Prodhimtaria e çelikut sipas shteteve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Në vitin 2007, prodhimtaria e përgjithshme e çelikut ka arritur 1.351,3 milionë ton.[1] Momentalisht, prodhuesi më i madh i çelikut është Kina, me një pjesmarrje prej 36,6% të prodhimtarisë botërore në vitin 2007. Në vitin 2008 në shumicen e shteteve ka rënë prodhimtaria për shkak të krizës ekonomike.

Shtetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është lista e prodhimtarisë së çelikut në vitin 2007 dhe 2008, duke u bazuar në të dhënat e World Steel Association, të marrura në maj të vitit 2009.

Proidhimtaria e çelikut (milion ton):

Vendi Shteti 2007 2008
Bota 1.351.3
1 Kina 494.9 500.5
Unioni Evropian 209.7 198.0
2 Japonia 120.2 118.7
3 SHBA 98.1 91.4
4 Rusia 72.4 68.5
5 India 53.1 55.2
6 Korea Jugore 51.5 53.6
7 Gjermania 48.6 45.8
8 Ukraina 42.8 37.1
9 Brazili 33.8 33.7
10 Italia 31.6 30.6
11 Turqia 25.8 26.8
12 Tajvani 20.9 19.9
13 Franca 19.3 17.9
14 Spanja 19.0 18.6
15 Meksiko 17.6 17.2
16 Kanadaja 15.6 14.8
17 Britania e Madhe 14.3 13.5
18 Belgjika 10.7 10.7
19 Polonia 10.6 9.7
20 Irani 10.1 10.0
21 Republika Jugafrikane 9.1 8.3
22 Australia 7.9 7.6
23 Austria 7.6 7.6
24 Holanda 7.4 6.8
25 Republika Çeke 7.1 6.4
26 Rumania 6.3 5.0
27 Egjipti 6.2 6.2
28 Malajzia 6.1
29 Suedia 5.7 5.2
30 Tailanda 5.5
31 Argjentina 5.4 5.5
32 Sllovakia 5.1 4.5
33 Venezuela 5.0 4.2
34 Kazakistani 4.8 4.3
35 Arabia Saudite 4.6 4.7
36 Finlanda 4.4 4.4
37 Indonezia 4.0
38 Luksemburgu 2.9 2.6
39 Greqia 2.6 2.5
40 Bellorusia 2.4 2.5
te tjeret 29.2 (vleresim)

lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ name=gjeneruar automatikisht1>World Steel Association Arkivuar 5 korrik 2010 tek Wayback Machine Steel Statistical Yearbook 2008