Winx Club

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Winx club)
Shko te: navigacion, kërko
Winx Club
Zhanri Serial i animuar
Fantazi
Aventurë
Dramë
Aksion
Krijuar nga Iginio Straffi
Regjisori Iginio Straffi
Aktrojnë Letizia Ciampa
Perla Liberatori
Ilaria Latini
Gemma Donati
Domitilla D'Amico
Laura Lenghi
Debora Magnaghi
Kompozitor(ët) Michele Bettali
Stefano Carrara
Fabrizio Castania
Maurizio D'Aniello
Shteti Itali
Gjuhë(t) Italisht
Sezona 7
Episode 182
Prodhimi
Producent(ët) ekzekutiv Joanne Lee
Alfred R. Kahn
Norman J. Grossfield
Tom Kenny
Kohëzgjatja 23-24 minuta
Transmetimi
Formata e figurës 480i: SDTV (Sezoni 1–4)
1080i: HDTV (Sezoni 5–)
Transmetimi i parë 28 janar 2004

"Winx Club" është një grup që përbehet nga 6 zana : Bloom, Stella, Flora, Musa, Tecna, Layla (Aisha) dhe së fundmi u shtua edhe Roxy. Bloom ka fuqinë e zjarrit të dragoit. Stella ka fuqinë e diellit dhe të hënës. Flora ka fuqinë e bimëve dhe luleve. Musa eshte zana e muzikës. Tecna eshte zana e teknologjisë. Layla, zana e fluideve ndërsa Roxy, e kafshëve.[1]

Zërat në shqip[redakto | redakto tekstin burimor]

Personazhi Aktori
Bloom Albana Aliu
Stella Manjola Merlika
Flora Eni Jani
Musa Jorida Meta
Tecna Sonjela Leço
Layla Rozina Prendi
Roxy Desantila Kristo
Sky Aldon Mara
Brandon Enkelejd Potka
Riven Gertian Deçolli
Timmy Ledio Topalli
Helia Romeo Çela
Nabu Flogert Dollani
Icy Desantila Kristo
Darcy Adriana Tolka
Stormy Ariana Tafa
Valtor Ilir Kazaferi
Ogron Ge ntian Zenelaj
Faragonda Violeta Trebicka
Griselda Arnela Metushi
Griffin Shegushe Bebeti
Palladium Gertian Deçolli
Wizgiz Romeo Çela
Mike Grei Dailanaj
Vanessa Fatma Haxhialiu
Mitzi Suela Qoshja
Knut Ervis NikaWinx Club ka gjithsej 182 episode të përmbledhur në 7 sezone deri më tani. Secili nga sezonet ka nga një fuqi të re. Është konfirmuar se në vitin 2017 do të fillojnë punimet lidhur me sezonin e tete.

 • Sezoni i parë: Winx
 • Sezoni i dytë: Charmix
 • Sezoni i tretë: Enchantix
 • Sezoni i katërt: Believix
 • Sezoni i pestë: Harmonix dhe Sirenix
 • Sezoni i gjashtë: Bloomix dhe Mythix
 • Sezoni i shtate: butterflix dhe Tynix


Personazhet[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni 1[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni i parë i Winx Club u shfaq në Itali më 28 janar 2004. Ai solli finale të sezonit më 26 mars të po atij viti. Dyshja 4Kids e serisë zhvilloi nga 19 qershor 2004, deri më 11 dhjetor 2004, në FoxBox (e njohur më vonë si TV 4Kids) PERMBAJTJA

                              

Një vajzë e zakonshme nga Planeti Tokë, Bloom jeton një jetë të përkryer normale në qytetin e Gardenia derisa takon Stella, një princeshë nga planeti Solaria, i cili është në telashe. Duke shkuar te ndihma e Stellës, Bloom zbulon fuqitë e saj magjike. Stella bind Bloom për t'u bashkuar me Alfea, shkolla më e mirë zanash në të gjitha sferat. Në Alfea, Bloom formon Klubin Winx, anëtarët e të cilave jane 4 shoqet e saj - Stella, Musa, Tecna, dhe Flora. Më vonë, ato takohen dhe shoqërohen me Specialistët - Brandon, Riven, Timmy dhe Sky, të cilët gjithashtu do të bëhen interesimet e tyre të dashurisë (plus Flora qe do te bie ne dashuri në sezonin e ardhshëm). Anëtarët e Winx Club takojnë edhe një treshe të shtrigave nga Cloud Tower - Icy, Darcy, dhe Stormy, të cilët njihen si Trix. Trix janë në kërkim të fuqisë së Flakës së Dragoit dhe ndjekja e tyre e pamëshirshme çojnë në shumë takime dhe beteja me Winx Club. Bloom gjithashtu fillon të mësojë sekretet e planetit të saj, prindërit dhe fuqitë. EPISODET


1.Një ngjarje e papritur

2. Mire se vini në MAGJI

3.Kolegji Alfea për Zana

Zogu i Zi

Data me fatekeqesi

Misioni në Cloudtower

Miqtë në nevojë

Një Miqësi E mire

Tradhëtuar!

Testi i bloom

Përbindëshi dhe shelgja

Mis magjik

Një sekret i madh u zbulua

Sekreti i errët i Bloom-it

Ndero mbi të Gjithë

Magji e ftohte

Sekretet brenda sekreteve

Fontja e Zjarrit të Dragoit

Rënia e Magjise

Misioni në Domino

Kurora e Ëndrrave

Stuhi ne ndertesen e trixave

Luaj me energji elektrike

Rrethimi i Shtrigave

Sfida Finale

Rënia[2] e Shtrigave


 FUQIA WINX

Fjala "Winx" ka dy koncepte dhe kuptime krejtësisht të ndryshme në seri, në varësi të dub. Winx është gjithashtu emri jozyrtar për transformimin e sezonit 1. Fjala Winx është origjinale fjala "krahë" ose "krahë" me "gs / g" zëvendësohet me një "x". Është një nga marka tregtare të kësaj serie.

Sezoni 2[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni 2 i Winx Club premiere me 19 prill 2005 dhe përfundoi më 14 korrik 2005, transmeton 26 episode


Permbajtja

Pas pushimeve të tyre verore, Klubi Winx kthehet në Alfea për të filluar vitin e dytë. Ato takojnë një zanë të re, Aisha, e cila kërkon ndihmën e tyre në shpëtimin e miqve të saj Grupin e zanave te vogla Pixie të mbajtura peng nga Zoti Darkar. Zoti Darkar është në fakt "Shadow Phoenix" i cili dëshiron të marrë kontrollin e mbretërisë se alfea. Për ta bërë këtë, ai duhet të zbulojë se ku fshati Pixies është në mënyrë që të vjedhin të katër pjesët e Kodeksit që hapin portalin në Sferën e Relix, ku mund të gjendet Fuqia e Fundit. Trix gjithashtu takohen me zotin darker dhe i shërbejn atij. Ndërkohë, Klubi i winx mëson se si të fitojë Charmix e tyre Një "mësues i ri" arrin në Alfea dhe e kthen Bloom në Dark Bloom për t'i shërbyer Zotit Darkar. Me ndihmën e Dark Bloom, Zoti Darkar hap portalin në Mbretërinë e Relix. Gjithçka duket e humbur. Në momentin e fundit, Sky rrëfen ndjenjat e tij të vërteta ndaj Bloom, i cili ndryshon Dark Bloom përsëri në vetën e saj normale. Bloom pastaj shëron të gjithë dhe mposht Zotin Darkar. Pas betejës, Bloom dhe të tjerët kthehen në Alfea dhe festojnë. Aisha gjithashtu bashkohet me Winx Club ndërsa Stella ka një marrëveshje të madhe të modës që po ndodh.


EPISODET

Hijet e feniksit

Rikthimi i trixave

Misioni i shpëtimit

Princesha Amentia

Lidhje Magjike

Perbindeshi i arratisur

Guri Misterioz

Partia Crasher

Sekreti i profesorit Avalon

Kriptimi i Kodeksit

Gara kundër kohës

Win-x së bashku!

Pixies Te padukshme Beteja në Planet Eraklyon

Shfaqja duhet të vazhdojë!

Hallowinx!

Binjakëzimi me shtrigat

Në zemrën e Cloudtower

Spiunazh ne hije

Fshati i Pixie

Fuqia charmix

Rrezik në Wildland

Koha për të vërtetën

Prisoner i Darkar

Ballë për ballë me armikun

Feniksi u zbulua


FUQIA CHARMIX


Charmix është një element komplot në sezonin e dytë dhe janë një ekuivalent me Gloomix të shtrigave. Ai përbëhet nga një karficë zbukurimi dhe një qese. Kjo është një fuqi e përkohshme e zanave do të fitojnë pasi ata të kapërcejnë të metat e tyre. Si i përkohshëm, nuk zgjat shumë dhe zbehet, duke lënë zanave me fuqinë e zakonshme Winx. Kjo është përdorur veçanërisht në fund të sezonit, kur Winx Club dhe Specialistët të gjithë stuhisin pallatin Darkar për të kursyer Bloom. Shumica e Winx Club fitojnë fuqitë e tyre të Charmix në Realm Resort duke kapërcyer trazirat e tyre emocionale. Vetëm Flora e merr Charmix e saj duke pranuar ndjenjat e saj tek Helia në Fshatin e Pixie

Sezoni 3[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni 3 i Winx Club u shfaq në Rai 2 më 29 janar 2007 dhe përfundoi më 28 mars 2007, transmeton 26 episode.


PERMBAJTJA


Klubi Winx fillon vitin e tretë në Alfea dhe mëson për Valtorin, zogun e ri për Sezonin 3. Ai është një magjistar i keq që përpiqet të shkatërrojë Winxin dhe të fitojë Magjite me ndihmën e Trix. Winx fitojnë një transformim të ri; Enchantix. Me Enchantix, yjet e ujit, dhe dhe me pluhur zanash, ato jane në gjendje të shkatërrojnë Valtor dhe të rifitojnë paqen në Dimensionin Magjik.


EPISODET


Balloja e Princeshes

Valtor

Zana dhe hajvani

Pasqyra e se Vërtetës

Deti i Frikës

Zgjedhja e Lejles

Kompania e Dritës

Një kundërshtar i pabesë

Zemra dhe shpata

Alfea nën rrethim

Një kurth për Zanat

Lotët e shelgut të zi

Një e Fundit e krahëve

Terbimi

Ishulli i Dragoit

Nga Hiri

Në Varrezën e Gjarprit

Kutia e Valtorit

Në Momentin e Fundit

Ngarkesa e Pixive

Kulla e kuqe

Labirinti Kristal

Sfida e Magjistarit

Zbulesa e Shtrigave '

Zemërimi i magjistarit

Një fillim i ri


Fuqia enchantix

Zanat Enchantix veshin rroba që rrjedhin dhe sandale zbathur. Ato kanë krahë të mëdhenj të gjallë që shpesh kanë bizhuteritë që varen prej tyre, dhe janë të mbuluara me pluhur zanash. Veshjet e tyre janë jashtëzakonisht të ndritshme dhe ndonjëherë janë të ndërlikuara. Ato veshin sandale zbathur zbukuruar me bizhuteritë që ndonjëherë shkojnë deri në viçat e tyre. Individët, flokët mund të ndryshojnë ngjyrën dhe të rriten. Flokët shpesh zbukurohen, endur, etj. Zanat gjithashtu nganjëherë veshin një diademë ose bizhuteri të tjera të përpunuara. Ato shpesh veshin një gjoks apo gjerdan që mban një shishe të vogël të pluhurit zanash që mund të thyejnë magjitë e errëta.

Sezoni 4[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni i katërt i Winx Club u shfaq në Itali më 15 prill 2009. : Fuqia e Believix, u shfaq premierën në Britani të Madhe më 8 prill 2012.


PERMBAJTJA


Klubi Winx është kthyer! Tani ato do të duhet të arrijnë nivelin Believix, një transformim i ri që i jep mundësinë të bëjë që dikush të besojë në magji. Përveç kësaj, Believix gjithashtu jep 3 krahë shtesë për ta bërë formën më të fuqishme: Speedix (zgjerimi i shpejtësisë), Zoomix (teletransportimi), dhe Tracix (udhëtimi nëpër kohë). Ato gjithashtu do të takohen me Cirkun Magjike te Zi, një grup grashësish që janë vene pas bje zane të fundit në Tokë, në mënyrë që të fitojnë pushtet të plotë. Winx Club do të duhet të gjejë kohe te mbrohen nga Magjistaret por ato duhet të shkojnë pa u vënë re. Për të jetuar në Tokë, ato do të hapin një dyqan manar me emrin Love & Pet dhe do të takohet me Roxy, një vajzë që punon në Barin e Muzikës Frutti. Së shpejti ato do të zbulojnë se Roxy është zana e fundit në Tokë! Në këtë proces, Roxy është në gjendje të zbulojë fuqitë e saj dhe duke besuar në veten dhe në Winx Club, do të kthehet në një zanë dhe do të ndihmojë Winx Club të largojë magjistarët dhe të shpëtojë zanat e burgosura. Megjithatë, ato tani duhet të përballen me zanat e Tokës dhe Mbretëresha Morgana e tyre, të cilët po kërkojnë hakmarrje ndaj njerëzve për mosbesimin në to: kjo i ka bërë ato më të dobëta dhe ato janë burgosur nga magjistarët. Winx Club janë të detyruar në një aleancë të pamëshirshme me lMagjistaret, ndërsa ata tani garojnë për të shpëtuar njerëzimin. A do të mbizotërojë Klubi Winx?


EPISODET


Gjuetarët e zanave

Pema e Jetës

Zana e fundit në Tokë

Dashuria dhe kafshet

Prezenca e Mitzit

Një zane në Rrezik

Winx Believix

Rrethi i Bardhë

mjegulla

Kënga e Muses

Winx Club përgjithmonë!

Babi! Unë jam një zane!

Sulmi i magjistarëve

7: Numri i përsosur

Mësime Magjike

Një botë virtuale

Ishulli i Enchanted

Rraca e Natyrës

Në Mbretërinë e Dianës

Dhuratat e Destiny

Shpella e Sibylla-s

Kulla e Ngrirë

Gjykimi i Bloom

Dita e Drejtësisë

Sekreti i Morganës

Akull dhe Zjarr


FUQIA BELIVIX


Veshja e zanave është më e rastësishme në këtë formë sesa në forma të tjera. Fakti që ai duket në këtë mënyrë mund të jetë pasi ato e morën këtë formë në Tokë dhe se ato janë të stilit të ngjashëm me veshjen e Tokës. Kryesisht përbëhet nga funde të stilizuara dhe / ose kaprice me çorape të gjata dhe çizme ose sandale (të ngjashme me atë që veshin rregullisht). Krahët tregojnë imazhe që mund të lidhen me temën e fuqisë ose energjisë (krahët e Flora kanë një model lulesh përsëritës, Stella ka një model yll dhe Bloom me zemrat). Ato të gjithë gjithashtu marrin një lloj aksioni të duarve, si Tecna me doreza pa gishta dhe Bloom me versione të vogla të dorezave të krahut.

Sezoni 5[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2010, u njoftua publikisht se Nickelodeon fitoi të drejtat për Winx Club në disa vende, pasi 4Kids kishin humbur të drejtat e tyre për Winx Club dhe se do të bashkëprodhojnë stinët 5 dhe 6 së bashku me Rainbow.


PERMBAJTJA


Klubi Winx është kthyer. Këtë herë Winx do të ketë udhëtimin e tyre nënujore dhe do të duhet të përballet me një horr të ri të tmerrshëm, Tritannus. Ai ishte një triton normal i cili u shndërrua në një përbindësh të fuqishëm të shkaktuar nga ndotja. Qëllimi i tij kryesor është të sundojë të gjithë botën duke hyrë në Oqeanin e pafunde!

Fuqia Believix nuk është mjaft e fortë në ujë, pasi krahët e Believix janë të padobishme kur ato bëhen të lagura kështu që Winx të fillojë një kërkim sfidues për të marrë fuqinë e lashtë Sirenix dhe të bëhen Zana te oqeanit

Krijesa të mrekullueshme të detit si Selkies do të ndihmojnë zanat në këtë "Misioni brendaujit". A do të arrijë Winx të shpëtojë Dimensionin Magjik? A do ta pengojnë Tritanonin që të bëhet Perandori i keq i Oqeanit te pafund?


EPISODET


Zhdukja

Ngritja e Tritannus

Kthehu tek Alfea

Libri i Sirenix

Lilo

Fuqia e Harmonix

Shpellat e ndruqueshme

Sekreti i Rubinave kristalor

Guret e çmuar

Magjia e Krishtlindjeve

Trix Tricks

Testi i guximit

Sirenix

Froni i perandorit

Shtylla e Dritës

Eklipsi

Reflektime të largëta

Shkatërruesi

Tingujt e balenave

Problemet e dashurisë

Një Ditë e Përsosur

Dëgjo zemrën tënde

Syri i Sharkut

Ruajtja e Xhennetit

Beteja për Oqeanin e pafund

Fundi i Tritannus


FUQIA HARMONIX


Pasi të mësojnë se fuqitë e tyre Believix janë më pak të forta dhe efektive nën ujë, Winx Club do të shkojë në një kërkim për të gjetur transformimin e lashtë Sirenix dhe fuqinë magjike. Për të ndihmuar Winx, Libri Sirenix dha çdo Winx një kuti Sirenix e cila përmban rojën e tyre Sirenix, dhe kujdestarët e Sirenix i dhanë Winx fuqinë e Harmonix që do t'u lejojë atyre të luftojnë në mes të ajrit, në tokë dhe nën uji. Sapo Winx bëri të gjitha detyrat e kërkuara për Sirenix, ato hapën portën në Oqeanin e pafund duke i mundësuar kështu ato që të fitonin Sirenix. Ato përfundimisht kanë sukses në qëllimin e tyre dhe marrin Sirenix.Flokët kryesisht qëndrojnë në ne njebriresha floke të lirshme dhe vajzat veshin tiaras seashell ose barrettes seashell në flokët, kokat apo ballin e tyre. Veshja Harmonix përbëhet nga një fustan të shtresuar me një majë që është ose pa rrip ose një rrip që shkon në vetëm një shpatull, një rrip, një mini skaj dhe një kapelë të shtruar në skaj që i ngjan bishtit të sirenave. Vajzat mbajnë sandale me takë me dy shirita të bashkangjitura rreth këmbëve dhe këmbëve, dhe dy shirita të gjata që shkrihen në sandale në nivel të gjurit. Krahët janë në anën e mesme, me shumë shtresa dhe ngjyra me disa efekte speciale.


FUQIA SIRENIX


Sipas zonjes Faragonda në "Kthimi në Alfea", fuqia Sirenix është një fuqi e lashtë që ka lindur nga magjia e oqeanit dhe do ta bëjë Winxin më të fuqishëm nënujor pasi që fuqia e tyre harmonix është më pak efektive nën det. Ajo gjithashtu përmendi se askush nuk e kishte fituar Sirenix për një kohë të gjatë dhe se Daphne ishte zana e fundit që e kishte fituar dhe se ajo ishte e vetmja që e dinte se ku është fshehur Libri i lashtë Sirenix.

Kur Bloom i kërkoi Daphne për vendndodhjen e Librit Sirenix, Daphne i tha asaj të mos e kërkonte, sepse kur magjistarët e mëhershëm sulmuan Domino, ajo fitoi Sirenix dhe ishte gati për të luftuar ato duke e përdorur atë, por magjistarët kishin vendosur një magji të keqe Sirenix dhe kur Daphne u përpoq të përdorte Sirenix u kthye kundër vetes dhe e bëri atë të bëhet një shpirt pa trup. Bloom përfundoi duke bindur Daphne, i cili zbulon se libri Sirenix është në arkivat magjike të Alfea.

Burimi i fuqisë Sirenix gjendet në shpellën ku Daphne banon në liqenin Roccaluce i cili u jep Sirenix kompetencave te zanes, të cilët kanë përfunduar Sirney Quest. Ajo gjithashtu mbron fuqitë Sirenix të zanave Sirenix.

Gjithashtu, Sirenix i jep zanave dhe Trix akses në Oqeanin e pafunde pa thithur të gjitha fuqitë e Selkies si Tritannus qe beri.

Flokët kryesisht qëndrojnë në bisht, me vija të theksuara dhe flokët ndryshojnë ngjyrat e saj kur ato shkojnë në ujë. Veshjet e tyre përbëhen nga një lëkurë e nxehtë e sirenë, një rrip, mëngë të veshura me mëngë të vegjël me fins dhe çizme me shirita të mbështjellë rreth tyre. Vajzat gjithashtu mbajnë bende të bëra nga një copë bizhuteri, lulesh ose krijesa detare dhe shirita prej lëkure të plasaritura rreth krahëve të tyre dhe një copë bizhuteri në flokët e tyre. Krahët janë të gjallë dhe në formë të guaskës. Ashtu si fuqitë e mëparshme zanash, sa herë që zanat fluturojnë me krahet e tyre, flluska uji do të formohet me ngjyrat e tyre të temave.


Sezoni 6[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni i gjashtë i Winx Club, bashkë-prodhuar nga Rainbow S.r.l. Dhe Nickelodeon, premierë më 29 shtator 2013. Trix do të kthehen si personazhe shejtane të sezonit dhe Winx do të fitojë një transformim të ri si në stinët e mëparshme.


PERMBAJTJA


Një magjistare e re me emrin Selina bashkohet me Mbreterin e trixave. Ajo zotëron një libër të keq të quajtur Legjendar dhe përmes saj ajo është në gjendje të krijojë legjenda të vërteta. Trix-i merr Mbreterine dhe e bën atë të fluturojë, pastaj Selina urdhëron të thërrasë krijesa legjendare nga Legjionariumi dhe t'i lëshojë ato kundër shkollave magjike. Bloom udhëheq Winx kundër shtrigave, por Winx, duke përjashtuar Bloom, humbasin aksidentalisht kompetencat e tyre: a do të Winx të arrijnë të marrin kompetencat e tyre zanore dhe të shpëtojnë shkollat ​​e Dimensionit Magjik, të kërcënuar nga krijesat legjendare? Komedi, veprim, miqësi, romancë, në një aventurë të re emocionuese për fansat e Winx Club ... dhe të gjithë të tjerët!


EPISODET


Frymëzimi i Sirenix

Legjendar

Shkolla e Fluturimit

Fuqia bloomix

Auditoriumi i Artë

Vorbulla e flakëve

Biblioteka e Humbur

Sulmi i Sfinksit

Vend i shenjtë i Dragoit të Gjelbër

Serë sekrete

Endrra te thyera

Ndriçim ne hije

Çupë zanash

Mythix

Misteri i Calavera

Pushtimi i zombive

Mallkimi i frikës

Totemi magjik

Mbretëreshe per një ditë

Partia e madhe e Stellës

Një perbindesh çokollate

Muzika e Muzikës

Himni

Dueli legjendar

Acheroni

Winx Gjithmone


FUQIA BLOOMIX


Trix merr Ndertesen dhe aleat me një magjistare të quajtur Selina, e cila zotëron një libër magjik të quajtur Legjendar që mund të krijojë krijesa legjendare dhe legjendat vetë të dalin në jetë. Kur Trix sulmon Linphea, Winx përpiqet të luftojë ato, por Legjendarët i marrin fuqitë e tyre, përveç Bloom (sepse fuqia e Dragoit të Madh nuk mund të merret nga portieri i tij), i cili pastaj ndan pjesë të Flokës së Dragoit të saj me Winxin tjetër Vajzat që do të duhet të bëjnë veprime të mira të denjë për një zanë të vërtetë në mënyrë që ata të mund të fitojnë një transformim të ri.

Shfaqja e tyre e transformimit është zana e luftëtarëve, me veshje të forta të blinduara me copa të pëlhurave të tejdukshme të lidhura me veshjet si krahët e ketërve fluturues dhe xhepat e vegjël të lidhur me këpucët e tyre si në Sirenix. Veshjet e vajzave përqendrohen në personalitetin e tyre individual dhe fuqitë kryesore. Çdo vajzë mban një diadë që përmban një pjesë të Flakës së Dragoit në ballë dhe flokët janë të zbukuruara, të endura, të lidhur, të mbështjellur, etj. Ashtu si Enchantix dhe Believix, krahët janë të mëdha dhe kanë bizhuteritë që varen prej tyre. Ndërsa transformimi është dhënë nga një pjesë e Flakës së Dragoit, ekzistojnë karakteristika të peshave të dragoit në veshjet e vajzave


FUQIA I MYTHIX


Mythix është fuqia e vendosur në Wands Ancestral që do të lejojë Winx të hyjë në Botën Legjendar. Ky transformim do të shihet vetëm në 3D dhe mund të përdoret vetëm në Botën Legjendar. Veshjet duket të jenë formale si Enchantix me veshje prom-si dhe takë të lartë ose çizme me rroba dhe lule në dizajn. Veshjet kanë ngjyra të skemave të ndritshme, por jo të komplikuara. Çizmet janë të dizajnuara që të përputhen mirë me veshjet. Flokët janë të lidhura, ose të bërtitura, dhe të zbukuruara me lule që përputhen. Gjithashtu, krahët e tyre janë të mëdha dhe shtresohen me këshilla të mprehta. Disa nga zanat mund të fitojnë tatuazhe, si Tecna.


Sezoni 7[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2014, u njoftua se partneriteti mes Rainbow S.r.l. Dhe Nickelodeon nuk do të rinovohet dhe se Nickelodeon nuk do të bashkëprodhojë Winx Club. Sezoni 7 është prodhuar nga Rainbow S.r.l. Dhe bashkë-prodhuar nga RaiFiction.


PERMBAJTJA


"Çdo kafshë zanash ka një talent të veçantë, të domosdoshëm për balancën e Universit Magjik. Winx do ta zbulojë këtë, ndërsa përballet me dy shejtan të reja të tmerrshme dhe duke marrë transformime të reja të mrekullueshme gjatë udhëtimit të tyre!" "Në këtë aventurë zanat zbulojnë rëndësinë e vërtetë të Kafshëve të Vogla Raca, të cilat ato duhet të shpëtojnë nga Kalshara, një shëmtuese e keqe e formës dhe vellai i saj i ngathet, Brafilius Tema e kafshëve të rrezikuara përsëritet në të gjithë serinë pasi Winx krijon një Park të Shpëtimit të Kafshëve në Tokë, ku ato kujdesen për kafshë të pambrojtura si pandat dhe tigrat Vajzat gjithashtu ndërmarrin misione në Dimensionin Magjik dhe Tokën për të rritur publikun Ndërgjegjësim për shkakun e kafshëve. Kjo ndërton në misionin e tyre përfundimtar - për të zbuluar fuqinë përfundimtare të Kafshëve të Zanave, të cilat mund të japin kontroll mbi të gjitha kafshët e Universit Magjik ".

Zanaf e Winx Club, Bloom, Stella, Flora, Musa, Tecna dhe Aisha janë personazhet kryesore. Roxy fiton një rol të vogël në këtë sezon. Ashtu si dy sezonet e mëparshme, Sezoni 7 ka dy transformime, respektivisht Butterflix dhe Tynix. Sezoni 7 është në animacion me dorë.


EPISODET


Parku Natyror Alfea

Zanat e reja rriten

Butterflix

Ngjyra e Parë e Universit

Një mik nga e kaluara

Aventurë në Lynphen

Kujdes nga ujku

Kthehu në Mesjetë

Maca zane

Winx te bllokuara!

Misioni në xhungël

Një Zane kafshe për Tecna

Sekreti i njebrireshit

Transformimi Tynix

Guret magjike

Kthehu tek Paradise Bay

Humbur në një pikëllim

Dita e bananes

Magjia e ylberit

Foshnja Winx

Është një Bote e cmendur

Mbretëria e Diamanteve

Sekreti i Alfeës

Flutura e artë

Harmonia e re magjike

Fuqia e kafshëve zana


FUQIA BUTTERFLIX


Zanat Butterflix veshin rroba të rrjedhura. Veshjet janë të ndritshme, ngjyra dhe shpesh me gëzof, veshje të shtresuara dhe gjithashtu kanë pjesë të krahëve të fluturave që përputhen me krahët e tyre. Ato veshin krahë krahë fluturash, si rrip i dorës dhe thembra të larta. Flokët shpesh qëndrojnë të veshura lirshëm ose të lidhura në bisht i flluskës, dhe janë zbukuruar me pajisje flokësh me flutura. Krahët janë të mëdha dhe marrin formën e krahëve të fluturave me modele të ndryshme. Në vend që të kenë qelizat e krahëve si transformimi i mëparshëm, krahët e Butterflix kanë vetëm venat.


FUQIA TYNIX

Veshjet janë më së shumti të ngjashme me veshjet e akullit të kombinuara me veshjet e dimrit dhe tiparet e gurëve. Zanat veshin një kostum pastel me një fustan në ngjyrë të nënshkrimit të tyre jashtë, bashkangjitur dhe zbukuruar me copa gur i çmuar. Ato veshin këpucë dhe rrathë magjik. Flokët shpesh kthehen në një ngjyrë të lehta me vija të theksuara, dhe qëndrojnë në bisht me ose pa buns, dhe është zbukuruar me aksesorë të flokëve me bazë gur i çmuar. Krahët e tyre janë në madhësi të mesme, dhe kanë model gur i çmuar, dhe janë ngjitur gemstones në skajet.


Sezoni 8[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2015, përmes një interviste, Iginio Straffi, krijuesi i Winx Club, konfirmoi se sezoni i 8-të i Winx Club është "në prodhim" dhe do të vendoset të transmetohet pas Botës së Winx dhe filmi i katërt.

Kohët e fundit, Rainbow S.r.l tha se sezoni i 8 është tashmë në prodhim dhe do të shfaqet në 2018!

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

s