Stivi Frashëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stivi Frashëri
Të dhënat personale
Emri i plotëStivi Frashëri
Data e lindjes (1990-08-29) 29 Gusht 1990 (31 vjeç)
Vendi i lindjesKorçë, Shqipëri
Gjatësia1,91 m (6 ft 3 in)
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualKF Tirana
Numri1
Karriera në rini
2005–2007Skënderbeu Korçë
2007–2009Aris Thessaloniki
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2010Aris Thessaloniki0(0)
2010–2014Bylis Ballsh68(0)
2014–KF Tirana1(0)
Ekipi kombëtar
2006–2007Shqipëria U–173(0)
2008–2009Shqipëria U–192(0)
2010–2012Shqipëria U–218(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 24 gusht 2014.
† Ndeshje (Gola).

Stivi Frashëri (lindur më 29 gusht 1990) është një futbollist shqiptar i cili momentalisht luan me klubin shqiptar KF TiranaKategorinë Superiore si portier.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frashëri është produkt i akademisë së Skënderbeut duke qëndruar atje deri në vitin 2007, ku ai lëvizi në Greqi për të firmosur me Aris Thessaloniki.

Bylis Ballsh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas tre vitesh te Aris Thessaloniki, Frashëri u rikthye në Shqipëri për të firmosur me Bylisin, e cila sapo ishte ngjitur në Kategorinë Superiore. Ai e vendosi veten që në fillim si portieri titullar duke bërë 22 paraqitje në sezonin e parë.

Tirana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2014, Tirana po kërkonte zëvëndësuesin e portierit veteran Ilion Lika i cili firmosi me Flamurtarin. Frashëri shikohej si zëvëndësuesi ideal për portierin 34 vjeçarë, pasi ai ishte momentalisht pa skuadër.[1] Në të njëjtin muaj, Kukësi, një tjetër klub nga Kategoria Superiore kishte shprehur interes për Frashëri, por ky i fundit në një deklaratë tha se ishte i bindur për të zgjedhur Tiranën, ku gjithashtu do të firmoste edhe kontratën.[2]

Ai bëri debutimin e tij me skuadrën më 24 gusht 2014, ku ai luajti 90 minuta duke kontribuar në fitoren 3–0 kundër Apolonisë në javën e parë të sezonit 2014–15.[3]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria U–17[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frashëri bëri debutimin e tij në moshën 16 vjeçare me kombëtaren U–17 më 15 tetor 2006 në humbjen 4–1 kundër Finlandës U–17, një ndeshje e vlefshme për kualifikueset e Kampionatit Europian U–17.[4] Ai luajti në të tre ndeshjet e Grupit 9, ku përfshihen barazimi 1–1 kundër Izraelit U–17 më 17 tetor 2006[5] dhe humbja 2–0 kundër Polonisë U–17 më 20 tetor 2006.[6]

Shqipëria U–19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frashëri u thirr nga kombëtarja U–19 për të marrë pjesë në kualifikueset e Kampionati Europian U–19 të Futbollit që filloi që nga data 8 tetor 2008. Ai bëri debutimin e tij në ndeshjen hapëse kundër Anglisë U–19 që përfundoi me humbjen 3–0.[7] Ai luajti edhe në ndeshjen tjetër kualifikuese dy ditë më vonë në humbjen 5–0 kundër Serbisë U–19.[8] Për ndeshjen e tretë dhe të fundit kundër Irlandës së Veriut U–19, Frashëri ishte në stol për t'i lënë vendin portierit tjetër Elson Demi pasi Shqipëria kishte humbur mundësit matematikisht për t'u kualifikuar.[9]

Shqipëria U–21[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frashëri për herë të parë në kombëtarja U–21 nga trajneri Artan Bushati për ndeshjen kualifikuese të Kampionatit Europian U–21 të Futbollit kundër Azerbajxhanit U–21 më 4 shtator 2010,[10] por ishte një zëvëndësim i papërdorur pasi portieri titullar ishte Shpëtim Moçka.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Portieri Frashëri në pritje të Tiranës". Panorama Sport. 13 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 shtator 2014. Marrë më 13 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Frashëri: Kukësi është kapitull i mbyllur, Tirana më bindi". Panorama Sport. 21 qershor 2014. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 3. ^ ""Fluturon" Tirana, gola dhe spektakël ndaj Apolonisë. Magani: S'duhet të shpërdoronim". Panorama Sport. 25 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 gusht 2014. Marrë më 25 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Finlanda 4-1 Shqiperia - Euro U-17 2007 - FSHF.org". FSHF.org. 15 tetor 2006. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 dhjetor 2014. Marrë më 15 tetor 2006. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Izraeli 1-1 Shqiperia - Euro U-17 2007 - FSHF.org". FSHF.org. 17 tetor 2006. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 dhjetor 2014. Marrë më 17 tetor 2006. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Shqiperia 0-2 Polonia - Euro U-17 2007 - FSHF.org". FSHF.org. 20 tetor 2006. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 dhjetor 2014. Marrë më 20 tetor 2006. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Anglia 3-0 Shqiperia - Euro U-19 2009 - FSHF.org". FSHF.org. 8 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 tetor 2014. Marrë më 8 tetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Serbia 5-0 Shqiperia - Euro U-19 2009 - FSHF.org". FSHF.org. 10 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 tetor 2014. Marrë më 10 tetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Shqiperia 1-2 Irlanda e Veriut - Euro U-19 2009 - FSHF.org". FSHF.org. 13 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 tetor 2014. Marrë më 13 tetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Yll Press - Kombëtarja U-21, Bushati shpall listën anti-Azerbajxhan". Ylli Press. 4 shtator 2010. Marrë më 4 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Azerbaijan U21 vs. Albania U21 - 4 September 2010 - Soccerway". Soccerway.com. 4 shtator 2010. Marrë më 4 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]