Ndryshimi mes inspektimeve të "Guajana"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes removed ,  4 vjet më parë
rregullim i sintaksës
(rregullim i sintaksës)
{{Stampa:ShtetGuajana}}
[[Skeda:Guyana in its region.svg|thumb|]]
'''Republika Ko-operative e Guajanës''' ose '''Guajana''' është një shtet në verin e [[Amerika Jugore|Amerikën jugore]]. Kufizohet në veri nga [[Oqeani Atlantik]], në lindje nga [[Surinami]], në jug dhe jugperëndim nga [[Brazili]] dhe në perëndim nga [[Venezuela]].
[[Skeda:Essequiborivermap.png|thumb|left|233px|Lumenjtë dhe Malet e Guajanës]]
{{Kryesor|Gjeografia e Guajanës}}
Guajana ndodhet midis 2° dhe 8° gjerësi veriore edhe midis 57° dhe 61° gjatësi perëndimore. Pika më e ulët është Bregu Atlantikut edhe pika më e lartë është Mali i [[Roraima-Tepui]]t me lartësi 2.810 m . Lumi kryesor është [[Essequibo]] me 1.010  km që buron në jugun e vëndit dhe derdhet në Atlantik. Lumenjve të tjera janë: [[Courantyne]] me 724  km, [[Berbice]] me 595  km edhe [[Demerara]] me 346  km.
 
Parku kombëtar Potaro është i famshëm për ujëvaret e tij, ujëvarja më i madh është [[Kaieteur]]i me lartësi 225 m.
 
85 % e vendit janë vende pak banuar edhe pyll tropikal, i cili nuk përdoret fare për pylltari. Perëndimi dhe jugu e vendit formojnë vargjet malore, në të cilat burojnë lumenjtë kryesor. Në bregdet është një rrip bregdetar kënetar me molaçë.
 
Prapa saj është një fushë lymore me 20 - 70  km gjerësi, kjo zonë është 10 - 100  cm mbi nivelin e detit dhe në [[Shekulli 18|18 shekull]] u ngritë një digë nga emigrantet [[Holanda|holandez]]. Këtu është zona bujqësore me e madh në vend, prodhimet kryesore është [[orizi]], [[Citrus|citrusicitrus]]i, [[arra e kokosit]] edhe [[Kallam Sheqeri|kallam sheqeri]].
 
== Historia ==
** 1,1 % [[Dëshmitarët e Jehovait]]
** 17,9 % [[Krishterimi|Krishterë të tjera]]
* 7,3 % [[Mysliman|Myslimanët]]ët
* 4,3 % [[Ateizmi|Ateistët]]
* 0,5 % Rastafari
* [http://www.op.gov.gy Faqe e Presidentit të republikës Koperative të Guaianës]
* [http://www.guyana-tourism.com/ Official Website of the Guyana Tourism Authority]
* [http://www.gina.gov.gy/ GINA] - Agjenci e qeverisë aktualizohet për çdo ditë.<br />
<br />
 
{{Rajonet e Guajanës}}

Menyja e navigimit