Ndryshimi mes inspektimeve të "Agostini"

Jump to navigation Jump to search
52 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
(zevendesova me "Agustin" ky eshte termi shqip)
|-
|}
'''Shën Agustini''' ose '''Agostini''' ([[Latinishtja|lat]]. ''Aurelius Augustinus Hipponensis '', [[Tagaste]], [[Numidia]], [[13 nëntor]] [[354]] — [[Hipona]], [[Numidia]], [[28 gusht]] [[430]]) ishte [[Filozofia|filozof]], [[Ipeshkvi|peshkop]] në [[Hippo Regius]], dhe [[Teologjia|teolog]] ; [[át kishe]], [[doktor i kishës]] dhe [[Shenjtori|shenjtor]] i [[Kisha katolike romake|kishës katolike]]. Ai është shenjtori mbrojtës i [[Urdhri agostinian|Urdhrit fetar agostinian]] dhe i disa vendeve. Vepra e tij e njohur ''"Confessiones"'', ("[[Rrëfimet (Agostini)|Rrëfimet]]") quhet shpesh vetë-jetëshkrimi i parë perëndimor dhe lexohet ende nëpër botë.
 
== Jeta ==
[[Kategoria:Të krishterë italianë]]
[[Kategoria:Lindje 354]]
[[Kategoria:NeoplatonistëShenjtorë katolikë romakë]]
[[Kategoria:Shenjtorë|Augustini]]
[[Kategoria:Shenjtorë katolikë|Agostini]]
[[Kategoria:Shenjtorë ortodoksë|Agostini]]
[[Kategoria:Shkrimtarë të krishterë]]
439

edits

Menyja e navigimit