Dallime mes rishikimeve të "KF Prishtina"

Jump to navigation Jump to search
594 bytes added ,  10 vjet më parë
 
== Historia ==
Klubi i Futbollit Prishtina, është klub me status të aksionarëve, por me përgjegjësi të kufizuara dhe i vetmi i këtij lloji në Kosovë. Është klubi me traditën më të lashtë në Kosovë.
Gjatë viteve 1983-1988 KF Prishtina ka marrë pjesë në ligën e parë jugosllave të futbollit. Emra të mëdhenj të Prishtinës ishin [[Fadil Vokrri]], [[Fadil Muriqi]], [[Xhevdet Muriqi]], Llalliq, [[Abdyl Bellopoja]], [[Mensur Nexhipi]], [[Ardian Kozniku]], [[Kujtim Shala]] dhe të tjerë. Pas vitit 1988 KF Prishtina luan në kategoritë kosovare të futbollit të organizuara nga [[Federata e Futbollit e Kosovës]]. Dhe në vitin 1998, Prishtina nuk zhvillonte ndonje ndeshje.
 
Është themeluar në vitin 1922, për të pasur fillimisht emrin Gajret, Proleter, Kosovë etj., kurse pas luftës së dytë botërore e këndej njihet me emrin Prishtina dhe pa varësisht nga periudhat e kohës ka qenë një ndër klubet që më shumti ka ndikuar në rrjedhat e futbollit. Shumë herë kampion i Kosovës dhe anëtar i Ligës së Parë të ish Jugosllavisë.
 
Mëvetësimi i sportit të Kosovës, buron pikërisht nga ky klub në vitin 1991 92, për të qenë pishtar i idesë së vazhdimit të së luajturit futboll jashtë ligës së okupatorit. Pas luftës pozicionohet në stadiumin e qytetit dhe është riorganizuar pa ndërprerë.
 
Sot në stadium janë të vendosura karriget dhe reflektorët, për të qenë ambienti më i këndshëm futbollistik në Kosovë, kurse ditëve të fundit janë duke u bërë punimet rreth avancimit të infrastrukturës,
 
=== Ndeshjet miqësore ===
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve