pessac: four shot which we do not speak) Arkivuar 19 gusht 2018 tek Wayback Machine review Arkheia, n°22, (Montauban, France), 2010.
  3. ^ "L'Œuvre architecturale de le Corbusier, une contribution exceptionnelle au Mouvement Moderne". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)