Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shqipëria
Flag
Televizioni transmetuesRadio Televizioni Shqiptar (RTSH)
Eventi përzgjedhës
Finale kombëtare
 • Junior Fest
 • 2012, 2017–2019
 • Festivali i Këngës për Fëmijë:
 • 2015–2016
Paraqitjet
Paraqitjet6
Paraqitja e parë2012
Rezultatet më të miraVendi i 5-të: 2015
Link
Faqja zyrtare: Shqipëria në Eurovizion

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë filloi së pari në Amsterdam, Holandë, në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2012. Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) një organizatë anëtare e Bashkimit Evropian të Transmetuesve (EBU) ka qenë përgjegjës për procesin e përzgjedhjes së pjesëmarrësve të tyre, që nga debutimi i tyre më 2012. Përfaqësuesi i parë që mori pjesë për kombin në konkursin e vitit 2012 ishte Igzidora Gjeta me këngën "Kam një këngë vetëm për ju", e cila përfundoi në vendin e dymbëdhjetë nga dymbëdhjetë hyrjet pjesëmarrëse, duke arritur një rezultat prej tridhjetë e pesë pikësh. Janë bërë vetëm dy mungesa nga konkursi, e para më 2013 dhe e dyta më 2014. Shqipëria u rikthye në konkurs në vitin 2015, kur Mishela Rapo i përfaqësoi ata me këngën "Dambaje", duke arritur nëntëdhjetë e tri pikë dhe duke përfunduar në vendin e pestë nga shtatëmbëdhjetë vendet pjesëmarrëse. Më 1 qershor 2016, Klesta Qehaja fitoi Festivalin e Këngës për Fëmijë me këngën "Besoj", duke fituar të drejtën për ta përfaqësuar Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2016, në Valletta, Maltë. Ajo mori tridhjetë e tetë pikë dhe për këtë arsye mbaroi e trembëdhjeta nga shtatëmbëdhjetë vendet pjesëmarrëse.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mishela Rapo duke performuar në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2015, në Sofje, Bullgari

Në vitin 2005, transmetuesi shqiptar Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) transmetoi konkursin e këtij viti në Hasselt. Më 14 gusht 2012, transmetuesi kombëtar shqiptar, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) njoftoi se do të bënin debutimin e tyre Junior Eurovision në konkursin e vitit 2012 në Amsterdam, Holandë, më 1 dhjetor 2012.[1] Mekanizmi i përdorur në atë kohë për të zgjedhur përfaqësuesin e tyre ishte një shfaqje kombëtare para-zgjedhjes e titulluar Junior Fest Albania 2012.[2] Këngëtarja fëmijë, Igzidora Gjeta, ishte pjesëmarrësja e parë që përfaqësoi Shqipërinë me këngën "Kam një këngë vetëm për ju",[3] e cila përfundoi në vendin e dymbëdhjetë duke arritur një rezultat prej tridhjetë e pesë pikësh. Ky ishte rezultati më i keq i Shqipërisë në historinë e tyre të konkursit.[4]

Më 27 shtator 2013, RTSH njoftoi se tërheqja e tyre nga konkursi i vitit 2013, me EBU duke deklaruar se tërheqja ishte për shkak të çështjeve financiare dhe të organizatës.[5] Shqipëria vazhdoi të mungojë nga konkursi edhe në vitin 2014,[6] dhe deri më 13 mars 2015 nuk e njoftoi rikthimin e tyre në konkurs.[7] Shfaqja kombëtare e përzgjedhjes e cila u organizua me qëllim të përzgjedhjes së pjesëmarrësit 2015 ishte titulli Festivali i Këngës për Fëmijë, në të cilën Mishela Rapo fitoi të drejtën e përfaqësimit të Shqipërisë në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2015, me këngën "Dambaje".[8] Në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2015, Rapo përfundoi në vendin e pestë duke arritur nëntëdhjetë e tri pikë, dhe ky është rezultati i tyre më i mirë deri më tani.[9]

Pjesëmarrja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
Vendi i fundit
Viti Artisti Kënga Gjuha Vendi Pikë
Igzidora Gjeta "Kam një këngë vetëm për ju" Shqip 12 ◁ 35
Mishela Rapo "Dambaje" Shqip, anglisht, imagjinare 5 93
Klesta Qehaja "Besoj" Shqip, anglisht 13 38
Ana Kodra "Don't Touch My Tree" Shqip, anglisht 13 67
Efi Gjika "Barbie" Shqip, anglisht 17 44
Isea Çili "Mikja ime fëmijëri" Shqip 17 36
Anna Gjebrea "Stand By You" Shqip, anglisht 14 84
Kejtlin Gjata "Pakëz diell" Shqip 12 94

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komentuesit dhe zëdhënësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konkurset transmetohen në të gjithë botën përmes faqes zyrtare të Festivalit Evropian të Këngës për Fëmijë, junioreurovision.tv dhe përmes YouTube. Në vitin 2015, transmetimet në internet shfaqën komentin në gjuhën angleze nga redaktori junioreurovision.tv Luke Fisher dhe hyrje në konkursin e këngës Junior Eurovision për vitin 2011 Ivan Ivanov.[10] Transmetuesi shqiptar, RTSH, dërgoi komentatorin e tyre në secilin konkurs në mënyrë që të jepte komente në gjuhën shqipe. Zëdhënësit u zgjodhën gjithashtu nga transmetuesi kombëtar për t'i shpallur pikët e ndara nga Shqipëria. Tabela më poshtë rendit detajet e secilit komentues dhe zëdhënës që nga viti 2012.

Viti Komentues Zëdhënës Ref.
2005 Unknown Did not participate
20062011 No broadcast
2012 Andri Xhahu Keida Dervishi
20132014 No broadcast Did not participate
2015 Andri Xhahu Majda Bejzade
2016 Juna Dizdari
2017 Sabjana Rizvanu
2018 Daniil Lazuko
2019 Do të njoftohet Efi Gjika

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Granger, Anthony (14 gusht 2012). "Albania debut in Amsterdam". eurovoix.com (në anglisht). Eurovoix. Marrë më 24 gusht 2016.
 2. ^ Escudero, Victor M. (4 tetor 2012). "Tonight: Albania picks their first ever Junior entry!". junioreurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 24 gusht 2016.
 3. ^ Siim, Jarmo (10 tetor 2012). "Igzadora Gjeta going for Albania". junioreurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2012. Marrë më 24 gusht 2016.
 4. ^ "Junior Eurovision Song Contest 2012 Scoreboard". junioreurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 1 dhjetor 2012. Marrë më 24 gusht 2016.
 5. ^ Nuhiu, Rinor (27 shtator 2013). "Albania RTSH withdraws from Junior Eurovision". escchat.com (në anglisht). ESC Chat. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2016. Marrë më 24 gusht 2016.
 6. ^ "Junior Eurovision Song Contest 2014 Participants". junioreurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 15 nëntor 2015. Marrë më 24 gusht 2016.
 7. ^ Granger, Anthony (13 mars 2015). "Albania: Return To Junior Eurovision" (në anglisht). Eurovoix. Marrë më 13 mars 2015.
 8. ^ Ko, Anthony (28 maj 2015). "Mishela Rapo will represent Albania at JESC 2015 in Bulgaria" (në anglisht). Wiwibloggs. Marrë më 28 maj 2015.
 9. ^ "Junior Eurovision Song Contest 2015 Scoreboard". junioreurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 21 nëntor 2015. Marrë më 24 gusht 2016.
 10. ^ Fisher, Luke James (21 nëntor 2015). "Tonight: Junior Eurovision Song Contest 2015!". Junior Eurovision Song Contest – Bulgaria 2015 (në anglisht). Marrë më 21 nëntor 2015.
 11. ^ Mikheev, Andy (23 nëntor 2012). "Junior Eurovision Song Contest 2012". esckaz.com (në anglisht). ESC Kaz. Marrë më 24 gusht 2016.
 12. ^ Lako, Niko (19 nëntor 2015). "Junior Eurovision Song Contest 2015 Finalja e 21 Nëntorit në RTSH në komentin e Andri Xhahu" [Junior Eurovision Song Contest 2015 Final on November 21 commentated by Andri Xhahu]. imalbania.com. Infomedia Albania. Marrë më 22 nëntor 2015.
 13. ^ Juhász, Ervin (21 nëntor 2019). "Meet the spokespersons of tonight's Grand Final!". junioreurovision.tv (në anglisht). EBU. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2015. Marrë më 17 nëntor 2019.
 14. ^ Kasaj, Justin (20 nëntor 2016). "Zbuloni fituesen e Junior Eurovision Song Contest 2016" [Discover the winner of the Junior Eurovision Song Contest 2016]. imalbania.com. Marrë më 17 nëntor 2019.
 15. ^ Granger, Anthony (19 nëntor 2016). "JESC'16: All Seventeen Spokespersons Announced" (në anglisht). Marrë më 12 maj 2017.
 16. ^ Farren, Neil (24 nëntor 2017). "Albania: Commentator and Spokesperson Revealed". eurovoix.com (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2019.
 17. ^ Granger, Anthony (24 nëntor 2018). "Albania: Andri Xhahu To Commentate on Junior Eurovision 2018". eurovoix.com (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2019.
 18. ^ Granger, Anthony (25 nëntor 2018). "Junior Eurovision 2018 - Who Are The Spokespersons?". eurovoix.com (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2019.
 19. ^ Granger, Anthony (17 nëntor 2019). "Albania: Efi Gjika Announced as Spokesperson". eurovoix.com (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]