Shqipëri 1–1 Bosnje Hercegovina (8 Tetor 2010)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shqipëri 1–1 Bosnje Hercegovina ishte ndeshja e raundit të tretë të Grupit D të fazës së parë kualifikuese të Euro 2012 e luajtur në Stadiumin Qemal Stafa. Kjo ishte ndeshja e tretë midis tyre në histori, me Shqipërinë që ka fituar një ndeshje dhe ka barazuar një. Ndeshja u luajt më 8 tetor 2010 dhe Shqipëria barazoi me rezultatin 1–1 falë golit të Klodian Duros me goditje dënimi minutën 45të.[1][2] Në këtë ndeshje, morën pjesë 14,220 tifozë. Kjo ishte ndeshja e tretë zyrtare e trajnerit Josip Kuže i cili vendosi një rekod me Shqipërinë pasi kjo ishte ndeshja e tyre e tretë pa humbje. Me këtë, Shqipëria zbriti në vendin e dytë të Grupit me pesë pikë në tre ndeshje,[3] kurse Bosnja me këtë barazim zbriti në vendin e tretë me katër pikë.

Ndeshja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detajet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

GK 1 Flamuri Arjan Beqaj
RB 3 Flamuri Kristi Vangjeli
CB 2 Flamuri Andi Lila
CB 5 Flamuri Lorik Cana (c)
LB 4 Flamuri Armend Dallku Booked after 38 minutes 38'
MF 7 Flamuri Ansi Agolli
MF 8 Flamuri Ervin Bulku
MF 10 Flamuri Klodian Duro
MF 20 Flamuri Gjergji Muzaka Substituted off after 65 minutes 65'
CF 22 Flamuri Erjon Bogdani Substituted off after 46 minutes 46'
CF 18 Flamuri Hamdi Salihi Substituted off after 85 minutes 85'
Zëvëndësimet:
MF 13 Flamuri Ervin Skela Substituted on after 46 minutes 46'
MF 17 Flamuri Gilman Lika Substituted on after 65 minutes 65'
MF 17 Flamuri Jahmir Hyka Substituted on after 85 minutes 85'
Trajneri:
Flamuri Džemal Mustedanagić
GK 1 Flamuri Kenan Hasagić Substituted off after 46 minutes 46'
LB 4 Flamuri Emir Spahić (c) Booked after 53 minutes 53'
CB 5 Flamuri Adnan Mravac Booked after 45 minutes 45' Substituted off after 46 minutes 46'
CB 18 Flamuri Mensur Mujdža
RB 16 Flamuri Senad Lulić
LM 15 Flamuri Haris Medunjanin
DMF 6 Flamuri Elvir Rahimić
RM 8 Flamuri Miralem Pjanić
AMF 10 Flamuri Zvjezdan Misimović Booked after 39 minutes 39' Substituted off after 90 minutes 90'
CF 14 Flamuri Vedad Ibišević
CF 11 Flamuri Edin Džeko Substituted off after 89 minutes 89'
Zëvëndësimet:
GK 12 Flamuri Asmir Begović Substituted on after 46 minutes 46'
CB 3 Flamuri Boris Pandža Substituted on after 46 minutes 46'
MF 17 Flamuri Senijad Ibričić Substituted on after 89 minutes 89'
Trajneri:
Flamuri Safet Sušić

Lojtari i ndeshjes
Flamuri Klodian Duro (Shqipëria)

Ndihmësit e Arbitrit:
Flamuri Sigurdur Óli Thorleifsson (Islanda)
Flamuri Ólafur Ingvar Gudfinnsson (Islanda)
Arbitri i katërt:
Flamuri Magnus Thorisson (Islanda)

Rregullat e ndeshjes

  • 90 minuta.
  • 7 zëvëndësime të lejuara.
  • Vetëm 3 zëvëndësime mund të përdoren.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shqipëria barazon me Bosnjën. Futbollisti Duro: Ja kushtoj golin qeverisë, kryeministrit dhe reformave". peshkupauje.com. 8 tetor 2010. Marrë më 1 mars 2014.
  2. ^ "Albania hold Bosnia and Herzegovina to go top". UEFA. 8 tetor 2010. Marrë më 1 mars 2014.
  3. ^ "Kuzhe: Me Bosnjën më kënaq edhe barazimi". sportitotal.net. 8 tetor 2010. Marrë më 1 mars 2014.
  4. ^ "Albania vs. Bosnia-Herzggovina 1 – 1". Soccerway. 8 tetor 2010. Marrë më 1 mars 2014.