Universiteti i Mariborit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Mariborit

Universiteti i Mariborit (sllovenisht: [Univerza v Mariboru] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është universiteti i dytë Slloven për nga madhësia, i themeluar në vitin 1975 në Maribor, Slloveni dhe është universiteti më i mirë në vend,[1] sipas renditjes ndërkombëtare duke qenë ndër 600 universitetet më të mira 600 në botë. Ai tani ka 17 fakultete.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti ka një të kaluar rrënjët e të cilit arrijnë deri në vitin 1859, kur një seminar teologjik u krijua me nxitjen e peshkopit dhe patriotit të Mariborit Anton Martin Slomšek. Më shumë fakultete janë themeluar gjatë fundit të viteve 1950 dhe në fillim të viteve 1960; si fakulteti i ekonomisë, biznesit dhe teknologjisë në vitin 1959, agronomisë dhe drejtësisë në vitin 1960, dhe pedagogjisë në vitin 1961. Ceremonia e hapjes së universitetit është mbajtur më 19 shtator të vitit 1975.

text
Universiteti i Mariborit

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti është i ndarë në 17 fakultete:

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "STA: Univerzi v Mariboru in Ljubljani po Timesovi lestvici med 800 najboljšimi na svetu". www.sta.si. Marrë më 2016-10-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coordinates: 46°33′34″N 15°38′40″E / 46.55944°N 15.64444°E / 46.55944; 15.64444