Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Burkina Fasosë"

Jump to navigation Jump to search
v
Ndryshimet e 24.85.238.26 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Dan.
(Removing all content from page)
v (Ndryshimet e 24.85.238.26 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Dan.)
'''[[Gjeografia]] e [[Burkina Faso|Burkina Fasosë]]'''
{{KUFBurkina Faso}}
'''[[Burkina Faso]]''' ndodhet në [[Afrika perëndimore|Afrikën perëndimore]] dhe nuk ka dalje në det por tre lumenjtë që përshkojnë atë, ja mundësojnë lidhjen me [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]].
 
Sipërfaqja e përgjithshme e Burkina Faso-së është 274,200 km<sup>2<sup> (nonemdhetë herë e gjys ma e madhe se sipërfaqja e [[Mali i Zi|Malsisë]]), 400 km<sup>2<sup> janë ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 13 00 '''V''', 2 00 '''P'''.
 
Kufi tokësorë i Burkina Faso-së është 3,193 km i gjatë dhe e ndanë atë nga : [[Benini]] 306 km, [[Bregu i Fildishtë]] 584 km, [[Gana]] 549 km, [[Mali]] 1,000 km, [[Nigeri]] 628 km, [[Togo|Toga]] 126 km
 
[[Klima]] në Burkina Faso është tropike e ngrohtë me thatësira në dimër dhe lagështi në verë.
 
Pjesa më e madhe e relievit të Burkina Faso-së është teren i rrafshët i parregullt, ngritje valore dhe shkëmborë në pjesën perëndimore e jug-lindore të vendit. Pika më e ultë e relievit (200m) është përgjatë lumit Mouhoun ([[Gjuha Angleze|ang.]]:Black Vota) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1,752 metrave në vendin e quajtur "Tena Kourou" ([[Gjuha Angleze|ang.]]:Tena Kourou), në pjesën perëndimore afër kufirit me Malin.
 
 
Si pasurit natyrore të Algjerisë sipas CIA-Factboock llogariten të jenë: [[Mangani]] ''(Mn)'', [[Guri gëlqerorë]], [[Mermeri]], rezerva të vogla [[Ari]] ''(Au)'', [[Antimoni]] ''(Sb)'', [[Bakri]] ''(Cu)'', [[Nikeli]] ''(Ni)'', [[Boksiti]], [[Plumbi]] ''(Pb)'', [[Fosfati|Fosfate]], [[Zinku]] ''(Zn)'' dhe [[Argjendi]] ''(Ar)''. Si tokë e punueshme llogaritet të jetë diku 14.43% e sipërfaqes së vendit.
 
{{gjeo-cung}}
{{Afrika-gjeo}}
[[Category:Gjeografia e shteteve|Burkina Faso]][[Category:Burkina Faso]]

Menyja e lëvizjeve